17 Ekim 2021, Pazar 05:41

K Vitamini Nelerde Var, Nelerde Bulunur? K Vitamini İçeren Sebzeler Meyveler

K Vitamini Nelerde Var, Nelerde Bulunur? K Vitamini İçeren Sebzeler Meyveler

K vitamini, kan pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli rol oynayan yağda çözünen bir vitamin türüdür.K vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur çünkü K vitaminini gıdalar yoluyla alabildiğimiz gibi kolondaki yararlı bakteriler de bu vitamin üretiminden sorumludur. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlar, K vitamininin en iyi kaynaklarıdır. Florida Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsüne göre günlük önerilen K vitamini alımı yetişkin kadınlar için 90 mikrogram ve yetişkin erkekler için 120 mikrogramdır.

Ispanak

Ispanak C vitamini, demir, kalsiyum ve K vitamini dahil olmak üzere bir çok vitamin ve mineral açısından zengin harika bir sebzedir. 1 su bardağı ıspanakta 144.87 mg K vitamini bulunur ki, bu oran günlük K vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Brokoli

Brokoli sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bir sebzedir. Brokolide çinko, kalsiyum, potasyum, C vitamini ve K vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Yarım su bardağı brokolide 110.06 mg K vitamini vardır.

Bamya

Yarım su bardağı bamya 34 mg K vitamini içeriği ile günlük K vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Bu sebzenin yemeğini yapabileceğiniz gibi bamya salatası olarak da tüketebilirsiniz.

Lahana

Çiğ veya pişirilerek tüketilen lahana, yüksek kolestrol, mide ülseri, artrit, ve kabızlık tedavisine yardımcı olur. Bir su bardağı lahanada 76 mg K vitamini bulunur ki bu oran günlük ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılar.

Kale sebzesi

Kale sebzesi marula benzeyen bir yeşilliktir ve K vitamini açısından en zengin besinlerdendir. 1 su bardağı Kale sebzesi 547.39 mg K vitamini içeriği ile günlük K vitamini ihtiyacının % 684'ünü yani tamamından fazlasını karşılar.

Sıvı yağlar

North Carolina Üniversitesi'ne göre, bir yemek kaşığı kanola veya soya yağı 27 mg  K vitamini içeriyor. Zeytin, yer fıstığı, aspir, ayçiçeği ve susam gibi diğer bitkisel yağlarda ise 2-4 mg K vitamini bulunur.

K vitamini açısından zengin meyveler

"Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi" 2003 sayısında yayınlanan bir makalede K vitamini açısından zengin meyvelerin kuru erik, kivi, avokado, üzüm ve incir olduğu bilgisi geçmektedir. Bu meyvelerden böğürtlen ve yaban mersini, 100 gram başına yaklaşık 20 mikrogram K vitamini içeriği ile K vitamini açısından en zengin yemişlerdendir.

K vitamini açısından zengin besinler ve K vitamini oranları

 1. Yarım su bardağı karalahana 442 mg
 2. Yarım su bardağı pancar 368 mg
 3. 1 su bardağı bardağı pazı 315 mg
 4. Dörtte bir su bardağı maydanoz 260 mg
 5. 1 su bardağı marul 154 mg
 6. Dörtte bir su bardağı yeşil soğan 55 mg
 7. 1 büyük boy kivi 37 mg
 8. Yarım su bardağı yaban mersini 22 mg
 9. Yarım avokado 21 mg

K Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Potasyum Eksikliği Düşüklüğü Belirtileri Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız 

Demir İçeren Besinler Nelerdir Ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Tıklayınız 

Magnezyum Nelerde Hangi Besinlerde Bulunur?Magnezyum İçeren Yiyecekler Tıklayınız 

Kanda Kalsiyum Düşüklüğü Neden Olur, Nasıl Yükseltilir? Tıklayınız

Çinko Eksikliği Ve Yüksekliği Nelere Yol Açar? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Misafir

  net bılgı verılmış tesekkurler

 2. Sitemizi beğendiğiniz için teşekkür ederiz. Mavikadın sitemize her zaman bekleriz.

 
 
KAPAT