Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-04-10 22:45:25 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:25

İp Atlamak Zayıflatırmı, İp Atlayarak Kilo Verebilir miyim?

Google News

İp atlama zayıflamaya yardımcı olabilecek egzersizlerdendir. Etkili, basit, kolay ve düşük maliyetlidir

İp Atlamak Zayıflatırmı, İp Atlayarak Kilo Verebilir miyim?

Kilo vermek için doğru beslenmeli, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalı ve düzenli egzersiz yapmalıdır. İp atlama zayıflamaya yardımcı olabilecek egzersizlerdendir. Etkili, basit, kolay ve düşük maliyetlidir. Ayrıca ip atlama değişik yoğunluklarda yapılıp yüksek kalori de yaktıran bir egzersizdir.

İp atlamak kaç kalori yakar?

Öncelikle şunu bildirelim ki ip atlayarak zayıflayanların yorumları hep olumlu yönde olmuştur.

İp atlamak kilo verdirmesinin yanı sıra güç ve dayanıklılığı artırır, kemikleri güçlendirir ve osteoporozu önler. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı günde ez yarım saat fiziksel aktivite yapmayı öneriyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri 69 kilo olan bir kişinin günde 1 saat ip atlayarak ve zıplayarak 1 saatte 440-590 kalori yakabileceğini bildiriyor. Yaktığınız kaloride kilonuz çok etkilidir. 69 Kilodan fazlaysanız yakacağınız kaloride artar, azsanız ise biraz daha azalır.

Zayıflamak için günde kaç dakika ip atlamalı?

İp atlama yüksek yoğunluklu bir egzersiz türüdür. Ve kalbi zorlamamak için ip atlama zamanını yavaş yavaş kademeli olarak artırmalıdır. İlk günler kısa süreli olarak ip atlayın, çevikliğiniz ve koordinasyonunuz geliştikçe her hafta süreyi biraz daha artırın. Yeni başlayanlar ilk etapta 5 dakika ip atlayıp dinlenmeli ve tekrar devam etmelidir. Seçeceğiniz ip boyunuza uygun olmalıdır.

İp atlamak haftada kaç kilo verdirir?

"Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokulu " ip atlamanın 1 saatte kaç kalori yaktırdığını aşağıdaki tabloda bildirmiştir. Yavaş tempoda ip atlayan 59 kilo olan biri 1 saatte 472 kalori yakarken, hızlı tempoda ise 708 kalori yakar.

7000 kalori 1 kiloya tekabül eder, ip atlayıp günde 1000 kalori yakarak, haftada 7000 kalori harcayıp, 1 kilo verebilirsiniz.

İp atlamak kas yapar, yağ yakar

İp atlamak dahil düzenli spor yapmak kas kütlenizin artmasında çok önemli rol oynar. Ne kadar çok kas kütlesi, o kadar hızlı metabolizma demektir.  Yeterli miktarda kasınız varsa dinlenirken bile yağ yakarsınız.

Kilo vermek için ip atlayanlara uzman uyarısı

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, ip atlama gibi yüksek yoğunluklu egzersizlerin yaşlılar, aşırı kilolu kişiler, tıbbi bir sağlık sorunu olanlar, yaralanma yaşamış kişiler ve romatizma hastalığı olanlar için uygun olmadığını bildirmiştir.Yaşınız kaç olursa olsun ip atlama dahil herhangi bir egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. İp atlarken göğüs ağrısı, nefes almakta zorluk, aşırı yorgunluk, mide bulantısı gibi belirtilerle karşılaştığınızda mutlaka ip atlamayı kesmelidir.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

İp Atlamak Zayıflatırmı, İp Atlayarak Kilo Verebilir miyim?
İp atlamak kaç kalori

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.