31 Ekim 2020, Cumartesi 19:11

İdrar Kültürü Ne Demek Nasıl Neden Yapılır Sonucu Pozitif Negatif

İdrar Kültürü Ne Demek Nasıl Neden Yapılır Sonucu Pozitif Negatif

İdrar kültürü testi idrarda enfeksiyona sebep olabilecek bakteri gibi mikropları tespit etmek için yapılana teste denir. Normalde idrar kesesindeki idrar mikropsuzdur. Bu hiçbir bakteri ya da başka organizmalar barındırmadığı anlamına gelir.  Ancak bakteri idrar yolundan girebilir ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

İdrar kültüründe, kişiden alınan idrar örneği laboratuvar ortamında mikropların üremesini destekleyen bir maddeye eklenir. Eğer hiçbir mikrop üremezse, kültür negatiftir. Yani idrarınız temizdir, enfeksiyon yoktur. Eğer mikroplar ürerse kültür pozitiftir. İdrar testinin pozitif olması idrarınızda enfeksiyona neden olabilen mikroplar var demektir.

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar kültürü testi idrar numunesindeki bakteri ve diğer mikropları tespit etmek için yapılan bir laboratuvar testidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde idrar yolu enfeksiyonunu tespit amacıyla kullanılabilir.

İdrar Kültürü Testi Nasıl Yapılır?

İdrar kültürü testi idrarda enfeksiyona sebep olabilecek bakteri gibi mikropları bulmak için yapılan bir testtir. 

Laboratuvar görevlisi size idrar örneği toplamanız için bir kap verir. Teste girmeden önce ellerinizi yıkamalısınız. İdrarınızın cildinize temas etmediğinden emin olarak idrarınızı verilen kaba yapın. Sonra ellerinizi yeniden yıkayın.

İdrar testi yaptırmadan önce en sağlıklı sonuçları almak için 2-3 saat boyunca idrara çıkmaktan kaçının ve sonra numuneyi verin. Bakteri seviyesi daha yüksek olacağından günün ilk idrarı daha iyi olacaktır. Yani kalkınca yapılan idrar testi daha doğru sonuçlar verir.

İdrar Kültürü Testi Neden Yapılır?

İdrar kültürü testi muhtemel idrar yolu enfeksiyonu belirtilerine sahip olan kişilerden istenir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır; 

 1. Sık sık idrar çıkma 
 2. İdrar yaparken yanma hissi
 3. Bulanık, keskin kokulu idrar
 4. Bel ağrısı
 5. Kasık bölgesinde ağrı

İdrar kültür testi şu sebeplerle yapılabilir:

İdrar yolu enfeksiyonunun sebebini bulmak için

İdrar yolu enfeksiyonu için en iyi antibiyotik seçeneğini belirlemek için

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinin başarılı olup olmadığını görmek için

İdrar vücudun atık maddelerinden biridir. Böbreklerde üretilir ve idrar yapana kadar idrar kesesinde toplanır. Normalde idrar önemli ölçüde mikroorganizma barındırmaz. Ancak eğer bakteri ya da maya idrar yoluna girerse, çoğalabilir ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilirler. İdrar yolu enfeksiyonu erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygındır. Bunun sebebi kadın idrar yolunun daha ve kısa ve anüse daha yakın olmasıdır. 

İdrar Kültürü Testi İçin Nasıl Hazırlanırsınız?

Test için özel bir gereklilik yoktur. Testten önce yeterli miktarda numune verebilmeniz için bol miktarda su tüketmeniz tavsiye edilir.

Teste başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaç ya da reçeteli vitaminleri, takviyeleri söyleyin. Bunlar laboratuvar sonuçlarını karıştırabilir. Testten önce ellerinizi ve cinsel organınızı yıkamanın dışında idrar kültürü için hiçbir hazırlığa gerek yoktur. Eğer doktor randevunuzda idrar kültürü testi yapılacağını biliyorsanız, numune verene kadar idrara çıkmaktan kaçının.  

İdrar Kültürü Sonuçları

Negatif İdrar Kültürü

Negatif idrar kültürü numunede bakteri veya başka organizmalar bulunmadığını gösterir. Yani herhangi bir sorun yemektir.

Pozitif İdrar Kültürü  

İdrar kültürünün pozitif çıkması idrarda mikroplar var demektir.

Negatif kültür genellikle hiçbir enfeksiyon olmadığı anlamına gelir. Ancak belirtiler devam ederse kültür 1-2 gün içinde tekrarlanabilir. Bakterinin varlığı enfeksiyonu gösterir. Tedavi edilmezse bakteriyel enfeksiyon ciddi olabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İdrarda enfeksiyon antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

İdrarda Üreme Olmadı Ne Anlama Gelir?

Sual: Yaptırdığım "idrar kültüründe "üreme saptanmadı" ve patoloji görülmemiştir" deyimleri ne anlama gelmektedir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Güven Aslan’ın cevabı:(İdrarınızda mikrobik bir hastalık yok demektir)

Sual: Kültürde üreme olmadı ne anlama gelir?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Önder Akkaya'nın cevabı:(Alınan örnek herneyse yani idrar, kan ,yara ... vb üreme durumunda bir bakterinin olmadığını gösterir... yani sizin anlayacağınız .. korkulacak bır durum yok..)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Mehmet

  1000-10000 cfu/mL iki tür Gram pozitif kok ve difteroid basil üredi
  Pyüri:Negatif
  Normal ürogenital flora bakterileri üredi.Klinik şüphe varsa idrar kültürü tekrar önerilir

  Ne demek acaba yorumlarsanız sevinirim

 2. azime

  merhaba idrar kültüründe 3 tip karışık uteme ne demek

 3. Gul

  Bizede idrar yolu enfeksiyon var dediler sonra soldanla odrarini aldilar uc gun sonra sonuc cikti ureme yok dedi bizi eve ginderdi

 4. Misafir

  5000 col / ml enterecoc üredi anlamı ne

 5. hüsnü ayar

  verdiğiniz bilgiler beni oldukça aydınlattı teşekkür ederim

 6. Saniye

  Kızım için idrar kültür istediler kızım 5 yaşında üreme olduğunu söylediler tekrar aldılar korkmalimiyim

 7. susam

  kızım için idrar kültürü istendi yaptırdık sonuç;-10000cfu/ml kontaminasyon çıktı nedir acaba

 
 
KAPAT