2019-06-30 21:45:09 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

İdrarda Bakteri Sayısı Kaç Olmalı İdrarda Bol Bakteri Görülmesi

Normalde idrarda bakteri bulunmaz. Yapılan idrar testinde idrarda çok miktarda bakteri bulunması durumunda doktor antibiyotik reçete eder. Antibiyotik kötü bakterileri yok eder.Normal bireylerin idrarında bakteri ya da mikrop bulunmaz,idrarda bakteri

İdrarda Bakteri Sayısı Kaç Olmalı İdrarda Bol Bakteri Görülmesi

İdrar Tahlilinde Bakteri Nedir Neden Olur Tedavisi

Normalde idrarda bakteri bulunmaz. Yapılan idrar testinde idrarda çok miktarda bakteri bulunması durumunda doktor antibiyotik reçete eder. Antibiyotik kötü bakterileri yok eder.

Normal bireylerin idrarında bakteri ya da mikrop bulunmaz, idrarda bakteri görülen durumlar bakteriüri olarak adlandırılır. Dışarıdan vücuda giren mikrop ve bakterilerin iltihaplanma ve enfeksiyona sebep olması sonucu ortaya çıkar.

İdrarda Bakteri Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

  1. Sık sık idrara çıkma
  2. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
  3. Alt karın bölgesinde ağrı
  4. İdrarı tamamen boşaltamama

İdrarda Bakteri Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu: İdrarda yüksek oranda bakteriye rastlanması durumunda akla gelen ilk şey idrar yolu enfeksiyonu olduğudur. İdrar çıkış noktası (üretra) iltihabı, idrar torbası iltihabı (sistit), kanal iltihapları ve nadiren böbrek iltihapları gibi hastalıklar da idrarda yüksek oranda bakteri oluşumuna sebep olabilmektedir.

Böbrekte taş bulunması: İdrar yolunda tıkanıklıklara yol açan böbrek taşları da bakteri oluşumunun bir diğer sebebidir.

İdrar İçin Sonda Kullanma: Hastalıktan dolayı kendi başına idrara çıkamayan ya da idrarlarını yapamayan kişilere takılan sonda, normal kişilere kıyasla bu kişilerde idrar yolu enfeksiyonu görülme riskini artırtmaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Baskılanmış Olması: Şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklardan dolayı bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda kişinin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski yüksek oranda artmaktadır.

Kadın Olmak: Kadınların uretrası erkeklere kıyasla daha kısa olduğu için idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılıkları erkeklere göre daha fazladır. Ayrıca kadınlarda uretranın vajina ve anüse daha yakın olması bakterilerin idrar yollarına daha kolay ulaşmasına sebep olabilmektedir.

Hamilelik: Ana rahmindeki embriyo annenin idrar yolları üzerine baskı yaparak bu yapının değişmesine sebep olabilmekte ve bu durum da idrar yollarında bulunan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Hamilelerin hamilelik süreçleri boyunca düzenli olarak idrar tahlili yaptırarak herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını öğrenmeleri tavsiye edilmektedir.

Prostat: Erkeklerde görülen prostat büyümesi ve prostat iltihabı idrarda bakteri oluşumuna sebep olan başlıca sebeplerdendir. Prostat idrarın akışkanlığını azaltarak mesanedeki idrarın tam olarak boşaltılamamasına ve bakterilerin üremesine yol açmaktadır.

İdrarda Bakteri Sayısı Kaç Olmalı?

İdrarda saptanan bakteri sayısının 105 CFU’dan fazla olması bakteri sayısının fazla olduğunun ve bu sebeple bazı belirtelerin ortaya çıkmasının ihtimal dahilinde olduğunun bir göstergesidir.

Bakteri oranının 103 CFU’dan küçük olması idrar yollarında herhangi bir sorun olmadığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bu değerler yaş, cinsiyet ve hamilelik gibi değişkenlere ve doktorlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre değişebilmektedir.

İdrarda Bakteri Nasıl Tedavi Edilir?

Yapılan idrar tahlilleri sonucunda idrarda bakteriye rastlanması durumunda kişiye genellikle idrar yolu enfeksiyonu konulur. İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulan durumlarda kişiye idrar kültürü yapılarak bakterilerin duyarlı olduğu antibiyotik türü tespit edilerek tedavide kullanılmasın karar verilir. Bu antibiyotiklerin kullanımı ile idrar yolundaki bakteriler yok edilerek tedavi sağlanır.

İdrarda Bakteri Bulunması Durumunda Ne Yapmalı? Doktor Önerileri:

  1. İdrarda görülen bakterilerin kolayca vücuttan atılabilmesi için bol bol su içmek çok önemlidir. n. Günde 10-12 bardak su için.
  2. İdrarın mesanede bekletilmeden derhal boşaltılması ve idrardan sonra meshanenin tamamen boşaldığından emin olmakta fayda vardır.
  3. Tuvaletin temizliğine dikkat edilmelidir. Kadınların temizlerken tuvalet kağıdını önden arkaya doğru silerek kullanmaları önerilmektedir.
  4. Cinsel ilişki yoluyla idrar yolu bakterilerinin bulaşması muhtemel olduğu için korunmaya önem verilmelidir.
  5. Cinsel ilişkiye girmeden önce ve girdikten sonra idrar çıkılması bulaşabilecek bakterilerin idrar yollarına ulaşmadan atılmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte İdrarda Bakteri

Hamilelerde idrarda bakteri görülmesi idrar yolu enfeksiyonunun en açık belirtisi olarak görülür. Hamilelikte ortaya çıkan fiziksel ve hormonal değişimler idrar yolu enfeksiyonu oluşma riskinin artmasına yol açabilmektedir. Hamilelik döneminde fazla miktarda salgılanan progesteron hormonu ve hamileliğin ileri zamanlarda ortaya çıkan rahim genişlemesi idrar yollarına baskı yaparak idrar yolları enfeksiyonu oluşma riskini artırmaktadır. İdrar torbasının tam olarak boşaltılamaması da idrarın torbada birikerek bakteri üretimine ortam hazırlamasına yol açar. Hamilelikte idrarda bakteri antibiyotik ile tedavi edilir.

Mavi Kadın