2020-01-18 18:45:36 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:04

İştah açan, hızla kilo aldıran vitamin ve mineraller listesi

Kilo almaya çalışırken, sağlığımıza zarar vermeyecek güvenilir yöntemleri tercih etmemiz gerekmektedir. Beslenme programımızın protein ve karbonhidratlar bakımından zengin olmasını sağlamak, yüksek besin değerine sahip gıdalarla beslenmek; kilo almak

İştah açan, hızla kilo aldıran vitamin ve mineraller listesi

Kilo almaya çalışırken, sağlığımıza zarar vermeyecek güvenilir yöntemleri tercih etmemiz gerekmektedir. Beslenme programımızın protein ve karbonhidratlar bakımından zengin olmasını sağlamak, yüksek besin değerine sahip gıdalarla beslenmek; kilo almak için yapılabilecek en doğru uygulamadır.Beslenmenin dışında bazı vitamin hapları da kilo almaya yardımcı olabilir. Kilo aldıran vitaminlerin faydası, sadece bu kadarla sınırlı değildir. İştahı açarak kilo alımına yardımcı olan bu vitaminler, öte yandan diğer yararlı işlevleri ile genel vücut sağlığına da destek olmaktadır.

Günlük olarak ihtiyaç duyulan vitaminler, vitamin haplarıyla alınabilmektedir. Bu hapların kilo alımına doğrudan bir etkisinin olduğu söylenemez. Fakat vitamin haplarının bazıları iştahı arttırmakta ve bu sayede kilo almayı kolaylaştırmaktadır.

Kilo Aldıran Vitaminler Nelerdir?

B12 Vitamini

B12 vitamini, çok güçlü bir iştah açıcıdır. Hatta çok sık acıkmaya sebep olur. İştahının kapalı olmasından dolayı kilo almakta zorlananların mutlaka doktor kontrolünde B12 vitamin takviyesi almaları önemlidir. Bunun için düzenli olarak yumurta ve balık tüketilmelidir.

Çinko

Tavsiye edilen miktarda ve düzenli olarak çinko alımı, iştahın açılmasını sağlar ve yemek yeme sıklığını artırır. Bu mineral et ve süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Ayrıca çinko yönünden zengin kuruyemişler, vücudun bu ihtiyacını karşılayan yiyeceklerdendir. Bunun haricinde çinko takviyesi de, doktor kontrolünde kullanılabilir.

Balık Yağı

Balık yağının kilo aldırma potansiyeli vardır. Nitekim Yrd. Dr. Hasan Aydın konuyla ilgili açıklamada bulunarak, balık yağının hem çocukların hem de yetişkinlerin kilo almasına katkıda bulunabileceğini söylemiştir. Aydın'ın belirttiğine göre bunun sebebi, ilacın yağ içerikli olmasıdır ve direkt olarak kalori içermesidir. Öte yandan Hasan Aydın, D vitamininde kilo aldırma özelliğinin olmadığını ifade etmektedir.

C Vitamini

C vitamininin kilo aldırdığı, çeşitli bilimsel çalışmalarla da netlik kazanmıştır. Kilo alamama problemi, metabolizmanın çok hızlı olmasından kaynaklanıyorsa, C vitamini takviyesiyle bu durumun düzeltilmesi mümkündür. C vitamini, metabolizmayı yavaşlatmakta ve bünyeyi kilo almaya elverişli hale getirmektedir. ABD merkezli “Ulusal Sağlık Enstitüsü” de bunu doğrulamıştır. C vitamini ihtiva eden gıdaların başında; mandalina, portakal, limon, greyfurt, kavun, kivi, çilek, yeşil biber  ve yaban mersini gelmektedir.

A Vitamini

A vitamini, retinol olarak adlandırılmaktadır ve kilo alımında son derece başarılı sonuç veren temel vitaminlerden biridir. Vücudumuzdaki bazı hücreler, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve kilo almada görev almaktadır. İşte retinol, bu hücrelerin büyüme ve gelişimini olumlu yönde etkilediğinden, çok önemli bir vitamin konumundadır.

D Vitamini

D vitamini de kilo aldıran vitaminlerden biridir. Bilhassa kemik sağlığının korunmasında büyük rol oynayan bu vitamin, gebelikte de anne adaylarının en fazla gereksinim duyduğu vitaminler arasındadır.

D vitamini; süt, peynir, tereyağı, yoğurt ve yumurta gibi ürünlerde bulunur. Aynı zamanda karaciğer, istiridye, somon ve ton balığı gibi gıdalarda da yer alır. İdeal kiloya ulaşabilmek için D vitamini alımının doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Kilo Almak İsteyen Ne Yapmalıdır?

Eğer zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız bunun için uygun bir diyetisyenden yardım almalısınız. İnternetten bulduğunuz beslenme programlarına uyarak kendi kendinize kilo almayı denemeyiniz. Çünkü kilo almak isterken sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.Yukarıda bildirdiğimiz vitaminlerin kilo aldırıcı ve iştah açıcı etkisi vardır. Diyetisyen kontrolünde kullanılabilirler.

Mavi Kadın