26 Mayıs 2022, Perşembe 03:49

İdrarın Ph Değeri Nasıl Artırılır, İdrar Ph Normal Değerleri Nedir?

İdrarın Ph Değeri Nasıl Artırılır, İdrar Ph Normal Değerleri Nedir?

İdrarda ph yüksekliği nedir, idrar ph oranı nasıl yükseltilir?. Öncelikle şunu bildirilelim ki idrar ph normal değeri 7.0 ile 7.4 aralığında olmalıdır.

İdrarda pH testleri idrarın asidik ve alkali oranını tespit etme amaçlı yapılır. Peki, İdrarda ph yüksekliği nedir, idrar ph oranı nasıl yükseltilir?. Öncelikle şunu bildirilelim ki idrar ph normal değeri 7.0 ile 7.4 aralığında olmalıdır. Bu rakam ne kadar düşükse idrarınız o kadar asidik demektir, ne kadar yükselirse ise idrardaki bazik (alkali) oranı o kadar artar.

İdrar yollarınızdaki rahatsızlıktan muzdaripseniz, doktorunuz idrar asitliğini ölçmek için idrar pH testi yaptırmanızı isteyebilir. Böbrek taşlarının birincil nedenleri arasında bazı ilaçlar ve enfeksiyon yer alır. İdrar pH seviyeniz 4.6'ın altındaysa bu durum diyabetik ketoasidoz, ishal ya da besin yetersizliğine işaret edebilir. İdrar pH seviyenizi tespit ettirmek için doktora başvurabilir yahut eczaneden idrar pH kiti satın alabilirsiniz.

İdrar pH değeriniz 5, 4 hatta 3'e düşmüş olabilir, eyvah ne yapacağım diye üzülmeyin! size önerilerimize kulak verin ve pH değerinizi bildirdiklerimizi uygulayarak 7.0’ye çıkarın!

İdrarda pH yüksekliği için ne yapmalı?

 1. Eczaneden İngiliz karboonatı satın alın. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı kaşığı karbonat katıp, pH seviyeniz normal seviyeye gelene kadar her akşam bunu içmeye devam edin.
 2. Et ve et ürünleri açısından zengin bir beslenme programı idrarınızı asidik tutucağından, bir müddet bu yiyeceklerden uzak durun.
 3. Bir süre meyve, sebze ağırlık beslenin. Bu tarz beslenme idrar pH oranını hızlı bir şekilde alkali hale getirmeye yardımcı olacaktır.
 4. İdrarınız çok asidik ise, ürik asit bazlı böbrek taşı için risk altındasanızdır demektr. Portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi narenciyeler idrarın alkali hale gelmesinde çok etkili yiyeceklerdir. Meyveyi aç karına yahut yemekten 2-3 saat sonra yemek daha etkili olacaktır.
 5. Cornell Enstitüsü'ne göre lahana, ıspanak, pazı, roka, marul ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin alkali oranı yüksektir ve bu besinlerin tüketimi idrardaki pH seviyesini artırmakta önemli rol oynarlar. Fakat bu besinler, böbrek taşından sorumlu bir bileşik olan oksalat içerdiğinden, idrarda pH değerine yol açan hastalığı olan kişiler tarafından orta derece aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

 1. İdrarın alkalize olmasına yardımcı olmak için, magnezyum ve kalsiyum içeren takviye hapları birlikte alın. "Nefroloji American Society Journal" dergisinin Mart 2008 sayısında yayınlanan bir çalışmada magnezyum ve kalsiyumun, ya idrardaki pH seviyesini yükselttiği yada düşürdüğü böylece idrardaki pH oranını dengelediği tespit edilmiştir.
 2. Süt ve süt ürünleri, yoğurt gibi kalsiyum açısından yüksek olup, pH oranını artıran gıdalarla beslenin. Bu yiyeceklerden de yağ oranı düşük olanları tercih edin.

Ph En Yüksek Su Markaları İçin Tıklayınız

Kahverengi İdrar Neden Olur, Nasıl Geçer? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

9 Yorum

 1. Yeter

  Günüm 4 gün gecdi hamile olabirimiyim

 2. Misafir

  Bilgilerin çoğunda hata var. İdrar ph ı değil kan ph ı 7 ile 7.4 aralığındadır idrar bir atıktır ve asidik yapıdadır bu yüzden 7nin altında olmalıdır eğer 6.5 üzerine çıktıysa bazik özellik göstermeye başlar 5in altına düştüyse çok asidik özellik gösteemeye başlar. Aşırı asidik yapıdaki idrarda yani 5in altındaki durumlarda asidik gıdalar perhiz edilir bunların başında da süt ve süt ürünleri gelir.

 3. raifə

  Çok kötüyüm

 4. fatoş

  merhaba ben 25 yaşında bir bayanım adetim her ay 3 4 gün geçer ama bu ay 16 günüm geçti ve çok az adet görüyorum nedeni ne olabilir ? Acaba

 5. raziye

  mrblar ben evliyim evleneli 1 senr oldu esimle iliskiye qirerlen vajinalimde kan qeliyor acaba neden

 6. Sema

  Adetim normal şartlarda 30 gün aralıklarla ve en fazla 5 gün sürüyo ve ilk gün biraz sancılı geçiririm fakat bu ay 3 gün sürdü ve 1. Çok az geldi 2.gün biraz fazla geldi 3. Gün gene az gelerek bitti ve toplam 3 günde 3 pet degiştirdin normalde 10 dan fazla değiştirirdim ve bu ay hiç ama hiç sancı çekmedim neden acaba bilgisi oln varmı

 7. Nejla

  Adetim az geliyor bugün 2 gün ve idrara çok çıkıyorum.

 8. sehriban

  adettim gunluk 1 petden cok az geldi sizce hamilemiyim ve ne zmn test yapmaliyim

 9. Gülay İnce

  Çok aydınlatıcı oldu. Tavsiyelerinizi yerine getireceğim.Teşekkür ederim.

 
 
KAPAT