15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:40

Ispanak Bebeklerde Gaz Yaparmı, Ispanağın Gaz Yapması Nasıl Önlenir?

Ispanak Bebeklerde Gaz Yaparmı, Ispanağın Gaz Yapması Nasıl Önlenir?

Maalesef bu kadar faydalı olan ıspanak bebekler, çocuklar ve yetişkinler dahil çoğu kişide gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlara neden..

Ispanak tüm dünyada severek tüketilen en popüler sebzeler arasında yer alır. Demir ve diğer minerallerden zengin yapısıyla sağlığımız için de çok faydalıdır. Maalesef bu kadar faydalı olan ıspanak bebekler, çocuklar ve yetişkinler dahil çoğu kişide gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlara neden olabilmektedir.

Ispanak, mercimek, badem, avokado, mısır, fasulye, nohut, bulgur, yulaf, barbunya, fasulye, enginar, havuç, çeşitli meyve ve sebzeler lif içeriği yüksek besinler olup, bu yiyecekler sindirim sırasında tamamen parçalanmadığından midede gaz ve şişkinliği tetikleyebilirler.

Sağlıklı sindirim süreci için vücudun life ihtiyacı olmasına rağmen, aşırı lifli gıda alımı gastronomiyel sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle bir oturuşta çiğ veya pişmiş fazla miktarda ıspanak yerseniz, karında kramp, ishal gaz gibi mide problemleri yaşarsınız.

Ispanağın gaz yapması nasıl engellenir?

Ispanağı çiğ yemek yerine pişirerek yemek liflerin parçalanmasına yardımcı olup, vücudun ıspanağı sindirimini kolaylaştırır ve ıspanağın gaz yapmasını önleyebilir. Ispanağı pişirirken vitamin kaybını önlemek için buharda pişirmeli yahut sotelemelidir.

Gıdaların sindirimi ağızda başlar bu nedenle yiyeceklerin iyi çiğnenmesi çok önemlidir. Tükürüğümüz gıdaların parçalanmasına yardımcı olan bazı enzimler içerir. Yiyecekleri ne kadar çok çiğnerseniz o kadar çok tükürük salgılanır ve besinler küçük parçalara ayrılıp sindirilmesi kolaylaşır. Böylece sindirim sistemi zorlanmaz, gaz oluşumu önlenir.

Stresten uzak durmak sağlıklı bir sindirim sistemi için çok önemlidir. Mide ve bağırsak kaslarının rahat çalışabilmesi için psikolojinizin de iyi olması gerekir. Stresli olduğunuzda, mideniz daha fazla asit salgıladığından, ıspanak dahil hangi gıdayı yerseniz yiyin, gaz ve diğer mide problemleri yaşama ihtimaliniz artar. Stresle mücadele etmek için, spor yapabilirsiniz, namaz kılabilirsiniz, sizi mutlu eden meşru aktivitelerde bulunabilirsiniz.,

Ispanağı yerken yavaş ve iyi çiğnemek de gaz yapmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Lahana Gaz, Kabızlık, İshal Ve Alerji Yapar mı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Sarımsak Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Karnabahar Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Fındık İshal Veya Gaz Yaparmı, Fındık Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız 

Nohut Ve Leblebi Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT