05 Aralık 2021, Pazar 17:09

Islak Mendil Bebeklere Zararlı mı? Uzmanların Görüşleri Nelerdir?

Islak Mendil Bebeklere Zararlı mı? Uzmanların Görüşleri Nelerdir?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu ıslak mendillerin içinde bir çeşit sıvı kimyasal madde olduğunu, çok sık ıslak mendil kullanılırsa ıslak mendildeki kimyasalın elde veya deride biriktiğini bildiriyor. Uzun süre vücutta kimyasal birikimi ise zamanla çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Islak mendillerin kimyasal içerikli oldukları hiç bir zaman göz ardı edilmemeli, bu nedenle ıslak mendil kullandıktan sonra mendilin sürüldüğü yerler su ile durulanmalıdır.

Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu bebeklerin alt temizliğinde ıslak mendil kullanımı hakkında ise özellikle pişik ve cildinde tahriş olan bebeklerde ıslak mendil kullanımının sağlık açısından çeşitli sorunlar doğurabileceğini bildirmiştir.

Dr. Gümrükçüoğlu, bebeklerin cildindeki yara ve bebeklerde pişik sorununun ciltte çatlaklara yol açtığını, bu cilde ıslak mendil kullanmanın ise ıslak mendildeki kimyasal sıvının cilt tarafından emilimine neden olup, kan dolaşımına geçebileceğini bildiriyor. Bunlar bebeğinizin öldürmez fakat cilt hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kadir Öymen Hançerlioğulları ise bebeklerin altını temizlemek için alkollü veya alkolsüz ıslak mendil kullanımının bebeklerin cildinde tahriş ve çatlakların artmasına neden olup, kabızlığın iyileşmesini önlediğini bildiriyor.

Yine Dr. Hançerlioğulları, vücudun belli pH dokusu olduğunu ve bu dokunun korunması için doğal yöntemler kullanmayı öneriyor ve ıslak mendile en iyi alternatifin ise su ve sabun olduğunu bildiriyor. Dr. Kadir Öymen Hançerlioğulları kullanılan ıslak mendilin ne kadar kaliteli olursa olsun cildin doğal dengesini bozup tahrişe neden olabileceğine, tahrişin ise bebeğin poposunda, genital bölgesinde iltihaplanma yapabileceğine dikkat çekiyor. En iyi temizlik yönteminin ise su ve sabun olduğunu sözlerine ekliyor.

Uzmanlar yenidoğan bebeklerin cilt temizliğinde ise ıslak mendil değil su ve pamuk kullanılmasını önermektedir.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Tuba

    Merhaba benim adetimin üstünden 1ay geçti test yaptm ama hiç hastaneye gitmedim teste pozif çıktı sizce hamilemiyim

  2. Misafir

    Benim bebegim 34 haftalikken 2.228 gr 36 haftalikken 2.367 gr dedi doktorum iki haftada cok az kilo almış yedigime ictigimede dikkat ediyorum ndn böyle oldu kilosu haftasina gore gerideymis ne yapmam gerekiyor cvo verin lütfen

 
 
KAPAT