2021-10-29 18:37:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

İpek gibi saçlara kavuşmak için 3 farklı nişasta saç maskesi tarifi

Nişasta ile yapılan saç maskeleri son zamanlarda çok popüler olmuştur. Nişasta A, B, C ve E vitaminleri; çinko, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, antioksidanlar, lifler gibi çok faydalı mineraller ve besin maddeleri sayesinde saçlar için çok faydalıdır.

İpek gibi saçlara kavuşmak için 3 farklı nişasta saç maskesi tarifi

Nişasta saçların daha hacimli görünmesini sağlar, saçları düzleştirmeye yardımcı olur, saçlardaki fazla yağı emer ve ipek gibi saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Nişastayı aktarlardan veya marketlerden temin ederek aşağıda bildireceğimiz maskeleri yapabilirsiniz;

Saçları Besleyen Ve Güçlendiren Mısır Nişastası Maskesi

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 2. 1 çay bardağı
 3. 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı
 4. 1 yemek kaşığı hint yağı
 5. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

İlk olarak uygun bir kabın içine 1 çay bardağı su ve 1 yemek kaşığı nişastayı ekleyip güzelce karıştırın.  Sonrasında ocağa alıp kıvamı krem halini alana dek sürekli karıştırın. Isınan ve kıvamı oturan karışımı ocaktan alıp içine son olarak Hindistan cevizi yağı ve bal ekleyip karıştırın. Karışım soğuduğunda saçınızın tamamına sürün ve yarım saat ile 1 saat arasında bekletin. Son olarak saçlarınızı şampuanlayıp yıkayın.

Yağlı Saçlar İçin Nişasta Maskesi

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 2. 1 tatlı kaşığı karbonat
 3. Su

Yapılışı

Bu maske yağlı saçlar için birebirdir. Öncelikle malzemelerin tamamını bir kaba koyup güzelce karıştırın. Kalın bir macun kıvamı alması için karışımın içine biraz su ekleyip kaşık ile güzelce karıştırın. Maskeyi saçınıza uygulamadan evvel saçlarınızı tutam tutam ayırıp hafif ıslatın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz maskeyi saçlarınıza kökünden ucuna doğru sürün. Tüm saçınıza uyguladıktan sonra maskenin saç tellerine emilmesi için 1 saat bekletin.  Bekleme süresinden sonra saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi haftada en az 2 defa uyguladığınızda etkisini göreceksiniz.  

Saçları Düzleştirmek İçin Mısır Nişastası ve Süt Maskesi

Malzemeler

 1. Dört yemek kaşığı mısır nişastası
 2. İki bardak hindistan cevizi sütü veya tam yağlı süt

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak uygun bir kabın içinde tüm malzemeleri karıştırıp ocağa alıp kısık ateşte ısıtın. Kıvamı krem haline geldiğinde ocaktan alıp ılınmasını bekleyin. Maskeyi temiz olmayan saçınızın tamamına sürün ve 1 saat bekletin. Ardından saçlarınızı şampuanlayıp yıkayın. Bu maskeyi haftada en az 2 defa uygulamalısınız.

Nişastanın Saça Faydaları Nelerdir?

Nişastanın saça birçok faydası vardır. Bunların başında saçın doğal ve canlı yapısını koruması gelmektedir. Nişastanın içeriğindeki faydalı bileşikler saç ve cilt problemlerine iyi gelmektedir. Saçı besleyen bu bileşikler saçın sağlıklı görünmesine katkı sağlamaktadır.

 1. Saçlardaki fazla yağı emer, saçtaki yağ oranını dengeler. Özellikle yağlı saçlar için harika bir maddedir.
 2. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde saçlardaki kırıkları onarır.
 3. Saça düzenli olarak uygulanacak nişasta maskesi, saçları düzleştirir.
 4. Nişastanın saça en büyük faydalarından birisi saç derisindeki sebumu gidermesi ve bu sayede kepek oluşumunu azaltmasıdır.
 5. Nişastada bulunan bileşikler saç derisi ve saçtaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu sayede hasarlı hücrelerin tedavisini sağladığı için ek olarak saçlardaki beyazlamaların da önüne geçer.
 6. Saçları nemlendirir.Nişastada bulunan amino asitler, inositol ve karbonhidratlar saç köklerini güçlendirir, saçı derinlemesine nemlendirir ve çok iyi şekilde yumuşatıp saçtaki varolan sertlikleri yok eder.
Mavi Kadın