29 Şubat 2020, Cumartesi 14:50

Ispanak Besin Değeri Ne Ispanak Kaç Dakikada Pişer Haşlanır?

Ispanak Besin Değeri Ne Ispanak Kaç Dakikada Pişer Haşlanır?

Ispanak en sevilen yemeklerdendir. Özellikle yoğurt ile yenilebilen ıspanağın tadına doyum olmaz. Ispanağı haşlama süresi 10 dakikadır. Ispanak yemeği yapma süresi ise 25-30 dakika boyunca kısık ateşte pişirilir.

Ispanak Yemeğinin Yanına Ne Yenmeli?

Ispanağın yanına hangi yemekler daha çok yakışır, ıspanak yemeğiyle en güzel giden yemekler hangileridir, işte bu soruya verilebilecek en iyi yanıtlardan bazıları:

 1. Şüphesiz yoğurt, ıspanak yemeğinin ayrılmaz bir parçasıdır.
 2. Kıymalı makarna
 3. Köfte
 4. Sebzeli bulgur pilavı
 5. Çorba
 6. Makarna
 7. Bulgur pilavı
 8. Perde pilavı
 9. Domatesli makarna ve üzerine kaşar
 10. Patates püresi
 11. Salata
 12. Sarımsaklı yoğurt
 13. Mercimek çorbası
 14. Yayla çorbası
 15. Salçalı makarna
 16. Patates salatası

Ispanağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Ispanak, yoğun oranda demir içermesinin yanı sıra C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Hatta adeta bir C vitamini deposudur demek yanlış olmayacaktır. Yemeği pişirirken yapılan bir takım hatalar, besinlerin içerdiği C vitaminlerinin kaybına sebep olur. Ispanağı bolca tuzla ovalamak, bu hataların başında gelmektedir.
 2. Ispanak bol miktarda protein içerir ve bu sayede hafızayı güçlendirici bir etkiye sahiptir. Bilhassa hamile bayanların sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. Yoğun ölçüde folik asit içermektedir ve bu madde bebeğin zeka gelişiminin hızlı ve sağlıklı ilerlemesinde büyük rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra folik asit, Alzheimer hastalığına karşı alınabilecek en güçlü önlemlerden biridir ve Alzheimer'a karşı etkin koruma sağlar.
 3. Ispanağın içerisinde bulunan A vitamini, pek çok hastalık için şifa vesilesidir. Bilhassa görme becerisinin gelişmesini sağlayarak göz sağlığına büyük oranda destek olur.
 4. Ispanağın saymakla bitmeyen yararlarından bir tanesi de, halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına engel olmasıdır.
 5. Sindirim sistemini dinlendirerek kabızlıktan ve diğer sindirim rahatsızlıklarından korunmaya katkı sağlar.
 6. Kalp sağlığı için olmazsa olmaz besinlerin başında gelmektedir. Kalp krizi ve felç riskinin en aza inmesine yardımcı olur ve kalp hastalıklarından korunmada büyük rol oynar.
 7. Aynı zamanda ıspanak, tam bir kanser düşmanıdır. Pek çok kanser çeşidinin önlenmesinde etkin bir yere sahip olan ıspanak, anti kanser etkisi nedeniyle kansere karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Bu alanda çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır ve ıspanağın, bilhassa mide ve cilt kanserleriyle savaşarak kanserli hücrelerin üremesini önlediği tespit edilmiştir. Nitekim ıspanak dışındaki diğer yeşil yapraklı sebzelerin de, prostat kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
 8. Ispanağın yapısında yer alan B vitaminleri, vücudun metabolik işlevlerinin dengelenmesinde önemli etkiye sahiptir.
 9. C vitamini ise vücudun direncini artırarak bağışıklığı destekler ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 10. E vitamini yağda çözülme özelliğine sahip bir vitamin olup, kan pıhtılaşmalarının önlenmesine katkıda bulunur ve damarlarımızda dolaşan kanın incelmesine destek sağlar.
 11. K vitamininin başlıca en önemli etkilerinden biri, kanın pıhtılaşmasını destekleyerek yaralarda meydana gelen kanamaların önüne geçmektir.
 12. Yoğun oranda potasyum içeren ıspanak, yüksek tansiyonun dengelenmesinde önemli katkıları olan bir besindir.
 13. Aynı zamanda ıspanak, kemik sağlığı üzerinde koruyucu etki gösterdiğinden iskelet sistemi için çok önemli bir gıdâdır ve bu nedenle yeşil sebzelerin içinde bir adım öne çıkmaktadır.
 14. Demir eksikliğinin tedavisinde ve vücudun demir ihtiyacının giderilmesinde başvurulması gereken mükemmel bir demir kaynağıdır. Ispanağın en yaygın faydalarından bir tanesi de, kasları güçlendirici etkiye sahip olmasıdır.
 15. Ispanak suyu, özel bir enzim içermektedir ve bu enzim, bağırsak zehirlenmelerine karşı koruyucudur.
 16. Bunun yanı sıra ıspanak, klorofilin adında çok yararlı bir madde içermektedir. Bu maddenin, aflatoksin ile ilişkili karaciğer kanserine yakalanma olasılığını önemli ölçüde düşürdüğü gözlemlenmiştir.
 17. Bütün bu yararlarına ek olarak, ıspanağın yağ ve kalori oranı da son derece düşüktür ve bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT