02 Aralık 2020, Çarşamba 22:12

İhtiyol Pomad Krem Nedir Yan Etkileri Apse Basur Sivilce İçin

İhtiyol Pomad Krem Nedir Yan Etkileri Apse Basur Sivilce İçin

Tıp dilinde ihtiyol pomad olarak adlandırılan kara merhem, çeşitli iltihaplı cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir. Egzama, apse ve çıban gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecine katkı sağlayan bu merhem eczanelerden satın alınabilir. Antiseptik özelliğe sahip olan bu kremin adına kara merhem denilmesinin sebebi, genellikle beyaz olan merhemlerin aksine siyah olması ve halk arasında da siyahın kara olarak adlandırılmasıdır. İhtiyol pomadın fiyatı 18 TL'dir.

Kara merhemin içeriğinde %10 oranında kreme siyah rengini veren ve kremin ana bileşeni olan ihtamol bulunmaktadır. Yardımcı olarak %80 oranında vazelin ve %10 oranında da lanolin ilave edilmiştir. Bazı firmaların ürettiği ihtiyol pomadlarda bu oran %90 vazelin %10 ihtamol şeklindedir.

Kara Merhem (İhtiyol Pomad )Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

İlacı bütün eczanelerden temin etmek mümkündür. Kara merhem doğrudan lezyonlar üzerine sürülerek uygulanır. Bu merhemden ufak bir parça sürüldüğü takdirde bile merhem hemen etki eder. İçi iltihapla dolu sivilcelerde kısa sürede gözle görülür iyileşme sağlar. Sivilceyi tedavi etmek için sivilcenin üzerine küçük bir miktar kara merhem uygulamak yeterlidir. Yine başka bir iltihap sorunu olan kıl dönmelerinin tedavisinde de kara merhem kullanılabilir. Kara merhem batık tırnak tedavisinde de oldukça etkilidir. Tırnak kesildikten sonra uygun bir dezenfektanla temizlenir ve üzerine kara merhem sürülür. Böylece tırnağın etrafında oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçilmiş olur. Egzama da oldukça problemli bir cilt hastalığıdır. Hem yoğun kaşıntısı hem de görüntüsü açısından oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Kara merhem hem egzamanın sebep olduğu kaşıntıların geçmesine hem de ciltteki rahatsız edici görüntünün giderilmesine yardımcı olur.

Sahip olduğu güçlü dezenfektan ve antiseptik özelliği ile ciltteki iltihapların mikroplardan arınmasını sağlar. Egzama ve deri döküntülerinin tedavisinde de oldukça etkilidir.

Kara merhem aşağıda belirtilen hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır:

İltihaplı çıbanlar: Derinin altında meydana gelen iltihaplı enfeksiyonlu oluşumlara çıban denilmektedir. Vücut zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak ve atmak istediğinde bu oluşumlar ortaya çıkar.  Bu tür durumlarda enfeksiyonun vücuttan atılması ve uzaklaştırılması için kara merhem kullanılabilir. Kara merhem, sürüldüğü bölgede iltihabı deri yüzeyine toplayarak akıntı şeklinde vücuttan atılmasını sağlar.

Sivilce tedavisi: Derinin altında meydana gelen ve çıbandan daha küçük yapıdaki iltihaplara sivilce denilmektedir. Kara merhem sivilce tedavisinde kullanılabilecek alternatif kremlerden birisidir. Öncelikle batikon ya da alkol gibi dezenfektanla sivilcenin çevresi temizlenir ve etrafına kara merhem uygulanır. Düzenli olarak uygulandığında sivilcelerde zamanla iyileşme görülmeye başlar.

Tırnak batması: Tırnak batması iyileşmesi uzun süren bir enfeksiyon durumudur. Tedavi etmek için öncelikle batan tırnağın kesilmesi gerekir çünkü tırnak etin içindeyken tırnağı tedavi etmek pek kolay olmayacaktır. Tırnak kesildikten sonra bu bölge batikon ile dezenfekte edilir ve etrafına kara merhem sürülür. Kara merhem sahip olduğu antiseptik özelliğiyle bu bölgede enfeksiyon oluşmasını engelleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Kara merhem aşağıda belirtilen cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır:

Ciltte oluşan döküntüler

Egzama hastalığı

Basur problemi

Dolama hastalığı

Kara Merhem’in (İhtiyol Pomad )Yan Etkileri

Seyrek Görülen Yan Etkileri:

Ciltte tahriş

İzole olgularda kesecik oluşumu

Yaygın Görülen Yan Etkileri:

Deride renk değişikliği

Yaygın Olmayan Yan Etkiler:

Kaşıntı, kızarıklık, alerjik reaksiyonlar

Kara Merhem (İhtiyol Pomad ) Kullanıcı Yorumları

“Bacağımda oluşan bir iltihabı tamamen kurutarak yok etme etkisine sahip olan ama aynı zamanda maalesef oradaki deriyi de bir daha normale dönmeyecek bir şekilde deforme etmiş olan merhem.

“Köpeğimin 6 farklı bölgesinde birden çıkan yumruk büyüklüğündeki iltihapları patlatarak ertesi gün musluktan akarcasına akmalarını sağlamış ve asla iz bırakmamıştır.”

“Bir sabah uyandığımda ne olduğunu anlayamadığım sağ karın bölgemdeki şişliğin bir iltihaplanma olduğunu fark ettikten sonra 3. günde sürmeye başladığım ve yaklaşık 3-4 gün sonra o iltihabı yanardağ gibi patlatarak akıtan enteresan ilaç.”

“Kokusunu pek beğendiğimi söyleyemesem de basurum için inanılmaz sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Kullanmadan önce birçok olumsuz yorumlar okumama rağmen bir şans vererek denedim ve bende oldukça etkili bir sonuç verdi.”

“Kreme bakınca sanayide kullanılan yağlara benzetebilirsiniz ama ilginç bir şekilde işe yarayan bir krem. Tırnak batması için kullandım ve bende olumlu sonuçlar verdi.”

“Alnımda oluşan ve sebebine anlam veremediğim tuhaf çıbana sürmem için eczacının verdiği kremdir. Dün sürdüm. Önce alna yayılan sertliği bir bölgede toplayıp çıbana çevirdi ve bugün de çıbanın içindeki bütün iltihabı akıttı. Eczacı ardından antibiyotikli bir krem kullanmamı tavsiye etti.”

“Birçok arkadaşımın deneyerek sonuç alması üzerinde bende kullanmaya karar verdim. Bende herhangi bir yan etki göstermedi ama tam olarak sonuç aldığımı da söyleyemem.”

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Karameehemm

    Çocuğumun parmağında ki şişliğe sürdüm ve sardım bakalım etkisini göreceğiz

 
 
KAPAT