04 Haziran 2020, Perşembe 07:49

Ihlamur Faydaları İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Ihlamur Faydaları İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Ihlamur çayı, ıhlamur yapraklarından ve çiçeklerinden yapılır, sağlık için de çok faydalıdır. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu T.V ekranlarından ıhlamurun faydaları ve nasıl yapılacağını bildirmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir? İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Prof. İbrahim Saraçoğlu ıhlamur çayını şöyle demlemeyi öneriyor; 1 tatlı kaşığı dolusu ıhlamur bitkisi, 1 bardak suya atılır. En fazla 7-8 dakika kaynatılıp içilir. Ihlamur çayı hazırlarken en sık düşülen hata, bitkinin gereğinden fazla kaynatılması ya da altının açık bırakılarak sürekli kaynatılmasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ıhlamurun sağlıklı şekilde hazırlanması için 7 ila 8 dakikadan fazla kaynatılmaması gerektiğine dikkat çekmektedir. Aksi halde çay, toksik etkiye sebep olur. Ayrıca ıhlamurun yaz aylarında da ılık şekilde içilmesini tavsiye etmektedir.

Ihlamur Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Ihlamur çayı her gün düzenli olarak içilirse, özellikle kış ayları ve mevsim değişimlerinde sıkça görülen hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlar. Antioksidan açısından güçlü bir bitki olduğu için, gribal enfeksiyonların tedavisini destekler. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, öksürük ve nezle gibi hastalıklara sebep olan mikropların vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 2. Öksürüğü yumuşatma ve iyileştirme özelliği vardır. Ayrıca öksürüğe yol açan mikropların vücuttan atılmasını da kolaylaştırır.
 3. Boğazın yumuşamasını sağlayarak, ağrı ve tahriş gibi problemlerin giderilmesini sağlar.
 4. İdrar söktürücü (diüretik) özelliği sayesinde safra ve karaciğer hastalıklarının iyileştirilmesini sağlar.
 5. Daha fazla terlemeye yol açarak enfeksiyonlarla savaşmayı destekler.
 6. Yorgunluk ve stres gibi sorunları giderir. Ayrıca vücudun daha dirençli olmasını sağlar.
 7. Sinirsel gerginliğin dindirilmesi, kaygıların yok edilmesi, uyku kalitesinin yükselmesi ve sakinleştirme gibi etkileri bulunur.
 8. Depresyon, anksiyete ve benzeri psikolojik problemlerin iyileştirilmesini sağlar. 
 9. Kalp çarpıntısı ve kaslarda meydana gelen spazmların engellenmesini sağlar.
 10. Migren kaynaklı ağrıların giderilmesini destekler.
 11. Demlediğiniz ıhlamur çayının içerisine bir dilim limon eklerseniz, vücudunuzda şişkinlik ve ödem oluşmasını engeller.
 12. Kabızlığı önlemek, bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını desteklemek, hazmı kolaylaştırmak ve sindirim sistemini düzenlemek gibi olumlu etkileri bulunur.
 13. Ihlamur, sinirlerin yatışması için etkili bir bitkidir. Bu nedenle stres ve gerginlik gibi durumların giderilmesini sağlar.
 14. Bağırsaklarda meydana gelen kurt oluşumu ve sancı gibi şikayetlerin giderilmesini sağlar.
 15. Uykusuzluk problemine karşı oldukça etkilidir.
 16. Terletme ve idrar söktürme etkileri bulunur.
 17. Vücudun daha dirençli olmasını sağlayarak, uygulanan tedavileri destekler.
 18. Gözlerin dinlenmesine ve çapaklanma probleminin önüne geçilmesine yardımcı olur. Bunun için bir parça pamuğu ıhlamur çayıyla ıslatın. Ardından gözlerinizi kapatın ve pamuğu birkaç dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Hafif baskı uygulayarak etkisini artırabilirsiniz.
 19. Daha güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız, yıkama sırasında ıhlamur çayı kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız dipten uca beslenmiş olur. Yıkama sonrasında saçlarınızı yalnızca su kullanarak arındırmanız gerekir. 
 20. İdrar üretimini artırarak mesane ve böbreklerin temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda böbrek taşı düşüren kişilere de oldukça faydası vardır. 
 21. Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler, uyandıktan sonra aç karnına ıhlamur çayı tüketebilir. Bu sayede kısa süre içerisinde kilo verebilirsiniz.
 22. Ihlamur çayını yemekten sonra tüketirseniz, yediğiniz besinleri daha zor hazmedersiniz. 
 23. Uyutma ve yatıştırma özelliği bulunur. Ayrıca sinir bozukluklarının yok edilmesi ve sinirlerin daha güçlü hale gelmesi için tavsiye edilir.
 24. Güzel bir cilde sahip olmak için ıhlamur çiçeklerini demleyebilir ve suyunu yüzünüze uygulayabilirsiniz. Özellikle ergenlik sivilceleri ve çillerin giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. 

Ihlamur Çayını Ne Kadar Tüketebiliriz?

Bir gün içerisinde 2 ya da 3 fincan kadar ıhlamur çayı içebilirsiniz. Birçok insan yalnızca hastalık dönemlerinde ıhlamur çayı içer. Ancak oldukça şifalı bir bitki olan ıhlamur, keyif çayı olarak da tüketilebilir. Sakinleştirme, rahatlatma ve stresi önleme gibi etkileri bulunan ıhlamur çayını düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilir. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT