Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

5-HTP nedir, ne işe yarar? 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası

Mavikadin>Sağlık>5-HTP nedir, ne işe yarar? 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası

5-HTP,  Griffonia simplicifolia olarak bilinen bir Afrika bitkisinin tohumlarından elde edilen, beyinde mutluluk hormonu salgılatan bir madde. Eczanelerde çeşitli markalarda 5- HTP takviyeleri satışta. Peki 5-HTP nedir, ne işe yarar?

Yapılan araştırmalarda 5-HTP'nin bazı antidepresanlar kadar etkili olduğu görüldü.
Yapılan araştırmalarda 5-HTP'nin bazı antidepresanlar kadar etkili olduğu görüldü.

Hızlı erişim

5-HTP nedir?

5-HTP ne için kullanılır?

5-HTP nasıl kullanılır?

5-HTP kimler kullanamaz?

5-HTP yan etkileri nelerdir?

5-HTP antidepresan mı?

5-HTP sakinleştirir mi?

5- HTP, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları, migren gibi sorunlara iyi geldiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, yaygın kullanılan bir takviye. Vücutta serotonin seviyesini artırıp çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı rol oynuyor. 5-HTP'nin ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı ve zararlarının ne olduğuyla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

5 HTP NEDİR?

Hidroksitriptofan veya 5-HTP serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanması, depresyonla mücadele için kullanılan bir amino asittir. İnsanlar modlarını yükseltmek, uyku kalitesini artırmak, fibromiyalji ve migren ataklarını önlemek için bu takviyeyi kullanıyor.

5 HTP NE İÇİN KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

5-HTP’nin depresyona iyi geldiği, sakinleştirdiği, zayıflamaya yardımcı olduğu, fibromiyaljiyi önlediği, migren ataklarına engel olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla da kanıtlandı. 5-HTP’nin faydaları şöyledir:

DEPRESYONA İYİ GELİR

Depresyon , yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren yaygın görülen bir sağlık sorunu. Bazı araştırmalar düşük serotonin seviyelerininin depresyonu tetiklediğini gösteriyor. Nutrition Reviews 2020 Ocak ayında yer alan çalışmada, 5-HTP takviyelerinin, tek başına kullanıldığında yahut antidepresan ilaçlar ve diğer takviyelerle birlikte alındığında belirli popülasyonlarda depresyon belirtilerini iyileştirdiği görüldü. Bunun nedeni, 5-HTP'nin depresyonlu kişilerde düşük olma eğiliminde olan serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olabilmesidir.

5-HTP nedir, ne işe yarar? 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

5-HTP'nin bir diğer önemli faydası da iştahı kontrol altına alıp kilo vermeyi desteklemesi. Serotonin hormonu iştahın düzenlenmesinde önemli bir rol oynuyor, beyinde gelen serotonin sinyalinin bozulması ise açlığı tetikliyor, obezite riskini artırıyor. 5-HTP bozulan serotonin sinyallerini düzenliyor.

Brain and Behavior 28 Ekim 2016 yayınlanan makalede yer alan çalışmada 5-HTP takviyeleri ile tedavinin iştahı azalttığı, kalori alımını sınırlandırdığı böylece zayıflamaya yardımcı olduğu görüldü. Bu araştırmada 5-HTP takviyesinin karbonhidrat açısından zengin gıdalara olan isteği azalttığı, protein açısından zengin gıdalara yönelik tercihleri artırmaya olduğu bu sayede kilo vermekte etkili olduğu görüldü çünkü protein açısından zengin gıdalar karbonhidrattan daha tok tutucu ve doyurucudur.

FİBROMİYALJİ SEMPTOMLARINI İYİLEŞTİREBİLİR

Fibromiyalji, halsizlik, uykusuzluk, psikolojik sorunların eşlik ettiği kas-iskelet sistemi ağrısına da neden olan yaygın görülen bir hastalık. Journal of International Medical Research'de 1990 Mayıs ayında yer alan makalede yer alan çalışmada 5-HTP takviyesinin kas ve eklem ağrısı, halsizlik, beyin sisi gibi fibromiyalji semptomlarını iyileşmesine yardımcı olduğu görüldü.

MİGREN SIKLIĞINI AZALTMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Migren başın genellikle bir tarafında şiddetli ağrıya neden olabilen, baş ağrısına mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik ettiği bir sağlık problemi. Migrenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı araştırmacılar düşük serotonin düzeylerinin migren ataklarında rol oynayabileceğine inanıyor. 5-HTP, serotonin hormonu salgılanmasında etkili olarak migreni önlemeye yardımcı olabiliyor. Ancak araştırmalar sınırlıdır European Neurology'de 1986 yılında yayımlanan çalışmada 6 ay boyunca günlük 5-HTP takviyesi alan katılımcıların %71'inde migren ataklarını önlendiği veya önemli ölçüde azaldığı görüldü.

5-HTP nedir, ne işe yarar? 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası

MELATONİN ÜRETİMİNİ UYARIP UYKU KALİTESİNİ ARTIRIR

Melatonin uyku düzeninden sorunlu hormondur. 5-HTP, melatonin hormonuna dönüştürülebilen serotonin salgılatır, melatoninin üretimini uyarır, bu sayede uykusuzluğa ve uyku problemlerine iyi gelir. American Journal of Therapeutics'de 2010 yılı Mart ayında yapılan bir araştırma, 5-HTP ve gama-aminobütirik asit (GABA) kombinasyonunun uykuya dalma süresini önemli ölçüde azalttı, uyku süresini artırdığını ve uyku kalitesini iyileştirdiğini görüldü.

5-HTP NASIL KULLANILIR, GÜNDE KAÇ MG ALINMALI?

1 yıl süresince günde 400 mg'a kadar 5-HTP alımı güvenlidir.5-HTP ile ilgili çoğu çalışma, iki ila altı hafta boyunca günde 150-800 mg'lık dozlarda takviyeler kullanılmıştır. Sizin için uygun dozun ne olduğuyla ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz.

5-HTP'Yİ KİMLER KULLANAMAZ?

Yüksek tansiyon ve şeker hastaları 5-HTP kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

Antidepresan alanlar 5-HTP kullanmamalı.

Karaciğer hastalığı olanlar, hamileler ve emziren kadınlar 5-HTP kullanmamalı.

5-HTP nedir, ne işe yarar? 5-HTP’nin bilimsel olarak kanıtlanmış 5 faydası

5-HTP YAN ETKİLERİ, ZARARLARI NELERDİR?

Normal dozlarda alındığında 5-HTP'nin herhangi bir zararı yoktur. Ancak, çok yüksek dozda alınması takdirde, vücutta çok fazla serotonin olduğunda ortaya çıkan, serotonin sendromu veya serotonin toksisitesi adı verilen bir durum riski vardır.Serotonin toksisitesinin belirtileri arasında kalp atış hızının artması, hiperrefleksi (artan refleksler) ve huzursuzluk sayılabilir. Şiddetli semptomlar arasında vücut ısısının artması, kas spazmları ve kafa karışıklığı yer alabilir.

5-HTP bazı ağrı kesicilerle etkileşime girip onların etkinliği artırabilir yahut azaltabilir. Bu nedenle kullandığınız düzenli ilaçlar varsa 5-HTP kullanmadan doktorunuza danışın.

 Ameliyat sırasında kullanılan bazı ilaçlar da serotonin düzeylerini yükseltebileceğinden ameliyata girecek kişiler ameliyat olmadan en az iki hafta önce 5-HTP almayı kesmeli.

5-HTP ANTİDEPRESAN MI?

Ön çalışmalarda, 5-HTP'nin hafif-orta şiddette depresyonu olan kişilerin tedavisinde bazı antidepresanlar kadar etkili olduğu görülmüştür.Örneğin, altı haftalık bir klinik çalışmada 63 kişiye ya 5-HTP (günde üç kez 100 mg) ya da bir antidepresan verildi.5-HTP'nin antidepresan kadar etkili olduğu ve daha az yan etkiye sahip olduğu bulundu.

5-HTP SAKİNLEŞTİRİR Mİ?

5-HTP besin takviyeleri beyindeki serotonin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur. Yüksek seratonin ise ruh halini düzenleyip stres ve anksiyeteye iyi gelebilir, kişiyi sakinleştirebilir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, health.com, PubMed, healthline.com, mountsinai.org
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...