05 Ağustos 2021, Perşembe 00:22

İçten Çıkan Sivilce Deri Altı Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer

İçten Çıkan Sivilce Deri Altı Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer

Deri altı sivilceleri bir diğer adıyla kör sivilceler, ergenlik sivilcesi gibi uçlu çıkmazlar. Deri altı sivilceleri, cilt yüzeyinin hemen altında çıkarlar. Deri altı sivilcesi, cilt yüzeyinde hafif tümsek görünümlü olur, kızarıklıkla ve ağrıyla kendini belli eder. Deri altında çıkan sivilcenin içinde cerahat bulunmaz ve genelde burun kenarında, burnun üzerinde, kulağın arkasında ve alın çevresinde çıkar. Kör sivilceyi yani deri altında çıkan sivilceyi patlatmak oldukça zordur. Deri altında çıkan sivilceyi sıkıp patlatmak, deri altında enfeksiyonun yayılmasına yol açar. Bu nedenle doktorlar deri altında çıkan sivilcenin asla sıkılmaması gerektiğini söylerler. Deri altında çıkan sivilcelerden, evde uygulayabileceğiniz doğal maskelerle kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında belirttiğimiz doğal maskeleri düzenli olarak uyguladığınızda, cildinizin kör sivilcelerden arındığına şahit olabilirsiniz.

Deri Altında Sivilce (Kör Sivilce) Neden Olur ?

  • Aşırı miktarda B12, kortikosteroid, lityum gibi içeriklere sahip bazı ilaçlar,
  • Cilde uygun olmayan kozmetik ürünler,
  • Ergenlik ve hamilelik döneminde vücuta hormonların değişmesi,
  • Aşırı stres,
  • Adet (regl) dönemleri,
  • Sağlıksız, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek,
  • İçerisinde trans yağ barındıran paketli gıdalar tüketmek (abur cubur gibi),
  • Temiz olmayan cilde ağda yapmak yahut ağda sonrasında cildi temizlememek deri altında sivilceye (kör sivilceye) yol açabilir.

Deri Altında Sivilceleri (Kör Sivilce) Geçiren En Etkili 5 Maske Tarifi

Ilık Kompres Yapmak

Derinin altında çıkan sivilceye, ılık kompres uygulamak ciltteki kan akışını hızlanmasını sağlar. Kan akışının hızlanmasıyla, sivilcenin iyileşme süresi de hızlanır. Kör sivilcenin üzerine kompres uygulamak için; küçük bir kabın içerisine sıcak su doldurun. Pamuklu bir bez yahut tülbendi sıcak suyun içerisine batırın ve fazla suyunu sıkın. Bezi ya da tülbendi birkaç dakika kör sivilcenin üzerinde tutun. Bu işlemi kör sivilcenin üzerine gün içerisinde 3-4 defa uygulayın.

Diş Macunu

Diş macunun içerisinde nane yağı yahut karanfil yağı bulunur. Bu özelliği sayesinde diş macununun deri altında sivilceyi kurutma özelliği vardır. Diş macunu kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı hassas cilde sahip olanların diş macunu kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Deri altındaki sivilceyi söndürmek için yalnızca beyaz renkli diş macunu kullanılmalıdır. Gece yatmadan yarım saat öncesinde, pirinç tanesi boyutunda diş macunu, kör sivilcenin sürülür. Diş macunu gece boyunca sivilcenin üzerinde kalır. Sabah uyandığınızda ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi gündüz uygulamak isteyenler, diş macununu kör sivilce üzerinde en az 1-2 saat bekletmelidirler. Deri altındaki sivilceniz kayboluncaya kadar her gün bir kere macun işlemi uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu doğal antiseptik özelliği ile birlikte içerisinde sitrik asit ihtiva eder. Bu özellikleri sayesinde limon suyu, sivilcelere karşı en etkili doğal çözümler arasında yer alır. İçerisinde ihtiva ettiği sitrik asit sayesinde, sivilceleri kurutur ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Deri altındaki sivilceyi tedavi etmek için, gazlı beze ihtiyaç vardır. Gazlı bezi eczaneden satın alabilirsiniz. 1 adet limonun suyu sıkılır. Gazlı bez limon suyuna batırılır ve kör sivilcenin üzerine uygulanır. Gazlı bez, kör sivilcenin üzerinde yaklaşık 15-20 dakika durmalıdır. Bunun için mümkünse, bu işlemi uzanır pozisyonda yapmanız tavsiye edilir. 20 dakikanın sonunda cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi bir hafta boyunca günde 2 kez düzenli olarak uygulayın.

Evde gaz gazlı bez yok diyenlere alternatif olarak; küçük bir kase içerisinde 1 yemek kaşığı gül suyu ile 1 yemek kaşığı gül suyu karıştırılır. Pamuk yardımıyla kör sivilcenin üzerine uygulanır, 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Bu işlem de yine günde iki kez tekrarlanır.

Elma Sirkesi Maden Suyu Karışımı

Elma sirkesi, içerdiği asedik asit sayesinde sivilce önleyici özelliğe sahiptir. Maden suyunun da hem sivilce önleyici hem de cilt temizleyici özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde deri altındaki sivilceyi kısa sürede tedavi ederler. Deri altındaki sivilceyi önlemek için; bir kap içerisinde bir kahve fincanı maden suyu ile bir fincan elma sirkesi kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir parça pamuk, karışıma batırılır ve kör sivilcenin üzerine uygulanır. Elma sirkesi ve maden suyu karışımının 15-20 dakika cilde nüfuz etmesi sağlanır. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Deri altındaki sivilceden kurtuluncaya dek günde bir kez bu işlem tekrar edilir. Bu yöntem sayesinde kısa bir sürede kör sivilceden kurtulmak mümkündür.

Yaş Maya Maskesi

Yaş maya sadece mutfakta değil, cilt bakımında da kullanılır. Yaş maya içerdiği faydalı mikroorganizmalar sayesinde sivilce sorunlarına biçare olmaktadır. Kase içerisinde 1 yemek kaşığı yaş maya ve 1 yemek kaşığı süt kaşık yardımıyla karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Elde edilen maskeye parmaklarınızı batırıp cildinizin tamamına sürebilirsiniz. Yaş maya maskesi cildinizde 20-25 dakika kalarak, cilde nüfuz etmesi sağlanır. Ardından yaş maya maskesi, ılık su ile durulanarak ciltten arındırılır. Cildinizi yıkadıktan sonra bir parça pamuğa gül suyu döküp cildinize uygulayabilirsiniz. Gül suyu cilde nem, ferahlık verir aynı zamanda cildi temizler. Yaş maya maskesini kör sivilceden kurtuluncaya dek haftada 1-2 kez yapabilirsiniz. Yaş maya maskesi kör sivilce problemini ortadan kaldırmakla birlikte sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT