21 Haziran 2021, Pazartesi 12:52

İlişkiye Girdikten Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılır

İlişkiye Girdikten Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılır

Doğum kontrol yöntemlerinden biri kullanılmadan cinsel ilişkiye girilirse bebek sahibi olabilirsiniz. Prezervatifin yerinden kayması, delik olması, doğum kontrol hapı kullanmayı unutma vb nedenlerden dolayı istenmeyen gebelik meydana gelebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı hamilelik tehlikesi belirdiyse ve cinsel ilişkiden sonra gebe kalmak istemiyorum diyorsanız işte size önerilerimiz.

Ertesi Gün Hapı Alın

İlişkiden sonra hamileliği önleyecek bir yöntem arıyorsanız ertesi gün hapı işinize yarayacaktır. Cinsel ilişkinin ardından gebelik oluşmasını önleyen etkili yöntemlerin başında bu haplar gelir. Bu haplar doğum kontrol haplarının da içerdiği Levonorgestrel maddesini barındırır. İlişkiye girildikten sonra ilk 3 gün içinde 2 defa kullanılır. İki kullanım arasında 12 saat olmalıdır.

Ertesi gün hapı eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. İlaçta progesteron oranı yüksektir ve bu özelliğiyle yumurtlamayı durdurarak hamileliği engellemektedir. Korunmasız ilişkiye girdikten sonra ertesi gün hapını en kısa sürede alarak hamileliğin önüne geçebilirsiniz. Birlikteliğin ardından ilk 24-48 saat içinde bu hapı kullanmanız hamile kalma ihtimalinizi %75-%89 oranında azaltacaktır. Hapın daha iyi etki etmesini istiyorsanız ilişkiden sonra erkenden almalısınız. Hapların bileşiminde yer alan hormonlar yumurta ile spermin döllenmesine mâni olmaktadır. Rahim girişinde (fallop tüplerinde) bulunan sıvının yoğunlaşmasını sağlayarak spermler ile yumurta arasında bir bariyer oluşturmaktadır. Rahim iç yapısında değişikliğe yol açmakta ve bu sayede yumurtlamaya engel olmaktadır. Fakat ertesi gün hapı almanıza rağmen hamile kalmanız mümkündür. Bu risk %1 ile %20 arasındadır. Hapın ilişkiden sonraki ilk 72 saatte alınması gerektiği söylenir ancak korunmasız seks yapıldıktan sonra ilk 12 saatte kullanılması daha etkilidir. Ertesi gün hapı geciktirilirse etkisi zayıflayacaktır.

Bu haplar doğum kontrolü haplarıyla karıştırılmamalıdır. Bunları ilişkiden önce doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak yanlıştır. Ertesi gün hapı yalnızca ilişki sonrası acil durumlarda kullanılır. Sık sık kullanılması doğru değildir. Öte yandan bu haplar baş ve karın ağrısı, göğüste gerilme hissi ve mide bulantısı yapabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Gebe Kalmamak İçin Doğal Yöntemler Var mı?

Cinsel ilişkide erkeğin vajinaya boşalması hamileliğin gerçekleşmesini sağlar. Böyle bir durum meydana geldikten sonra hamileliği önlemek için kullanılabilecek bitkisel ilaç veya başka bir doğal yöntem mevcut değildir. Yani 'ilişkiye girdim, şimdi hamile kalmamak için kür tarifi uygulayarak bunun olmasını engelleyebilir miyim?' diye araştırıyorsanız doğal yoldan çözüme ulaşamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için spiral, vajinal köpük ve ilaç gibi tıbbi yöntemlerden faydalanmanız gerekecektir.

Vajinal Köpük Kullanılabilir

Eczanede satılan vajinal köpük diye adlandırılan ilaçlar vardır. Bu ilaç cinsel ilişki sonrası vajinaya sıkılır. İlacın fonksiyonu spermleri öldürüp hamileliği engellemektir.

Ertesi Gün Spirali Kullanılabilir

İlişki öncesinde herhangi bir korunma yöntemine başvurmadıysanız fakat ilişkinin ardından hamile kalmak da istemiyorsanız birliktelikten sonraki ilk 5 gün içinde Spiral kullanarak hamileliği önlemeniz mümkündür. Rahime spiral yerleştirme işlemi jinekologlar tarafından uygulanmaktadır. Bakırlı spiral döllenen yumurtanın rahime tutunmasına engel olur. Rahim içi araçlardan biri olan T biçimindeki bakır spiral, ilişkiden sonraki ilk 5 günde (120 saatte) yerleştirilmelidir. Fakat dediğimiz gibi bu uygulamayı sadece kadın doktorları yapabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT