21 Haziran 2021, Pazartesi 13:28

İmpetigo Hastalığı Belirtileri Nelerdir En Çok Kimlerde Görülür

İmpetigo Hastalığı Belirtileri Nelerdir En Çok Kimlerde Görülür

İmpetigo daha çok okul öncesi ve okul dönemindeki çocuklarda yaygın görülen bir enfeksiyonudr. Bulaşıcı bir enfeksiyon olan impetigo genelde hijyen ve temizliğe dikkat edilmemesi, yetersiz yahut sağlıksız beslenmeden dolayı ortaya çıkmaktadır. İmpetigo enfeksiyonu bakterisi deride oluşan kesik, çizik, böcek ısırığı gibi deride bozukluk olan yerden içeriye girer. İçeriye giren bakteri deri yüzeyinde kaşıntılı hatta ağrılı yaralara neden olur.

İmpetigo Nedir?

İmpetigo daha çok çocuklarda yaygın görülen ve bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudur. Staphylococcus aureus gibi bazı bakteriler, cildin dış yüzeyini enfekte eder ve impetigo ortaya çıkar. Deride meydana gelen impetigo yaraları da bu bakterilerden kaynaklanır. İmpetigo yaraları görülen bölgeler; daha çok ağız-burun çevresi, yüz, boyun, el, ayak ve bacaklardır. İmpetigo kırmızımsı yaralar olarak görülür. 

Her yaş grubundan insan impetigo olabilir. Fakat daha çok bebeklerde, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda görülür. İmpetigo aynı zamanda okul yarası da olarak bilinir. Bunu böyle bilinmesinin nedeni, okula giden çocuklarda daha çok görülmesi ve bulaşıcı olmasıyla birlikte sınıf ortamında daha çok yayılmasından dolayıdır.

Belirtileri Nelerdir?

İmpetigonun en baş belirtisi ağız ve burun etrafında toplu kırmızımsı yaraların görülmesidir. Yarım ay şeklinde görülen impetigo yaraları hızlıca cilde yayılır. İmpetigo yaraları genelde ağız-burun çevresi, yüz, boyun, el ve ayaklarda görülür. İmpetigo yaraları, kısa bir zamanda kabarcığa dönüşür, kabarcıklar patlar ve yaralar bal rengine benzer sarımsı bir kabuk oluşturur. Kabuk aşamasından sonra da yaralar, soluk renkli kırmızı izlere dönebilir. Kırmızımsı görülen yaralar bazen de hiç kabuk bağlamadan sarımsı kabuk bağlayabilir. Bu yaralar kaşıntılı yahut ağrılı olurken derinin tamamına da yayılabilir.

Derinin üst yüzeyinde kabuklu ve cerahat akıntılı yaraların olması, impetigo yaralarının birkaç gündür var olması, impetigo hastalığının bulaştığına ve aynı zamanda yayılabileceğinin bir işaretidir.

İmpetigo Nedenleri Nelerdir?

İmpetigo, staphylococcus aureus gibi bazı bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteriler derinin üstünde çizik, kesik, böcek ısırığı ve kızarıklık gibi deride oluşan bozulmalarla vücuda girebilir. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olduğundan okul, kreş gibi ortamlarda impetigo hastasıyla temas kurma sonucu yayılabilir. İmpetigo enfeksiyonu kimlerde daha çok görülür;

 • İmpetigo olmuş birisinin yaralarına dokunmak,
 • İmpetigo olan kişinin kullandığı kıyafet, havlu, yastık kılıfı, çarşaf gibi eşyalarına dokunmak,
 • Hijyene ve temizliğe dikkat edilmemesi, özellikle yıkanmamış eller ve kirli tırnaklara sahip olanlar,
 • Deride kesik, çizik, böcek ısırığı gibi yaraları olanlar,
 • Sağlık problemi olan ve bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan kişiler,
 • Diyalize girenler ve diyabet hastaları,
 • HIV gibi riskli bir bağışıklık sistemine sahip olanlar,
 • Dermatit, egzema yahut sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlığı olanlar,
 • Güneş yanığı ve deri yüzeyinde yanığı olan kişiler,
 • Herpes simpleks (uçuk) veya suçiçeği gibi kaşıntı yapan enfeksiyonu olanlar,
 • İmpetigo en çok okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda görülür. Okul, kreş gibi yakın temasın ve  iletişimin olduğu kalabalık ortamlar ,
 • Futbol, güreş, judo gibi ten temasının yüksek olduğu sporları yapanlar kişilerde impetigo daha çok görülmektedir.
 • İmpetigo enfeksiyonu sıcak ve nemli ortamlarda barınır ayrıca yaz aylarında daha çok görülür.

İmpetigo Teşhisi Nasıl Konulur?

İmpetigo yaraları olan kişi Dermatoloji Doktoruna gitmelidir. Doktor öncelikle kişinin belirtilerini ve ilaç kullanıp kullanmadığını, alerjileri gibi tıbbi geçmişini soracaktır. Doktor, impetigo yaralarını muayene ederek teşhis edebilir. Aynı zamanda deriden örnek test alabilir. Bu test ise impetigo enfeksiyonuna hangi bakterilerin sebep olduğunu gösterir.

İmpetigo Nasıl Tedavi Edilir?

İmpetigo tedavisi , hastanın yaralarının büyüklüğüne, şiddetine yahut ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişmektedir. İmpetigo tedavisi genelde antibiyotiklerle yapılmaktadır. Nasıl antibiyotik kullanacağınız ise impetigo yaralarınızın büyüklüğüne göre değişir.

Misal; cilt yüzeyinde sadece ufak bir bölgede impetigo yarası var ve diğer bölgelere yayılmadı ise topikal antibiyotik tedavisi uygulanır. Şayet impetigo yaraları şiddetli ve cildin büyük bölümüne yayılmış ise doktorunuz başka antibiyotik tedavisi uygular. Bununla birlikte doktor çocuklarda oral antibiyotik de reçete edebilir.

Antibiyotik tedavisiyle, impetigo yaraları bir hafta on gün içerisinde iyileşecektir. Şayet impetigoya neden olan başka bir cilt hastalığı varsa tedavi daha da uzayacaktır.

Doktor impetigo enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için kişinin her gün antibakteriyel sabunla ellerini yıkamasını da söyleyebilir. Aynı zamanda evde bulunan diğer aile üyeleri de bu sabunla ellerini yıkayarak, impetigo bulaşmasını önlemelidir.

Ev içinde impetigo enfeksiyonun aile üyelerine bulaşmasını önlemek için, impertigo olan kişinin kıyafet, havlu gibi ortak kullanılan eşyalarını bu süreçte onlarla paylaşmaması gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT