Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
20-06-2017 23:31 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır Isırgan Otu Nasıl Kullanılır Nerede Satılır?

Google News

“Bu makalemizde kurutulmuş ve taze ısırgan otunun faydaları nelerdir, ısırgan otur çayı nasıl yapılır, ısırgan otu nasıl kullanılır, nerede satılır?” gibi

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır Isırgan Otu Nasıl Kullanılır Nerede Satılır?

“Bu makalemizde kurutulmuş ve taze ısırgan otunun faydaları nelerdir, ısırgan otur çayı nasıl yapılır, ısırgan otu nasıl kullanılır, nerede satılır?” gibi konularda bilgiler verdik.

Isırgan otu çocukluğumuzun işkence aletiydi. Naylon poşet yardımı ile tuttuğumuz ısırgan otlarını birbirimizin kol ve bacaklarına değdirmeye çalışırdık. Isırgan, şimdiki çocukların (belki anneleri yaparsa) anca yemeğini görebildikleri çok sağlıklı bir bitkidir. Isırgan otu, idrar söktürücü, kabızlık giderici, sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin temizlenmesi, vücuttaki iltihap ve ödemin atılması gibi çok geniş alanda sağlığımıza fayda sağlar. A, B, C, K ve demir vitaminlerinin yanında kalsiyum, silika, karoten, magnezyum, krom, potasyum ve çinko gibi mineralleri de bünyesinde barındırır. Aktarlardan kurutulmuş ısırgan otu temin ederek çayını yapabilir, yahut ısırgan otundan yapılan yemekleri, çorbaları tüketerek bu harika bitkinin sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz. Taze ısırgan otunu semt pazarlarında bulabilirsiniz. Kurutulmuş olanı ise aktarlardan temin edebilirsiniz. Isırganın sağlığa faydalarından yararlanmak için ısırgan otunu, tohumunu yahut çayını kullanabilirsiniz.

Isırgan otu çayı yapılışı;

Aktardan temin edeceğiniz 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu, bir bardak sıcak suya katın. 5 dakika demlenmesinin ardından içebilirsiniz. Arzu ederseniz içine 1 çay kaşığı balda ilave edebilirsiniz

Isırgan Otunun, Tohumumunun, Çayının Sağlığa Faydaları:

Grip, Nezle Ve Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Şifa Verir

Isırgan otu grip, nezle, alerjik rinit ve mevsim geçişlerindeki alerjilerin geçmesinde çok etkilidir. Solunum yolları iltihabı, burun ve boğaz tıkanmalarında da rahatlama sağlar. Bunun için günde 2 bardak ısırgan otu çayı içebilir veya yemeğini yaparak tüketebilirsiniz.

Böbrek Temizleyici

Isırgan böbrekleri temizleyen şifa kaynağı harika bir bitkidir. Böbreklerimiz bizim hayati organlarımızdandır. Isırgan otu böbreklerdeki bakteri, kalsiyum kristalleri ve taşların temizlenmesine yardımcı olur. Böbrekte enfeksiyonunu geçirir, iltihap oluşumunu  önler.

Detoks Etkisi

Vücudumuzda biriken toksinler, genel sağlığımızı bozan en büyük sorunlardan biridir. İşte bu toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bitkilerden biri de ısırgan otudur. Gerek kandaki gerek böbreklerdeki gerekse sindirim sistemindeki toksinleri çok etkili bir şekilde vücuttan atar. İçeriğindeki magnezyum ve C vitamini de detoksa etki eden yardımcı faktörlerdir. Bunun için günde 3-4 bardak ısırgan otu çayı içebilir veya yemeğini yapıp taze olarak tüketebilirsiniz.

Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Isırgan otu, romatizmal veya iltihabi eklem ağrılarını doğal yoldan tedavi etmekte çok etkilidir. Hatta ısırgan bitkisi ibuprofen gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlara (NSAİİ) benzer etki gösterir. Bu etki sayesinde eklem ve kas ağrılarını giderir. Kraliyet Tıp Araştırması Dergisinde 2000 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre 1 hafta boyunca ele sürülen ısırgan otu çayının, el parmaklarında oluşan kireçlenmeye bağlı ağrıların giderilmesindeki olumlu katkılarından bahsedilmiştir. Taze yapraklarını sıcak suda 15 dakika bekleterek veya yukarıda tarifini verdiğimiz kuru ısırgandan yapacağınız çayı soğuttuğunuzda elinize sürebilirsiniz. Bu uygulamaya 1 hafta boyunca her gün 2 defa uygulayın. Bunun yanında 1-2 bardak ısırgan otu çayı için.

Prostat Tedavisi

Isırgan otu doğal idrar söktürücü etki göstererek, idrar yollarındaki iltihabı vücuttan atar. İçindeki temel biyoaktif fitokimyasallar sayesinde prostat dokusunu küçültmeye yardımcı olur. Bu etkilerden yaralanmak için doktorunuza danışarak hazır kapsüllerden günlük 300 mg olacak şekilde tüketebilirsiniz. Yahut ısırgan çayı içebilir, ısırgan yemeği tüketebilirsiniz.

Cilde Faydalıdır

Isırgan egzama, cilt kuruluğu, kızarıklık, şişkinlik, kaşıntı gibi cilt problemlerinde de etkilidir. Antihistaminik ve anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı, egzama tedavisinde, cilt dokularının iltihaplanmasını önler ve ağrılı kaşıntı hissini giderir. Bunun yanı sıra kandaki toksinleri vücuttan atarak genel sağlık sorunlarının düzelmesine etki eder. Sorunlu cilde, hazırlayıp dolapta soğuttuğunuz ısırgan otu çayını günde 3 defa sürün. Aynı günlerde ısırgan yemeği yiyebilir veya ısırgan otu çayını tüketebilirsiniz.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolları enfeksiyonunda en etkili doğal tedavi yollarından biri de ısırgan otudur. Isırgan, boşaltım sistemindeki iltihaplanmaları kurutur ve zararlı maddeleri de vücuttan atar. Bunun için günde 1-2 bardak ısırgan otu çayını sıcak olarak tüketmelisiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Özellikle çocuklar ve yaşlıların kemik sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Isırgan, içeriğinde kemik sağlığı için gerekli olansilis ve borun yanı sıra iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.  Kadınların menopozdan itibaren kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalabildikleri genel bir bilgidir. Bu yüzden kadınların ısırgan otundan faydalanmaları kemik sağlığı için elzemdir. Bunun için ısırgan otunu yemek yaparak veya çayını içerek bol bol tüketmelidirler.

Kansızlığı Tedavi Eder

Anemi (Kansızlık)hastalarının da yardımına koşan bu bitki, vücuttaki demir ve hemoglobin seviyesini yükseltir. Isırgan otu aynı zamanda kandaki kırmızı kan hücrelerini arttırmaya yardımcı olan B ve C vitamini gibi vitaminler açısından da çok zengindir.

Astıma Şifadır

Astım hastalarının da günlük diyet listesine eklemesi gereken ısırgan otu  antihistaminik ve antienflamatuar özellikleri bünyesinde barındırır. Daralmış bronş ve burun kanallarının açılmasına yardımcı olur.

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

 1. Isırgan otu bazı kişilerde aşağıdaki yan etkilere neden olabilir;
 2. Kan şekerini düşürebilir. Hatta şeker hastasıysanız ve diyabet ilaçları kullanıyorsanız, ısırgan otu kullanımı kan seviyenizi düşürme riskini daha da artırabilir.
 3. Isırgan otu, vücudun kan pıhtılaşma kabiliyetini etkileyen pıhtılaşma önleyici ve kan inceltici özelliğe sahiptir. Isırganın bu özelliği aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanıp ısırgan tüketenlerde bazı ciddi sorunlara neden olabilir. Isırgan otu, kan pıhtılaşmasını geciktirdiği için ameliyat önce ısırgan tüketmemelidir.
 4. Isırgan otu kullanımı tansiyonu yani kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürücü ilaç kullanıyorsanız o gün ısırgan otu tüketmeniz tavsiye edilmez. Tansiyonunuzun daha da düşmesine yol açabilir.
 5. Isırgan fazla miktarda tüketilmesi aşırı uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir.
 6. Uzmanlar hamilelikte ısırgan otu tüketimini güvenli bulmuyorlar. Isırgan rahimde kasılmaya neden olup düşüğe yol açabilir.
 7. Nettle doğal bir diüretiktir, yani doğal idrar söktürücüdür, idrar üretimini ve idrar çıkışı arttırır. Herhangi bir böbrek problemi yaşıyorsanız, doktorunuza danışmadan bu bitkiyi kullanmayın.
 8. Isırgan tüketimi bazı insanlarda gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklar; mide bulantısı, kusma, mide ağrısı veya boğaz ağrısıdır.
 9. Isırgan içeriğindeki bazı maddelerden dolayı erkeklerde boşalmayı önler. Isırgan otu ayrıca sperm üretimi için hayati önem taşıyan aromatazlar adı verilen enzim üretimini engeller.

Isırganla ilgili uzmanlardan uyarılar

 1. Isırgan otunu direk cilde temas ettirmeyin. Yemeğini veya çayını yaparken yapraklarını eldiven ile tutun.
 2. Çok küçük çocuklar ve hamilelerin kullanması sakıncalı olabilir.
 3. Kan şekerini arttırma etkisi bulunduğundan, şeker hastalarının tüketiminde dikkatli olması gerekir.
 4. Kan sulandırıcı özelliği olduğundan, ameliyat veya tıbbi müdahale öncesi alınması uygun olmaz.
 5. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle uzun süre kullanımı, vücutta su azalmasına neden olabilir.
 6. Gün içinde 2 bardaktan fazla ısırgan otu çayı veya suyu içmeyin.

Isırgan Otunun Saça Faydaları Ve Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.