20 Ağustos 2019, Salı 21:31

İdrarda Köpük İdrar Neden Köpürür İdrarım Köpüklü Hamilemiyim

İdrarda Köpük İdrar Neden Köpürür İdrarım Köpüklü Hamilemiyim

İdrar normalde açık renktedir ve berraktır. Ancak idrarın köpük ile beraber gözlemlenmesi olağan dışı bir sağlık sorununa bağlı olabilmektedir. İdrarda köpüklenme ile sık karşılaşılıyorsanız bu durum çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.  Genel olarak kendi kendine geçse de uzun müddet devam eden köpüklü idrar halinde bir hekime müracaat edilmelidir. Böyle bir durumda Üroloji (Bevliye) alanına müracaat edilmelidir.

Köpüklü İdrar Neden Olur?

Hızlı İdrar Yapma

Köpüklü idrar, genellikle tazyikli bir biçimde çıkan idrar ile alakalıdır. İdrarın hızlı çıkması yani uzun süre idrarı tuttuktan sonra işemek, idrarın köpüklü gelmesine yol açabilir. 

Az Su İçmek

Gerekli miktarda su içilmemesi, idrarda bulunan kimyasal maddelerin yoğunluğu yükseltmektedir. Böyle bir durumda idrarda köpük gözlemlenebilmektedir. Yetersiz su içilmesi köpüklü idrarın nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra az su tüketimi, pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkarmaktadır. Vücut, toksinlerden arınmak ve organların sağlıklı işlemesi adına sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Nitekim idrar rengi kişinin sıhhatiyle alakalı pek çok durumun habercisi olmaktadır. Sıhhati yerinde olan bireylerin idrarı açık renkli olmakla beraber yoğun bir amonyak kokusu taşımamaktadır. Koyu sarı renkte gelen idrar, tüketilen az suya dikkat çekmektedir. Bu halde tüketilen su miktarı artırılmalıdır. Gün boyunca gerekli su vücuda sağlandığı takdirde köpüklü idrar durumu kaybolacak ve idrarın rengi açılacaktır.

İdrarda Protein Bulunması

Yapılan idrar testinde idrarda yoğun miktarda protein saptanması köpüklü bir görünüme sebep olabilmektedir. Normal şartlar altında idrarda ya hiç protein görülmez ya da oldukça düşük görülür. Fakat böbreklerin sağlıklı bir biçimde çalışmaması halinde proteinli idrar (proteinüri) sorununa yol açılabilmektedir. İdrarda bol miktarda protein bulunması köpüklü idrarın görülmesini mümkün kılabilmektedir. İdrarda protein çokluğu halinde el ve ayak bölgelerin şişme problemleri de baş göstermektedir. Böbrek rahatsızlığının tek belirtisi köpüklü idrar değildir. Kaburganın altında hissedilen ağrılar, ağızda bozuk para tadı ve sürekli görülen kaşıntılar da böbrek rahatsızlığına bağlı olabilmektedir. Böbreklerin düzgün çalışabilmesi bakımından gerekli miktarda su içilmesi, dengeli ve sağlıklı beslenilmesi büyük bir önem teşkil etmektedir. Bunun yanında hafif fiziksel aktiviteler yapılması ve gereken uykunun alınması yine böbrek sağlığı için son derece önemlidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Küçük abdest ihtiyacı giderilirken yanma hissi oluyor ve köpüklü idrar görülüyorsa, bu durum idrar yolları enfeksiyonuna işaret edebilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler bolca su tüketmelidir. Zira vücutta bulunan zararlı mikroorganizmalar bu şekilde arındırılacaktır. Belirtilerin 48 saat geçmesine rağmen devam etmesi halinde bir hekime başvurulmalıdır.

Tuvalet Temizliğinde Deterjan Kullanımı

Tuvalet temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, yağ çöz gibi maddeler üzerine işemek, idrar ile tepkimeye girerek bu maddeler idrarın köpüklü bir hal almasına neden olacaktır.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Böbreğin işlevselliğine tesir eden bir diğer problem ise diyabettir. Bu bağlamda köpüklü idrardan bahsedilebilmektedir. Kandaki glukoz seviyesinin artmış olması, bir müddet sonra böbrekleri olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkinin nihayetinde idrara protein sızabilmekte ve idrar köpüklü olmasına neden olabilmektedir.

Stres

Psikolojik ya da duygusal stres, köpüklü idrarın nedenleri arasında sıralanabilmektedir. Stresin hormon dengelerini sarstığı bilinmektedir. Keza idrardaki protein oranına da etki etmektedir. Gerçekleştirilen bilimsel çalıştırmalar anksiyete ve ruhsal stresin, idrardaki protein albümin oranını yükselttiğini ispatlar niteliktedir. Bunlar ve buna benzer haller böbrek işlevine tesir ederek idrardaki protein oranını yükseltmektedir. Sonucunda ise idrarın köpüklü bir görünüm alması kaçınılmaz olmaktadır.

Hamilelik

Gebelikte yaygın görülen durumlardan birisi de köpüklü idrar durumudur. Hiç şüphesiz, yukarıda sıralanan durumların her biri gebe bireylerin köpüklü idrar gözlemlemesine neden olabilmektedir.

Köpüklü İdrar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Üroloji doktoruna gidilir.

Köpüklü İdrar Nasıl Tedavi Edilir?

Köprüklü idrar sorunun tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu bu duruma yol açtıysa doktor antibiyotik reçete eder. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edildikten sonra köpüklü idrar sorunu da geçer.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT