2019-08-23 21:57:23 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:09

İlk Çocuğa Bakarak Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar süren bazı yöntemlerle, hamile kalmadan önce bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceğine inananların sayısı oldukça fazladır. Her toplum bu inanış için kendi tekniklerini üretmiştir. Fakat bebeğin cinsiyetini

İlk Çocuğa Bakarak Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar süren bazı yöntemlerle, hamile kalmadan önce bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceğine inananların sayısı oldukça fazladır. Her toplum bu inanış için kendi tekniklerini üretmiştir. Fakat bebeğin cinsiyetini belirleyebilmek için bu yöntemlerin etkili olduğu hiçbir şekilde kanıtlanmamıştır. Çünkü cinsiyet, yumurtayı dölleyen spermin taşıdığı kromozomla genetik olarak belirlenmektedir.

2. Bebeğin Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır? 

Asırlardır anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmek için çeşit çeşit yöntem uygulanmıştır. Bu yöntemlere genellikle batıl inanç gözüyle bakılır. Ancak bazıları cinsiyet tahmini hakkında doğruluk payı gösterir. Örneğin günümüzde de anne adayının karın şeklinden yola çıkarak ya da gebelik döneminde aşerdiği şeyleri göz önünde bulundurarak cinsiyet tahmini yapılabilir. Tani bu yöntemler her gebelikte doğru sonuç vermez. 

Ünlü bitki uzmanı İbrahim Saraçoğlu, konuk olduğu bir televizyon programında ilk çocuğu göz önünde bulundurarak ikinci çocuğun cinsiyetinin tahmin edilebileceğini açıklamıştır. İkinci çocuğun cinsiyeti nasıl öğrenilir sorusunun cevabını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, doğan ilk çocuğun ensesine bakarak 2. çocuğun cinsiyeti tahmin edilebilir. Ense kısmında yer alan saçlar aşağı doğru iniyorsa sonraki bebek kız, yukarı doğru çıkıyorsa erkek doğarmış. Ancak tabi ki bu durum bilimsel bir nitelik taşımıyor, yalnızca tahmin yürütmek için kullanılıyor. Halk arasında yayılan yöntemleri deneyerek istenen sonucu almak ise tamamen tesadüfi bir durum. Yalnızca iki cinsiyet olduğu için, istenen sonucun alınma şansı %50’dir. Bu da bir tesadüfün yaşanması için oldukça yüksek bir paydır. Kısacası halk arasında efsaneleşen bu yöntemlere umut bağlamamak gerekir. Bebeklerin cinsiyeti yalnızca PGD adı verilen genetik yöntemle belirlenebilir.  

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebe olduğunu öğrenen anne adaylarının aklına gelen ilk soru, bebeğin cinsiyetinin ne olduğudur. Bebeğin cinsiyeti öğrenildikten sonra hazırlıklar başlar, alışverişler yapılır. Cİnsiyeti öğrenmek, yapılacak hazırlıkların kolaylaşmasını sağlar. İhtiyaç liseleri hayli uzun olsa da temel olarak bebek bezi, çamaşır ve kıyafetler yer alır. Ardından bebek arabası, beslenme araçları, beşik ve banyo malzemeleri temin edilir. Birçok aile, alışveriş sırasındaki renk tercihlerini bebeğin cinsiyetine göre yapar. Tabi cinsiyetin öğrenilmesi yalnızca hazırlıklar için gerekli değildir. Aile fertlerinden birinde kalıtımsal bir hastalık varsa da bebeğin cinsiyetini öğrenmek oldukça önem taşır. Şimdi bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur sorusunun cevabından bahsedelim... 

Bebek, anne rahmine düştüğü andan itibaren genetik olarak cinsiyetini kazanır. Fakat ultrason ile cinsiyetin öğrenilmesi ilk andan itibaren mümkün olmaz. Bunun için öncelikle genital organların şekillenmesi gerekir. Bu da 13. haftadan itibaren başlayan bir süreçtir. Genital organlar şekillenirken cinsiyet tahmini yapılabilir. Ancak kesin bilgi için 17. haftadan sonra ultrason görüntüsü almak gerekecektir.

Gelelim 3 boyutlu ultrasonla cinsiyet ne zaman öğrenilir sorusunun cevabına… 11. haftadan itibaren üç boyutlu ultrasonla bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Sonuçlar ortalama %86 oranında doğruluk payı taşır. Birçok kişi erkek bebeklerin cinsiyeti daha mı erken belli olur diye merak eder. Gebeliğin 13. haftasından itibaren cinsiyet öğrenilebilir. Erkek bebeklerin cinsiyeti daha erken tespit edilebilir.

Aylık yapılan ultrason görüntülemesi sırasında, doktor tarafından cinsiyet tahmininde bulunmak mümkündür. Ancak en güvenilir sonuç için 5. ayda yapılan görüntüleme göz önünde bulundurulur. Ultrason ile bebeğin gelişimi takip edilebilir, fetal gelişim anomalileri tespit edilebilir, cinsiyet öğrenilebilir ve bebeğin büyüklüğü saptanabilir. 

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için doktorun tecrübe sahibi olması ve bebeğin açık bir pozisyonda bulunması önem taşır. 5. ayda yapılan ultrasonla tespit edilen cinsiyet, %95 ve üzeri oranda doğru çıkmaktadır.  

Mavi Kadın