12 Ağustos 2022, Cuma 09:04

Ihlamur ne zaman ve nasıl toplanır? Nasıl kurutulur, muhafaza edilir? Önemli püf noktaları

Ihlamur ne zaman ve nasıl toplanır? Nasıl kurutulur, muhafaza edilir? Önemli püf noktaları

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında, ıhlamur ağaçları çiçek açar, pek çok şehrimiz mis gibi ıhlamur kokar.  Ihlamur toplamak isteyenlerin aklına pek çok soru gelir: Ihlamur ne zaman toplanır? Ihlamur toplarken nelere dikkat edilir? Ihlamur nasıl kurutulur? Nasıl muhafaza edilir? İşte cevapları:

Ihlamur sağlık için çok faydalı olan şifalı bitkilerdendir. Bağışıklığı güçlendirir, öksürüğü giderir, boğazı yumuşatır, sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Ihlamuru aktardan temin edebileceğiniz gibi ağaçtan taze taze toplayabilir, özellikle kış aylarında afiyetle içebilirsiniz…

IHLAMUR NE ZAMAN VE NASIL TOPLANIR?

Ihlamurun sağlığa faydaları uzun yıllardır geniş coğrafyalarca bilinmektedir. Şifası ile ün salan ıhlamur, yetiştiği bölgelere göre farklı zamanlarda toplansa da genellikle Haziran ayında toplanır. Ihlamurları toplarken dikkat edilmesi gereken asıl nokta ise çiçek ve çiçek saplarının ince uzun yaprakları ile birlikte alınmasıdır. Çiçekler tam açmışken yani genç ve tazeyken toplanılması önemlidir.

IHLAMUR NASIL KURUTULUR?

Ihlamurun kurutulup muhafaza edilebilir hale gelmesi için öncelikle temiz ve gölgelik bir alana bir bez serin. Ardından bu bez üzerine ıhlamurları üst üste gelmeyecek şekilde serin. Ihlamurlar kururken ara ara alt üst etmeniz önemlidir. Kurutma işlemi 1 hafta kadar sürer.

Eğer ıhlamuru evde kurutacaksanız evde nemden uzak bir bölge seçmeniz önemlidir. Çünkü nemli bölgede kalan ıhlamur çürüyüp küflenecektir. Bu durumu yaşamamak için evinizde gölge ve serin bir yere temiz bir örtüyü geniş şekilde yayıp üzerine ıhlamurları yayın. Bu yöntemle bir haftada ıhlamurlar kuruyacaktır.

IHLAMUR NASIL MUHAFA EDİLİR?

Kurutmuş olduğunuz ıhlamurları bir bez poşetin içinde veya cam kavanoza koyup ağzı hava almayacak şekilde kapatıp saklayabilirsiniz.  Serin, kuru ve güneş almayan bir yerde 1 yıl boyunca muhafaza edebilirsiniz.

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR?

Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun vermiş olduğu ıhlamur çayı tarihi şu şekildedir:

Bir kavanozun içine 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı dolusu ıhlamur bitkisini ekleyin. Bunu en fazla 7-8 dakika kaynatıp için. Ihlamur çayını hazırlarken en yaygın yapılan hata ıhlamurun çok uzun sure kaynatılmasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ıhlamur çayının doğru şekilde hazırlanması için kaynama süresinin 7-8 dakikayı geçmemesini önermektedir. Bu süre geçildiğinde çay vücutta faydadan çok zarar getirecek ve toksik etkiye yol açacaktır. Ek olarak ıhlamur çayını yaz aylarında da ılık şekilde tüketilmesini tavsiye etmektedir.

IHLAMURUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

 1. Ihlamur yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir.
 2. Kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, yüksek tansiyonu düşürür.
 3. Kronik inflamasyon, diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Ihlamur çayı, iltihapla (kronik inflamasyonla) savaşmakta etkili olan tilirosid ve kaempferol gibi güçlü antioksidanlar açısından zengindir.
 4. Ihlamur çayı alternatif tıpta terlemeyi teşvik etmek için kullanılmıştır ve idrar söktürücü olduğu düşünülmektedir. Bu sayede vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
 5. Sakinleştirir, rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir.
 6. Sindirim sistemini çalıştırır, hazımsızlığa şifa olur.
 7. Kaygı bozukluğuna iyi gelir.
 8. Kardiyovasküler problemleri önlemekte etkilidir.
 9. Soğuk algınlığını ve gribal enfeksiyonu doğal yollardan tedavi eder.
 10. Migren ağrısını geçirmeye yardımcı olur.
 11. Ihlamur çayının içine limon atılarak içildiğinde ödem ve şişkinliklere iyi gelir.
 12. Boğazı yumuşatır, boğaz ağrısını ve tahrişini giderir.
 13. Öksürüğe neden olan bakterileri yok edip, öksürüğü geçirir.
 14. Bağırsakları çalıştırıp kabızlığa deva olur.
 15. Cildin güzel ve pürüzsüz bir görünüme kavuşması için ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Bunun için bir bardak ıhlamur çayı hazırlayın ve bunu yüzünüze uygulayın. Bu uygulama ergenlik sivilceleri ve çiller başta olmak üzere cilt için çok faydalıdır.
 16. Kilo problemi olan kişiler fazla kilolarından kurtulmak için her sabah aç karna ıhlamur çayı tüketebilir. Bu yöntem sayesinde kısa süre içinde kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. 
 17. Saçlarınızın güçlenip dökülmesinin önüne geçmek için saçlarınızı ıhlamur çayı ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde saçlarınız dipten uca beslenmiş olacak.
 18. Eğer gözlerinizde yorgunluk ve çapaklanma problemi varsa ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Bunun için bir parça pamuğu ıhlamur çayı ile ıslatıp kapatmış olduğunuz gözleriniz üzerinde birkaç dakika bekletin. Bu uygulama sayesinde göz yorgunluğunuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Ihlamurun sağlığa 7 zararı: Alerji yapabilir, tansiyonu düşürebilir…Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT