Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İnek sütü ve yumurta alerjisi olanlar dikkat! Fırında piştiğinde 10 çocuktan 7'si tüketebiliyor

Mavikadin>Sağlık>İnek sütü ve yumurta alerjisi olanlar dikkat! Fırında piştiğinde 10 çocuktan 7'si tüketebiliyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz, inek sütü ve yumurtaya alerjisi olanların beslenmeleri hakkında bilgiler verdi. Arık alerjik besinlerin fırında hazırlandığında 10 çocuktan 7'sinde sorun yapmadığını söyledi.

Yumurta ve süt gibi besinleri un, şeker gibi malzemelerle birlikte belli bir sıcaklıkta fırınlamak bu besinlerdeki alerjik özellikleri yüksek oranda azaltıyor
Yumurta ve süt gibi besinleri un, şeker gibi malzemelerle birlikte belli bir sıcaklıkta fırınlamak bu besinlerdeki alerjik özellikleri yüksek oranda azaltıyor

Son zamanlarda yumurta ve inek sütüne alerjisi olan çocukların beslenmeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz, fırında piştiği zaman bu alerjik ürünlerin soruna yol açmadığını söyledi.

Bu besinlerin fırında hazırlandığında 10 çocuktan 7’sinde soruna neden olmadığına dikkat çeken Ebru Arık Yılmaz, inek sütü ve yumurta alerjilerinin özellikle çocuklarda önemli bir sorun haline gelmeye başladığını aktardı.
 
Ortalama 20 çocuktan birinde inek sütü ya da yumurta alerjisi görülüyor. Yumurta ve süt gibi besinler alerjisi olan çocukların uzak durması gerekenler arasında yer alıyor. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki bu besinler fırında pişirilip tüketildiğinde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Bu besinlerin fırınlanmış veya fermente edilmiş formlarını 10 çocuktan 7'si tükettiğinde alerjik belirtilerin görülmediği biliniyor. 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz yumurta ve süt gibi besinleri un, şeker gibi malzemelerle birlikte belli bir sıcaklıkta fırınlamanın bu besinlerdeki alerjik özellikleri yüksek oranda azalttığını ifade ediyor. 

İnek sütü ve yumurta alerjisi olanlar dikkat! Fırında piştiğinde 10 çocuktan 7'si tüketebiliyor
 

DOKTOR KONTROLÜ ÖNEMLİ

Araştırmalara göre bu ürünleri alerjik belirti göstermeden tüketen çocukların alerjilerinin, bu ürünleri yemeyen çocuklara göre daha hızlı geçtiğini söyleyen Arık, ''Bu durumun besin alerjisi olan her çocuk için geçerli olmadığını; bazı çocukların alerjisi azaltılmış ürünlerle bile çok ciddi alerjik belirti gösterebileceğini unutmamak lazım. Bu nedenle, bir çocuğun alerjik özellikleri nispeten azaltılmış fırınlanmış ürünleri alerjik belirti yaşamadan sorunsuz bir şekilde tüketip tüketemeyeceği mutlaka doktor kontrolünde belirlenmelidir'' dedi. 

Arık sözlerine şöyle devam etti: “Biz çocuk alerji hekimleri olarak, alerjik çocuklara bu ürünleri önermeden önce hangi çocukların bu fırınlanmış ürünleri tüketebileceğini, hangilerinde ise alerjik belirtilere yol açabileceğini belirleyebilmek için birtakım testler yaparız. Bu testler, hem deriden hem de kandan yapılan alerji testleridir. 

Bu testler sonucunda uygun olan çocuklara fırınlanmış ürünleri hastane şartlarında yakın gözetim altında, çok düşük miktarlardan başlayarak belirli aralıklarla ve giderek artan miktarlarda yediririz. Yedirme işlemi sırasında hemen alerjik belirti olmasa bile en az 2 saat daha ortaya çıkabilecek alerjik belirtiler açısından gözleriz. Bu süre içerisinde alerjik belirti olmadan bu besini tüketebildiğini belirlersek o zaman evde nasıl devam edebileceğini anlatan bir plan veririz. Gelişebilecek alerjik belirtilere hızlı ve etkin müdahale edilebilmesi için bu ürünlerle ilk karşılaşmanın mutlaka besin alerjileri konusunda deneyimli bir çocuk alerji uzmanı gözetiminde yapılması gerekir.”


 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...