21 Nisan 2021, Çarşamba 17:49

İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü İle Basur, Troid Tedavisi Zayıflama

İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü İle Basur, Troid Tedavisi Zayıflama

Dereotu bitkisi; uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılan maydanoz grubundan olan bir bitkidir. 5000 yıl önce Mısır’da doktorlar dereotunu bazı hastalıklar için hastalarına vermekteymiş. Dereotu bitkisi; taze dere otu bitkisi, dereotu yağı veya dere otu tohumu şeklinde tüketilmektedir. Dereotu içinde bulunan A,C ve E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve antioksidan özellikleri vücudu virüs ve bakterilere karşı koruyarak vücutta var olan iltihapları azaltmaktadır. Türk mutfağında ise dereotu çoğunlukla salatalarda, cacıklarda ve bakla üstünde kullanılmaktadır.

Yıllardan beri kullanılan dereotunun sağlığa yararı çoktur. Bu yararların başında tiroidleri tedavi etmesi yer almaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu dereotunun hızlı çalışan tiroidlerde yavaşlatma; yavaş çalışan tiroidlerde ise hızlandırma etkisi olduğunu bildiriyor. Dereotu genel itibari ile tiroid hormonunun çalışmasını dengelemektedir ki bu sebeple hem hipertiroid hem de hipotrioid hastaları için dereotu kürleri hazırlanmaktadır. Dereotunda bulunan anetol ana aktif maddesi insan vücudunda tiroid fonksiyonları etkilemektedir. Anetol en çok derotunun sap, kök ve yapraklarında bulunmakta olduğundan kür yapımında sap ve yaprakları birlikte kullanılmaktadır.

Tiroid Bezlerinin Az veya Çok Çalışması Tedavisi İçin Dereotu Kürü Kullanımı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Dereotu hem hipertiroidi (tiroid bezlerinin çok çalışması) hem de hipotiroidi (tiroid bezlerinin az çalışması) tedavisinde oldukça faydalıdır.

Dereotu Kürü Kullanımı:

1 yemek kaşığı taze dereotu günde 3 kez-sabah, öğle, akşam öğünlerinden önce- birkaç kere çiğnenir ve 2-3 yudum su ile yutulur. Kür 3 ay boyunca aralıksız tüketilir. 2 ay uyguladıktan sonra tiroid hormonları kontrol ettirilmelidir. Çünkü hastanın kullandığı ilaçlarda azaltma yapması gerekebilir. Bu konuda doktor karar verecektir, hasta asla kendi başına karar vermemelidir. Dereotu kürü; tiroidlerde bulunan nodüllerin küçülmesinde veya ilerleyişinin durdurulmasında çok yardımcıdır.  Bu kürü kullanan birçok hastada tiroid problemleri için ilaç alımı durdurulmuştur, tiroidlerde var olan nodüller yok olmuştur.  5 ay bu kürü uygulayan hastalarda tiroid ilaçları bırakan oranı %90’ bulmaktadır.

Zayıflamak İçin Dereotu Kürü Kullanımı

Her öğünden 15 dakika önce tüketilecek 1 yemek kaşığı dereotu; vücudun erken doymasına yani az yenmesine yardımcı olmaktadır. Dereotu midede tokluk hissi oluşturduğundan diyet yapanların büyük yardımcısıdır. Yemek arasında tüketilecek dereotu; iştahın erken kapanmasına yardımcı olmaktadır.

Anne Sütünü Artırmak İçin Dereotu Kürü

Doğum sonrasında emzirme dönemindeki annelerde dereotu tüketiminin süt oranını arttırdığı bilinmektedir. Dahası dereotu bebeklerde görülen gaz problemini de geçirmektedir. Annenin 1 hafta boyunca öğle ve akşam öğünlerinden önce tüketeceği bir tutam taze dereotu hem anne sütünü arttırmakta hem de bebeklerde görülen gaz problemini azaltmaktadır. Ancak çok fazla dere otu tüketimi ileri zamanlarda sütte azalmaya sebep olacağından 1 hafta kullanılması kafidir.

Hemoroid İçin Dereotu Kürü

Dereotu; hemoroid problemi için de oldukça etkilidir. Bir yıl içinde uygulanacak birer haftalık dereotu kürü; hemoroid probleminin önüne geçecektir. Özellikle çok sık hemoroid problemi yaşayan kişilerde dereotunu sofralarından eksik etmemelidir.

Hemoroid için bir tutam dereotu ağızda birkaç kere çiğnenir ve sonrasında ağza alınacak 2-3 yudum su ile yutulur. Bu kür 1 ay yemeklerden 15 dakika kadar önce aç karna tüketilmelidir. Bu kürün hemoroid probleminde çok etkilidir, hemoroidin tekrarlamasının önüne geçer ve uygulaması oldukça kolaydır.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

 1. Dereotu vücudu kansere karşı korur.
 2. Dereotu anne sütünü çoğaltır.
 3. Dereotu iştahı açar.
 4. Dereotu etkili bir idrar söktürücü olup vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 5. Dereotu ishali geçirir.
 6. Dereotu; gaz problemini azaltır.
 7. Dereotu vücuttaki safra salgısını çoğaltır.
 8. Dereotu etkili doğal bir antihistamik olması sebebiyle hapşırma, alerji, öksürük ve hıçkırığı azaltır.
 9. Dereotu guatr hastalığını önler: Dereotunun guatr hastalığına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak her öğünden yaklaşık 15 dakika önce bir tutam çiğnenip su ile yutulacak dereotu hormonları dengeler, guatr hastalığını engeller.
 10. Dereotu zayıflamaya yardımcı olur.
 11. Dereotu; uykusuzluk problemine iyi gelir: Dereotunda bulunan yağlar sakinleştirici özelliğe sahip olup vücudun sakinleşmesini sağlar ve ayrıca sakinleştirici bu yağlar zihin ve bedeni sakinleştirip kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur.
 12. Dereotu; diş ve kemik sağlığını korur.
 13. Dereotu yatıştırıcı özelliklere sahiptir, ağrı ve krampları azaltır.
 14. Dereotu kadınlarda adet hormonlarını dengeler ve adet dönemlerini düzenler.
 15. Dereotu; gözler için faydalıdır, göz problemlerine iyi gelir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT