04 Haziran 2020, Perşembe 07:05

İşkur İş Arayan Kaydı Nasıl Yapılır İşkur Başvuru İçin Gerekli Belgeler

İşkur İş Arayan Kaydı Nasıl Yapılır İşkur Başvuru İçin Gerekli Belgeler

İşkur Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Sağladığı olanaklarla istihdam alanındaki öncü kurumlardan biri olan İşkur, firmaların aradıkları personelleri bulmasına, iş arayanların da hayallerindeki meslekte çalışarak kendi ayaklarının üzerinde durmasına vesile olmaktadır. Yani İşkur sayesinde her iki taraf da hedeflerini gerçekleştirmekte, işsizlik probleminin çözümünde ilerleme kaydedilmektedir. İşkur Müdürlüğü'nden yürütülen faaliyetler online ortamda da hız kesmeden sürmekte, kurumun web sitesi 7/24 hizmet vermektedir. Personel arayışınız varsa ya da iş bulmak istiyorsanız İşkur başvurusunda bulunarak çözüme kavuşabilirsiniz. İşkur'a dilerseniz internet sitesi üzerinden müracaat edebilir, dilerseniz ALO 170 İşkur hattından veya bizzat kurum ünitelerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.”

İşkur'un açılımı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü'dür. Bu kurum aracılığıyla ekonomik özgürlüklerine kavuşmak isteyen insanların sayısı milyonları bulmaktadır ve İşkur'a yapılan başvurular sürekli artmaktadır. Tüm sektörlerde işgücü kaybının önüne geçmeyi amaçlayan İşkur, herkesin kolayca iş bulabilmesi için çalışmakta ve işsizlik oranının azaltılmasında etkin rol oynamaktadır. Takip ettiği istihdam politikasıyla her gün binlerce kişiye umut olan İşkur başvuruları nereden ve nasıl gerçekleştirilir? İşkur'da kendinize uygun ilanları nasıl bulabilir ve başvuru yapabilirsiniz? İşte adım adım, İşkur ile iş bulma süreci…

İşkur Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

1- 3 adet vesikalık fotoğraf

2- İkametgah İlmuhaberi (e- devlet)

3- Kimlik fotokopisi

4- Sağlık raporu ( Aile Hekimliğinden olabilir)

5- Adli sicil raporu (e- devlet)

6- Aile durum belgesi

7- IBAN numarası (herhangi bir banka olabilir)

İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur aracılığıyla mesleğinizi elinize almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey İşkur'a kaydolmaktır. Bunun için kurumun resmi adresi yani www.iskur.gov.tr üzerinden “İş Arayan” linkinden kaydınızı yapmalısınız. Sıraya girmek yok, saatlerce beklemek yok! Dakikalar içinde İşkur üyesi olarak hayallerinize giden yolda bir adım daha atmış olacaksınız. ‘İş Arayan’ bölümüne girdikten sonra kişisel bilgilerinizi, eğitim bilgilerinizi yani sizden istenen her şeyi dikkatlice yazmanız gerekir.

Talep edilecek bilgiler anahatlarıyla şu şekildedir:

Özgeçmişiniz, iş tecrübeniz, ilave nitelik ve becerileriniz, mesleki yetkinlikleriniz, profil fotoğrafınız, CV belgeniz, bildiğiniz yabancı diller, katıldığınız sınavlara ilişkin bilgiler dahil olmak üzere çeşitli eğitim bilgileri vb…

Tüm bilgilerin doğru girildiği teyit edilir ve sayfadaki ‘Üye Ol’ seçeneği tıklanarak devam edilir. “onaylıyorum” kutucuğu işaretlenir ve böylece üyelik sözleşmesi kabul edilerek diğer aşamaya geçilir. Çıkan alanda T.C. kimlik numarası, isim-soyisim ve cep telefonu, e-posta gibi irtibat adresleri ilgili kısımlara yazılır. Bilgiler noksansız olarak girilir ve ‘İleri’ butonuna basılır. Sonraki ekranda ise adayların eğitim seviyeleri başta olmak üzere çeşitli bilgileri yazarak onaylamaları talep edilir. Bilgiler girildikten ve işlem tamamlandıktan sonra yapılan kayıt aktif hale gelecektir.

14 yaşını doldurmayanlar ve fiilen askerliğini yerine getirmekte olanlar İşkur'a başvuramazlar. İşkur üyeliğinin geçerlilik süresi tam 1 yıldır. Kayıt olduktan sonraki 1 yılın ardından tüm adaylar, iş arama kaydının kontrolünü sağlamalı ve gerektiği zaman kaydını yenilemelidir.

İşkur’dan Nasıl İş Başvurusu Yapılabilir?

İlgili alanlara özgeçmiş bilgilerinin eksiksiz bir şekilde yazılması çok önemlidir. Bilgileri girerken herhangi bir hata yapmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu konuda hiçbir sorun yoksa, ‘İş İlanları’ bölümünü takip ederek aradığınız niteliklere sahip ilanlara başvurabilirsiniz.

Öte yandan, İşkur üyeliğiniz gerçekleştiğinde İşkur tarafından danışmanınızın kim olacağı belirlenecektir. Herkese ayrı bir danışman tahsis edilmektedir ve bu kişiler iş bulma sürecinde adaylara destek olmaktadır. Yönlendirmeleriyle iş bulmanızı kolaylaştıracak olan danışmanınız, ihtiyacınız olan bilgileri sizinle paylaşacaktır. Dilerseniz randevu kaydı oluşturarak danışmanınız ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

İşkur’a Nasıl Kayıt Yenileme Yapılabilir?

İlk olarak, www.iskur.gov.tr sitesini açıyoruz. Sayfanın sağında ve solunda bazı menülerle karşılaşacağız. İşkur kaydımız bulunmuyorsa sağdaki bölümden ‘Üye Ol’ yazan yere tıklıyoruz. Ekrandaki talimatları izleyerek üyeliğimizi oluşturuyoruz. Mevcut İşkur kaydımızı yenilemek istiyorsak, aynı şekilde ‘Üye Ol’ kısmına tıklayıp yönergeleri takip ediyoruz. Karşımıza alt alta sıralanmış iki kutucuk çıkacaktır. Üstte yer alan kutucuğa, yandaki güvenlik kodunu yazıyoruz. Altındaki kısma da T.C. kimlik numaramızı yazıp ismimizi, soyismimizi, baba ve annemizin ismini giriyoruz. Bunun dışında bizden istenen başka bilgiler de olacaktır, hepsini uygun şekilde dolduruyoruz. Bilgilerimizi doğru yazıp yazmadığımızı son bir kez kontrol ediyor ve kaydımızı bitiriyoruz. Bu sayede İşkur kaydımızı sorunsuzca yenilemiş oluyoruz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT