04 Haziran 2020, Perşembe 06:50

İlişkiden 10 Gün Sonra Hamilelik Belli Olurmu

İlişkiden 10 Gün Sonra Hamilelik Belli Olurmu

Evlilik hayatına adım atan çiftlerin çoğu, bebeklerini kucaklarına alacakları gün için sabırsızlanır. Fakat bu konu hakkında akıllarda birçok soru işareti vardır. Bunlardan birisi de "İlişkiden 7 gün-10 gün sonra hamilelik belli olur mu? Sorusudur.

İlişkiden 1 Hafta Sonra Hamilelik Belli Olur mu?

İlişkiden 7-10 gün sonra gebelik belli olabilir çünkü yumurta ortalama 7-10 günlük yolculuk sonrası rahime tutunabilmektedir, rahime tutunduktan sonra vücutta hcg hormonu salgılanmaya başlar. Kanda gebelik testi yaparak gebe olup olmadığını test edebilirsiniz. Yürütülen bir araştırma sonucunda, evde gebelik testi yapan 100 kadından 5’i ilişkiden sonraki 8. günde pozitif sonuç görmektedir. Ancak uzmanlar, hamilelik testini kullanmak için en doğru sonucun ilişkinin ardından 2 hafta geçmesi gerektiğini belirtmektedir. Yani net sonuç almak için cinsel ilişkinin ardından 15 gün bekleyip öyle gebelik testi yaptırmalıdır.

Cinsel ilişkiden sonraki ilk hafta içerisinde yapılan gebelik testi, sonuç pozitif olsa dahi negatif gösterebilir. Bu nedenle erken dönemde uygulanan gebelik testi sonuçlarının sizi yanlış yönlendirmesine, boş yere umutlandırmasına izin vermemelisiniz. Gebelik testi ile en doğru sonucu alabilmek için, ilişkinin üzerinden 14 gün geçmesini beklemeniz gerekmektedir. 

Hamileliğin Erken İlk Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk belirtisi, regl gecikmesidir. Eğer başka bir sağlık problemi nedeniyle gecikme yaşanmıyorsa gebelik ihtimali yüksektir. Bu nedenle sonucu kesinleştirmek için gebelik testi yapılması gerekir . Gebelik belirtileri şunlardır;

 1. Sıklıkla idrara çıkma ihtiyacının duyulması,
 2. Göğüslerin hassaslaşması,
 3. Mide bulantısı hissi,
 4. Baş dönmesi hissi,
 5. Kişinin kendini yorgun hissetmesi,
 6. Normalde etkilenilmeyen yiyeceklerin bazılarına karşı tiksinti duyma,
 7. Koku almada hassasiyet oluşması,
 8. İştahın azalması,
 9. Midede yanma ve ekşime hissidir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerde bazı belirtiler farklılık gösterir. Aynı zamanda vücutta de değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin bazıları çok barizken, bazıları da zorlukla fark edilen şeyler olabilir.

Kanda Gebelik Testi 

Gebelik sonucunu öğrenmenin en  güvenilir ve en hızlı yolu kan tahlili yaptırmaktır. Bunun için herhangi bir sağlık kurumuna (laboratuvar, klinik ya da hastane gibi) başvurmak yeterli olacaktır. Sağlık personelinin aldığı kan örneği laboratuvar ortamında incelenir. Kan örneğinde kanda bulunan B-HCG oranına bakılır. Hamilelik gerçekleşmişse, BhCG oranı her 3 günde bir iki katı artış gösterir. Kan tahlili ile gebeliğin 11. gününde kesin sonuç alınabilir. İdrar testinde ise bu süre 2 haftadır.

İdrarda Gebelik Testi 

Gebelik şüphesinin doğrulanması için eczanelerde satılan gebelik testlerinden biri kullanılabilir. Kutunun içerisinden çıkan çubuk şeklindeki testin haznesine birkaç damla idrar dökmeniz gerekir. Ardından gösterge kısmında test sonucunu gösterecek olan çizgiler belirecektir. İdrar tahlili, gebeliğin doğru sonuçlanması için kesin bir test yöntemi değildir. Hata ve yanılma payı bulunur. Bu nedenle test sonucu en güvenilir yöntem olan kan tahlili ile doğrulanmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Ksksksms

  Adetime 15 gün kala ilişkiye girdim ve baktım o gün hamile kalma şansım çok yüksekmiş ilişkiye gireli 3 gün oldu ve hamile kalmak çok istiyorum sizce tutmuşmudur bir kere yaptık ama

 2. Misafir

  İlişkiden 16 gün sonra yapilan kan testinde hamilelik belli olurmu. Sonuç 5.3 cikti

 
 
KAPAT