23 Mart 2019, Cumartesi 15:32

İnsanda Dolaşım Sistemi Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

İnsanda Dolaşım Sistemi Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Vücudumuzda kalp, kan, kılcal damarlar, toplardamarlar ve atardamarlar gibi elemanlardan meydana gelen sisteme dolaşım sistemi denilmektedir. Vücudun sağlıklı olması için dolaşım sisteminin sağlıklı olması ve sorunsuz çalışması gerekmektedir.Uzmanlarca yapılan birçok araştırma göstermiştir ki dolaşım sistemi hastalıkları en yüksek ölüm oranına sahiptir.

Dolaşım sistemi (kardiyovasküler sistem) dediğimizde kalp,damar ve kan aklımıza gelmelidir. Kan; lökosit,trombosit,kan plazması ve alyuvarlardan oluşur. Kan damarları ise; arteriol,kılcal damar,atardamar ve toplardamarlardan meydana gelir. Saydığımız tüm bu parçalar dolaşım sisteminin çalışmasına yardımcı olmakta olup eğer bir sorun barındırdıklarında ölüm dahil birçok probleme yol açmaktadırlar. Dolaşım sistemi hastalıklarının iki nedeni vardır: genetik ve edinsel.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Damar Sertliği

Damar sertliği hastalığında kalpteki arter duvarınd kolesterol,yağ veya başka tür maddelerin birikmesi sonucu ortaya çıkan çok yaygın görülen bir dolaşım sistemi hastalığıdır.

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliği; vücutta yeterince kan olmaması sebebiyle meydana gelen bir hastalıktır. Eğer kalp; vücutta yeterli yerlere kan pomplayamazsa kalp yetmezliği meydana gelir.

Damar Tıkanıklığı

Damar; kan barındıran dokulardır. Damar tıkanıklığı ise damarlarda kireçlenme ve kolesterol sebepli daralma olması sebebiyle yaşanır. Kalp damarlarında damar tıkanıklığı olması durumunda felç gibi ciddi problemlere sebep olabilir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Kan basıncı yüksekliği yani yüksek tansiyon; kanın zaman içinde arterdamarları duvarına olan basıncını yükseltmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Yüksek tansiyon sebepleri arasında; sigara içmek,aşırı tuz tüketimi ve böbrek hastalıkları yatar. Eğer yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği,görme problemleri ve felç gibi ciddi problemlerin oluşmasına yol açabilir.

Aort Anevrizması

Aort anevrizması; aort damarında çıkıntı ve gerilme olması sonucu meydana gelen yaygın olarak görülen dolaşım sistemi hastalıklarından birisidir.  Bu çıkıntı ve gerilmeler aortu zayıflatır. Aort anevrizması şu sebeplerden meydana gelmiş olabilir: sigara içmek,yüksek kolesterol,yaşlılık,yüksek tansiyon..

Varis

Varis, vücutta bacaklarda bulunan toplardamaların genişlemesi ile meydana gelen dolaşım sistemi hastalıklarından birisidir. Varis hastalığı vücutta hem kılcal damaları hem de büyük damarları etkileyebilir. Varis sebepleri arasında; yaşlılık,uzun süre ayakta kalma,kalp kapakçıklarında problem ve hamilelik bulunur. Varis hastaları için genellikle uzun süre ayakta kalınmaması ve varis çorapları kullanmaları tavsiye edilir.

Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı bir diğer deyişle koroner arter hastalığı; kalpe oksijen getiren damarlarda sertleşme sonucu daralma meydana gelmesi ile ortaya çıkan bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Bu hastalığın en büyük nedenleri arasında stres,sağlıksız beslenme,hareketsiz olma ve sigara yer almaktadır. Eğer kalp hastalığı tedavi edilmezse felç ve kalp krizine sebep olabilir.

Bürger Hastalığı

Bürger hastalığı; kol ve bacaklardaki atardamarlarda iltihap oluşmasıyla meydana gelen bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Eğer bürger hastalığı tedavisiz bırakılırsa kangrene sebep olabilir.

Kan Kanseri

Günümüzde genellikle lösemi olarak anılan kan kanseri; kan içindeki alyuvarların kontrolsüz olarak çoğalması sonucu meydana gelen ciddi bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Lösemi hastalığı genç yaşta ölüme sebep olabilmektedir.

Hemofili

Hemofili; kan pıhtılaşmama hastalığıdır. Bu hastalık vücutta kanama meydana geldiğinde kanamanın bir türlü durmaması ile anlaşılır. Ciddi hemofili vakalarında küçük yaralanmalarda bile ciddi kan kaybı olacağından ölüme sebep olabilir.

Kansızlık

Kansızlık; kandaki alyuvar miktarındaki azalma sonucu meydana gelen bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Kansızlığın en sık belirtisi; hastanın kendisini sürekli olarak aşırı yorgun hissetmesidir.

Tetanoz

Tetanoz; tetanoz clostridium tetani adlı bakterinin sebep olduğu çizgili kaslarda kasılmalara sebep olan ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Sıtma

Sıtma;plazmodium paraziti bulunan dişi sivrisineklerin insanları ısırarak parazitin yayılmasıyla ortaya çıkan ateşli ciddi bir hastalıktır. Günümüzde Afrika bölgesinde yaygın olarak görülen bu hastalık; geçmişte küçük yaşta birçok çocuğun ölümüne sebep olmuştur.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nedenleri Nelerdir?

Dolaşım sistemi hastalıklarının en önemli nedenleri arasında sigara içmek ve hava kirliliği vardır. Sigarda bulunan zararlı maddeler akciğer,kalp ve damarlara yıkıcı zarar verir. Dolaşım sistemi hastalıklarının bir diğer sebebi ise alkol tüketimidir. Alkol;vücutta dolaşım sisteminin zayıflamasına ve damar yapısının bozulmasına yol açmaktadır. Dolaşım sistemi sağlığı; beslenme faktörleri,aşırı stres,yorgunluk gibi etkenlerden de etkilenmektedir. Kişinin beslenmesinin yetersiz olması veyahut aşırı yağlı ve tuzlu besinlerin tüketimi kalbe zarar vererek dolaşım sistemine zarar vermektedir. 

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nasıl Geçer?

Dolaşım sistemi hastalıkları için Dahiliye doktoruna gidilir. Dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişir. Örneğin yüksek tansiyon durumunda doktor tansiyon düşürücü ilaçlar reçete edecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT