10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:29

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin 5 Doğal Yol Nedir?

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin 5 Doğal Yol Nedir?

Vücudumuzun belirli bölgelerinde var olan tüyler bazı kimselerde yoğun bir şekilde olabiliyor.

Vücudumuzun belirli bölgelerinde var olan tüyler bazı kimselerde yoğun bir şekilde olabiliyor. Hal böyle olunca bu kişiler tüylerinden kurtulmak için çeşitli yollara başvuruyor. Evde kolayca yapabileceğiniz etkili 5 tüy dökücü yöntemini yazımızın devamında paylaştık. Aşağıda önerdiğimiz tüy dökücü bitkisel kürlerle tüylerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin 5 Farklı Yöntem

Tüy Dökücü Kür;

 • 30 gram üzerlik
 • 20 gram çörek otu
 • 20 gram kekik
 • Etil alkol

Yapılışı;

Öncelikle çörek otu, kekik ve üzerlik bir havanda övütülür. (kuru kahve çeken yerlerden veya aktarlarda çektirebilirsiniz.) Bir kavanozun içerisine öğütülen bitki tozları eklenir. Kavanozda 1-2 parmak kadar boşluk kalacak şekilde etil alkol ilave edilir ve kavanozun kapağı kapatılır. Ardından bu karışım güneş gören bir pencerenin önüne koyulur. 15 gün boyunca her gün çalkalanır ve 15 günün sonunda bir tülbent yardımıyla kapalı renkte bir şişenin içine koyulur. (kürün daha uzun süre saklanabilmesi için koyu renkli şişe tercih edilmelidir.)

Tüy dökücü karışımı uygulamadan önce tüylerinizi epilatörlerle almanız gerekmektedir. Şayet ağda kullanırsanız gözenekleriniz kapanacaktır. Ancak elinizde epilatör aleti yok ise veya epilatörün acısına dayanamıyorsanız ağda yapın ve ağdayı yaptıktan sonra cildinizi kese yapın.

Tüy dökücü karışımı tüylerinizin dökülmesini istediğiniz bölgeye güzelce yedirin. Bunu günde bir kere veya üç defa yapabilirsiniz. Kavanozdaki karışım bitene kadar bu işleme devam edilir. Tüyleriniz eskisine göre daha az çıkacak ve zamanla bitecektir. Eğer isterseniz küre başlarken ilk ağda yaptığınız zaman tüylerinizin yoğunluğu fotoğraf çekin ve kür bitimi sonunda ağda yaptığınızdaki tüylerle ilk fotoğrafınızı karşılaştırabilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Tüy dökücü Kür;

Malzemeler;

 • 1 adet soğan
 • 1 diş sarımsak
 • Siyah merhem

Yapılışı;

1 adet soğan ocağa alınır ve büyük bölümde ısıtılarak köz haline getirilir. Ardından bir kasenin içerisine siyah merhem eklenir ve üzerine bir diş sarımsak rendelenir. Bu karışım sürülmek istenen bölgenin üzerine ince tabaka halinde sürülür ve köz haline getirilmiş soğan sürülen karışımın üzerine koyulur. Bu yöntem bir hafta boyunca her gün uygulanmalıdır. Bir haftanın sonucunda tüylerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Kürü;

Malzemeler:

 • Gazlı bez ya da pamuk
 • 1 avuç ceviz kabuğu
 • 1 su bardağı su

Yapılışı;

1 avuç cevizin kahverengi kabukları uygun bir yerde ateş yakılarak kül haline getirin. Ceviz kabukları kül halini aldıktan sonra bir su bardağı suyun içerisine koyulur ve yaklaşık 12 saat kadar bekletilir. Yeteri kadar beklettikten sonra küllü suyun içerisine elinizde olan gazlı bez yahut pamuk bandırılır. Tüylerden kurtulmak istenilen bölgeye ıslak gazlı bezi veya pamuğu koyun ve yaklaşık yarım saat bekletin. Gazlı bezi istenmeyen tüylerinizin üzerinde 30 dakika beklettiğiniz taktirde ceviz kabuğuv kürü ile tüylerinizin daha seyrek ve az çıktığını göreceksiniz.

Zerdeçal Süt Maskesi;

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı toz zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı kadar süt

Yapılışı:

Öncelikle 2 yemek kaşığı toz zerdeçal bir kaseye eklenir ve üzerine 2 yemek kaşığı süt ilave edin. Ardından karışım macun kıvama gelene kadar karıştırılır. Eğer karışımınız sıvı olursa zerdeçal katı olursa süt ekleyerek macun kıvamına gelmesini sağlayabilirsiniz. Macun kıvamına gelen tüy dökücüyü tüylerin dökülmesini istediğiniz bölgeye sürün ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi haftada 3-4 defa uygulamalısınız. Düzenli kullanımda tüylerinizin daha seyrek ve az çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Karbonat;

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı pişmiş Türk Kahvesi (telvesiyle birlikte)
 • 1 çay bardağı karbonat

Yapılışı:

1 çay bardağı telveli Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı karbonat bir kasede karıştırılır. Ardından tüylerin dökülmesi istenilen bölgeye dairesel ve nazik hareketlerle sürülür. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Türk kahvesinin cildi yenileyici ve canlandırıcı etkisi ve karbonatın antibakteriyel özellikleriyle cilde peeling yaparak istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz.   

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT