07 Temmuz 2022, Perşembe 14:13

İltihaplı sivilce nasıl geçer? İltihaplı sivilceye ne iyi gelir? Evde 5 bitkisel tedavi

İltihaplı sivilce nasıl geçer? İltihaplı sivilceye ne iyi gelir? Evde 5 bitkisel tedavi

İltihaplı akne, ciltte kızarıklık, şişlik ve ağrıya neden olabilen bir cilt sorunudur. Bu sivilceler irin, ölü deri hücreleri ve yağdan meydana gelir. Yüzde, sırtta, göğüslerde ve omuzlarda ortaya çıkar. İltihaplı sivilce cildiye doktorunun verdiği ilaçlar ile tedavi edilebileceği gibi aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de iltihaplı sivilceye iyi gelecektir.

İltihaplı sivilce yaygın görülen bir problemdir. Her yaş, ırk ve cinsiyette görülebilir. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde iltihaplı sivilce hormonlara bağlı yaygın olarak görülür. İltihaplı sivilcenin geçmesi birkaç ayı bulabilir. İşte iltihaplı sivilceye yol açan nedenler ve bitkisel tedavisi:

İLTİHAPLI SİVİLCE NEDEN ÇIKAR?

İster hafif ister şiddetli olsun, tüm iltihaplı sivilceler, mikrokomedo adı verilen küçük bir gözenek tıkanıklığı olarak başlar.  Bu tıkanıklıklar küçüktür ve genellikle çıplak gözle görülemezler, ancak sonunda cildinizde gördüğünüz o iltihaplı sivilceye dönüşürler. İltihaplı sivilcenin nedeni, ölü deri hücrelerin ve sebumun gözenekte birikmeye devam etmesi, onu doldurması ve ciltteki bakteriler ile birleşmesidir. Yüzde ve ciltte iltihaplı sivilce çıkmasına yol açan durumlar şöyledir:

Paketlenmiş ürünler, yağlı ve kızarmış gıdaları sık tüketmek

Hamilelik, menopoz ve ergenlik gibi hormonal değişim olduğu dönemler

Sigara içme alışkanlığı

Genetik

Sağlıksız beslenme

Sivilceyi sıkmak

Endokrin hastalıkları. Polikistik over sendromu (PCOS) gibi belirli hormonların üretimini etkileyen hastalıklar akne gelişme riskini artırır.

İlaçların yan etkileri: Bazı ilaçlar yan etki olarak iltihaplı sivilce yapabilir.

İLTİHAPLI SİVİLCEYE İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

İltihaplı sivilcenin geçmesi için çay ağacı yağı, elma sirkesi, zerdeçal gibi doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte iltihaplı sivilce için bitkisel tedavi yöntemleri:

Soğan Suyu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu soğan suyunun iltihaplı sivilceye şifa olabileceğini bildiriyor. Soğanı rendeleyip süzgeçten geçirin ve suyunu çıkarın. Temiz bir pamuklu çubuğa veya pamuğa soğan suyundan damlatın. Bunu iltihaplı sivilce olan bölgeye tutun. Günde 2 kez bu uygulamaya devam edin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde iltihaplı akne tedavisi için popüler doğal çözümdür. Ciltteki kızarıklık, şişme ve iltihaba iyi gelir. Birkaç damla çay ağacı yağını pamuğa damlatıp bunu sivilce olan yere tutun.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal içeriği ile iltihaplı sivilceyi tedaviye yardımcı olur. 2-3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın. Sivilcelere uygulayın.

Soğuk Kompres

İltihaplı sivilceye soğuk kompres uygulamak en iyi ev çarelerinden biridir. 1 adet buz küpünü iltihaplı sivilceye tutun. Her gün buna devam edin.

Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar ve antiseptik özellikler içerdiğinden iltihaplı sivilceyi doğal olarak tedavi edebilir. Zerdeçal toz ile biraz suyu karıştırın. Bu macunu doğrudan iltihaplı sivilce üzerine sürün ve birkaç dakika bekleyip suyla yıkayın. Günde 2 kez buna devam edin.

İLTİHAPLI SİVİLCE NE ZAMAN GEÇER?

İltihaplı sivilcenin iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, bir kişinin sivilcelerinin geçmesi hormonlar nedeniyle daha uzun sürebilirken, bir diğer kişi daha hızlı şifa bulabilir.

Bununla birlikte, akne tipik olarak cildiye doktoru tarafından yapılan tedavi ile iyileşir ve genellikle tutarlı ve doğru tedavi ile iki ila üç ay sonra belirgin iyileşme görülür.

Sivilce patlatmak (sıkmak) beyne zarar verip felce neden olabilir! Tıklayınız

Sivilce Ve Sivilce Kızarıklığı Hemen En Hızlı 1-2 Günde Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT