Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
07-02-2021 20:12 | Güncelleme : 12-09-2022 16:58

İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Google News

Kıvırcık saç modelleri çoğu kişinin beğenisini kazanır. Fakat kıvırcık saçlara bakım yapmak pek kolay değildir. Saçların canlılığını kaybetmemesi için bakımına özen göstermek şarttır. Kıvırcık saç yapısı oldukça hassastır ve bakımının da ekstra

İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç modelleri çoğu kişinin beğenisini kazanır. Fakat kıvırcık saçlara bakım yapmak pek kolay değildir. Saçların canlılığını kaybetmemesi için bakımına özen göstermek şarttır. Kıvırcık saç yapısı oldukça hassastır ve bakımının da ekstra dikkat gerektirdiği muhakkaktır. Yoksa kıvırcık saçların yıpranması uzun sürmeyecek; kabaracak ve kötü görünecektir. İşte kıvırcık saçlar için bakım önerileri:

Kıvırcık Saçlar ve İnce Telli Kıvırcık Saçlara Tavsiyeler

 1. Kıvırcık saçlara özel şampuanlar kullanılmalıdır. Öte yandan bu şampuanlarda nemlendirme özelliğinin bulunması da önemlidir. Badem yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı içerikli şampuanlar saçları besler ve kıvırcık saç bakımını etkili şekilde yapmayı sağlar.
 2. Saçları taramaya başlamadan evvel karışıklığını ellerinizle gidermeniz önerilir. Böylece daha kolay açılacaktır. Bu arada kullanılan tarağın dişleri çok sık olmamalı; saçlar hızlı ve sert bir şekilde taranmamalıdır. Seyrek dişli tarak kullanmak saç tellerinin birbirinden rahatça ayrılmasına yardım eder ve koparak dökülmelerine yol açmaz.
 3. Kıvırcık saçlar kırılmaya çok müsaittir. Bu yüzden tarağın geniş dişli olması tavsiye edilir. Bukleleri böyle bir tarakla taramak onların yapısına zarar vermemeniz açısından oldukça mühimdir.
 4. Saç maşası veya düzleştirici gibi bir cihaz kullanılıyorsa en düşük sıcaklıkta çalıştırılmalıdır. Kıvırcık saçı aşırı ısıya maruz bırakmak yıpranmasına sebep olur.
 5. Kıvırcık saçlar kuruluğa daha yatkındır. Onun için yüksek nem oranına sahip bir şampuan kullanılmalıdır. Buna riayet edilmezse bukleler cansız ve kuru görünür. Piyasada kıvırcık saçlar için şampuanlar mevcuttur, onlardan biri satın alınmalıdır.
 6. Saçı yıkadıktan sonra havluyla kurutmak yaygın bir uygulamadır. Oysa bu saç dokusunu olumsuz etkiler. Hele saçlarınız kıvırcık ve ince telli ise havlu onları iyice zayıflatabilir. Saçları bununla kurutmak saç tellerinin elektriklenmesine ve kopmasına neden olur. O yüzden banyodan sonra saçları havluyla değil de kullanılmayan penye atletlerle veya tişörtlerle kurutmalıdır. Saçın fazla suyu hafifçe alınmalı ve bu nârin saçların bakımında titizlikle hareket edilmelidir.
 7. Saçlara şekil verirken ısı kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Saç köpüğüyle şekillendirmek daha sağlıklıdır. Böylelikle saç tellerine zarar verilmemiş olur.
 8. Uyumadan önce bone takılmalıdır. Bu sayede saçlar gece boyu kabarmayacaktır.
 9. Kıvırcık saçlara bakım maskesi uygulamak saçlara nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Yine kıvırcık saçlıların kullanımı için geliştirilen losyonlar ve serumlar da bakım rutininde yer almalıdır. Bunlar saçın elektriklenmesini ve kabarmasını önler. Saçlarınız daha güçlü ve ışıl ışıl olsun istiyorsanız maskeleri düzenli olarak kullanmanız gerekir.
 10. Saçlar çok sıkı bağlanmamalıdır. Yatmadan evvel saçları tepede toplayıp gevşek bir toka ile bağlamalıdır. Bunun sonucunda uyurken bukleleriniz ezilmeyecektir.
 11. Saçlarınızı günde bir defa yıkamak zorunda değilsiniz. Her hafta 2-3 defa yıkamanız kâfidir. Kullandığınız şampuanda sülfat bulunmamalı; saçınızı kurutmamalı, bilakis nemlendirici özelliği olmalıdır.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Kıvırcık Saç Bakım Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Ev Yapımı Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.