Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
03-08-2016 04:07 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

İshale Ne İyi Gelir? Kahve Limon Kürü Tarifi

Google News

Kahvenin sağlığa çeşitli faydaları vardır. Ancak kahve içmek bazı kişilerde kabızlık gibi istenmeyen çeşitli gastronemiyel problemlere

İshale Ne İyi Gelir? Kahve Limon Kürü Tarifi

Siz de kahve tiryakileri arasında mısınız? Günümüz dünyasında kahve en popüler içecekler arasında yer alır. Kahvenin sağlığa çeşitli faydaları vardır. Ancak kahve içmek bazı kişilerde kabızlık gibi istenmeyen çeşitli gastronemiyel problemlere de neden olabilmektedir. Kahvenin kabızlık yapabildiğini kahve sever biri olarak kendi tecrübelerinize dayanarak da fark edebilirsiniz. Şayet ishalseniz şunu bilmelisiniz ki kahve ve limon kabızlıktan kurtulmak için en etkili doğal şifa kaynaklarındandır. Aşağıda bildireceğimiz tarifi uygulayarak ishale deva bulabilirsiniz.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı, (Kahve kabızlık yapar mı yoksa kabızlığı geçirir mi?) sorumuzu şöyle yanıtlıyor; (Kahve diüeretik yani idrar söktürücü olduğu için dışkı içerisindeki sıvıyı çeker ve dışkı katılaştığı için kahve içmek kabızlığı dolaylı yoldan da olsa tetiklemiş olur. Özellikle kabız olan kişiler veya kabızlığa yatkın olanlar kahveden uzak durmalıdır.)

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, Patates, pirinç pilavı  makarna,  yayla çorbası, tarhana ve şehriye çorbası, mandalina, şeftali, nar, elma, muz, ile çay ve kahve gibi kafeinli gıdaların kabızlığa neden olan yiyecekler arasında yer aldığını bildiriyor.

Uzmanlar kabızlığı haftada üçten az dışkılama olarak tanımlıyor. Yetersiz lifli gıda alımı, hareketsiz yaşam, tiroid ya da sindirim sistemi problemleri, dehidratasyon ve kahve gibi bazı içecekler yan etki olarak kabızlık yapabilmektedir. Kahvenin kabızlıkla olan ilgisi şu durumdan kaynaklanır; kahvenin ana aktif bileşenlerinden biri de kafeindir. 1 su bardağı kahvede 100 mg kafein bulunur. Kafein bir çeşit uyarıcıdır. Beyin, kalp ve barsak dahil vücudun çeşitli organları üzerinde uyarıcı etkide bulunur.  Sık uyarılan bağırsakta kabızlık, gaz gibi mide barsak sorunlarının görülmesi gayet doğaldır.

Kahvenin bir diğer özelliği de diüretik yani idrar söktürücü etkiye sahip olmasıdır. Bu durum kahve alışkanlığı olanların daha sık idrara çıkması demektir. Diüretik içecekleri sık tüketmek dehidrasyon(suzuluğa) neden olur, vücut susuz kalır, dışkı ise sert ve kuru bir hal alır, kabızlık meydana gelebilir.

İshal için kahve limon tarifi

İshalseniz, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesine 4-5 damla taze sıktığınız limon suyundan damlatın, bu karışımı çok çiğnemeden yutun. Şayet ishaliniz kesilmezse günde 1-2 defa daha bu karışımı tüketebilirsiniz.

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Haşlanmış Patates İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Şeftali İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Muz İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt İshale İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.