10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:58

Islatmadan Düdüklüde Veya Tencerede Nohut Nasıl Yapılır

Islatmadan Düdüklüde Veya Tencerede Nohut Nasıl Yapılır

Türk Mutfağının klasik lezzetlerinden olan nohutu pişirmeden 1 gece önce suda bekletmelidir. Böylece hem nohut daha çabuk pişer hem de ocak uzun süre kullanılmaz ve ekonomik tasarruf sağlanır.

Nohut Nasıl Islatılır Pratik Yönleri Püf Noktaları Nelerdir?

Türk Mutfağının klasik lezzetlerinden olan nohutu pişirmeden 1 gece önce suda bekletmelidir. Böylece hem nohut daha çabuk pişer hem de ocak uzun süre kullanılmaz ve ekonomik tasarruf sağlanır.

Nohut Nasıl Islanır?

 1. Malumunuz olduğu üzere bir gece öncesinden nohutları ıslatmak daha çabuk pişmesini sağlar. Bu uygulama nohutların sertleşmesini önlediğinden yemeğimiz kısa sürede hazır olur.
 2. Nohut 1 gece önceden ıslatılır. Nohut güzelce yıkanır suyu boşaltılır, nohutlar derin bir tencereye alınır ve tencereye üzerini 3-4 parmak geçecek kadar çeşme suyu koyulur. 1 gece böyle bekletilir.
 3. Nohut bağırsak gazına sebep olan bir yiyecektir. Bu nedenle 1 gece nohutu ıslattıktan sonra, yani ertesi gün yemek yapılırken suyu değiştirilir, bir taşım kaynatılıp köpüğü alınır ve pişirilir.
 4. Nohutlar ıslatıldıktan sonra içine bir çay kaşığı şeker veya karbonat eklenirse kabukları çıkar ve daha hızlı pişer. Nohutu ıslatırken karbonat kullanmanız önerilir. Böylece kabuğundan ayrılan nohutların pişmesi kolaylaşır. Ayrıca karbonat, nohutun bağırsaklarda gaz yapmasını da engeller.
 5. Dilerseniz nohutu su yerine sütle ıslatabilirsiniz.
 6. Nohutları süt ile ıslatırsanız yumuşacık olur ve lezzeti artar.
 7. Aynı zamanda nohutu ıslatırken kullanacağınız sütün veya suyun içerisine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu da nohutların yumuşamasını sağlayacaktır.

Nohutu Sıcak Suyla Islatma Yöntemi

Nohutlarımızı bir gece önceden ıslatalım. Şöyle ki; bir kaba alıp üzerine biraz sıcak su dökerek 1 paket kabartma tozu ilave edelim. Üstünü kapatıp bir gece bu halde bırakalım. Sabahleyin nohutları yıkayalım ve süzelim.

Geceden Islatmadan Nohut Nasıl Pişirilir?

Canınız birden bire nohut yemeği çektiğinde "Ama ben nohutları akşamdan suya koymamıştım ki…" diye hayıflanmanıza gerek yok! Islatmadan nohut yemeği yapmak çok kolaydır. Gelin şimdi, nohutları ıslatmadan nasıl pişirebiliriz, ona bakalım.

Düdüklü Olmadan Normal Tencerede Islatmadan Nohut Nasıl Pişirilir?

Nohutları bir tencereye alın, üzerini geçecek kadar sıcak suyla ıslatıp içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin, 2-3 saat beklesin, sonra aynı suyla nohutları kaynatın, yıkayıp suyunu süzün, yemek yapmak için soğan salça tuz nohutları ekleyip sıcak su katın ve nohutu pişirmeye bırakın.

Gece Islatmadan Düdüklüde Nohut Pişirme Yöntemi

 1. Nohutlar yıkanır. Süzülüp düdüklü tencereye aktarılır.
 2. Kabartma tozu, şeker, tuz ve sıcak su ilave edilir. Kaynamaya başladıktan yarım saat sonra altı söndürülür. Düdüklünün kapağı açılmaz ve 10 dakika ocağın üzerinde bekletilir.
 3. Süre dolunca nohutların suyu süzülür ve yıkanır.
 4. Soğanlar doğranır ve düdüklünün içerisine atılır. Daha sonra sonra sıvı yağ ile kavrulur.
 5. Salça eklenir ve kavurmaya devam edilir. Ardından su, şeker, tuz ve nohutlar eklenir ve düdüklünün ağzı kapatılır. 30 dakika daha pişirilir.
 6. Sonra nohutların pişip pişmediğine bakılır, çiğ kaldıysa bir süre daha pişirilir.

Nohut Kaç Dakikada Haşlanır Nohut Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT