Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kabak çekirdeği kaç kalori, kilo aldırır mı? Diyette kabak çekirdeği yenir mi?

Mavikadin>Diyet>Kabak çekirdeği kaç kalori, kilo aldırır mı? Diyette kabak çekirdeği yenir mi?

Kabak çekirdeği sağlık için çok faydalı, yüksek lif içeriği ile kişiyi uzun süre tok tutucu ve zayıflamaya yardımcı kuruyemişlerdendir. Ancak kabak çekirdeği yüksek kalorili olduğundan, kabak çekirdeğini tüketirken ölçüyü kaçırmak, her gün çok miktarda tüketmek kilo almaya yol açabilir.

Kabak çekirdeği zayıflamaya yardımcı olur mu?
Kabak çekirdeği zayıflamaya yardımcı olur mu?

Kabak çekirdeği, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi vitaminler ve manganez, demir ve çinko gibi mineraller içeren hem sağlıklı hem de kilo vermeye yardımcı bir besindir. Kabak çekirdeği bağırsakları çalıştırır, tok tutar ve zayıflatan yiyeceklerdendir.

Diyetisyen Ayşegül Bahar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyledir;

“100 gram kabak çekirdeğinde ortalama 600 kalori bulunur. Bunun yaklaşık 450 kalorisi yağlardan gelmektedir. Kabak çekirdeğinde bulunan protein takriben 120 kaloriye, karbonhidratlar ise 40 kaloriye tekabül etmektedir."

Diyetisyen Tünay Tuğcan 1 avuç kabak çekirdeğinin 125 kalori olduğunu, 15-20 gramdan fazla yememeye dikkat etmek gerektiğini bildirmektedir. 

Kabak çekirdeği kaç kalori, kilo aldırır mı? Diyette kabak çekirdeği yenir mi?

KABAK ÇEKİRDEĞİ VE KALORİ DEĞERLERİ

1 adet kabak çekirdeği 5 kaloridir.

1 avuç kabak çekirdeği 125 kaloridir.

100 gram kabak çekirdeği 610 kaloridir

2 avuç kabak çekirdeği 250 kaloridir.

1 çay bardağı kabak çekirdeği 610 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ KİLO ALDIRIR MI?

 Dyt. Tünay Tuğca’nın verdiği diğer bilgiler şöyledir;

“Kabak çekirdeğini aşırı miktarda tüketmek, günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkmak demektir. Mesela günde 2000-2500 kalori aldığınızı düşünelim, yalnızca 200 gram kabak çekirdeği yemek bile size 1000-1500 kalori sağlayacaktır. Öte yandan kabak çekirdeği yağlı bir kuruyemiştir. Gereğinden çok tüketirseniz yağ alımı artacağından kilo sorunu yaşayanların buna dikkat etmesi gerekir. Formunuzu korumak ya da zayıflamak istiyorsanız bir günde yediğiniz kabak çekirdeği 15-20 gramdan fazla olmamalıdır. Kabak çekirdeği direkt olarak zayıflamaya yardımcı bir besin değildir ancak ölçülü tüketilirse kilo verme sürecini olumlu etkileyebilir. Zira kabak çekirdeği, bitkisel protein kaynakları içerisinde protein oranı en yüksek besinlerden biridir. 1 avuç kabak çekirdeği ortalama 5 gram protein içerir. Protein bakımından zengin tüm besinler gibi kabak çekirdeği de uzun süreli tokluk hissi verir. Özellikle egzersiz yaptıktan sonra biraz kabak çekirdeği tüketmek yağ yakımını hızlandırır.

Fakat kabak çekirdeğinin kalorisi yüksektir, bunu göz önünde bulundurmalıdır. Bir avuç kabak çekirdeği 28 grama karşılık gelir ve 125 kaloridir. Diyette olanlar günde en fazla 15-20 gram kabak çekirdeği tüketmelidir.”

AYÇEKİRDEĞİ Mİ YOKSA KABAK ÇEKİRDEĞİ Mİ DAHA DÜŞÜK KALORİLİDİR?

Diyetisyen Ayşe Sena Gülcü:

Kısaca özetleyecek olursam; 100 gram ay çekirdeği 560 kalori içerir. Yani bir bütün somun ekmek kadar enerji verir. Lezzetli olduğuna bakmayın, kalori bakımından çok tehlikelidir. Diğer taraftan; "Kabak çekirdeği zayıflamaya katkı sağlar ve ay çekirdeği gibi aşırı kalori içermez." diye düşünülür. Oysa kabak çekirdeği daha büyük bir kalori kaynağıdır. 100 gram kabak çekirdeğinde 610 kalori vardır. Kabak çekirdeğinin faydaları inkar edilemez ancak günde 1 avuçtan daha çok tüketilirse işin rengi değişir, hızlı kilo almanıza yol açar.

Kabak çekirdeği kaç kalori, kilo aldırır mı? Diyette kabak çekirdeği yenir mi?

GÜNDE NE KADAR KABAK ÇEKİRDEĞİ YENEBİLİR?

Diyetisyen Dilan Şeker günlük kabak çekirdeği tüketimi hakkında şu bilgileri verdi:

Kabak çekirdeği son derece besleyicidir ve sağlığa çok faydalıdır. Ancak yağlı tohumlar içerisinde bulunan kabak çekirdeğinin kalorisi bir hayli fazladır. Formunuzun bozulmasını istemiyor ya da kilo vermeye çalışıyorsanız günlük tüketim miktarı bir kahve fincanını geçmemelidir.

Kabak çekirdeği kaç kalori, kilo aldırır mı? Diyette kabak çekirdeği yenir mi?

KABAK ÇEKİRDEĞİ'NİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Diyetisyen Duygu Pınarcı şu bilgileri verdi:

 • Bol miktarda lif ve antioksidan içerir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından güçlü bir kaynaktır.
 • Magnezyum deposudur, kemiklerin dayanıklı kalmasında rol oynar. Kadınlarda menopoz döneminin ardından osteoporoz gelişme riskini en aza indirir.
 • Erkeklerin prostat kanserine ve kadınların meme kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Karaciğer ve kalp sağlığını destekler.
 • Şeker hastalığının tedavisine yardımcıdır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Zengin lif içeriğiyle uzun süre tok tutar, kilo vermeye katkı sağlar.
 • En çok E vitamini bulunan kuruyemişlerdendir. Vücut direncini artırır.
 • Sinirleri yatıştırır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 • Bolca protein ve yağ içerdiğinden fazla tüketilmemelidir. Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz veya kilo probleminiz varsa kabak çekirdeğini aşırı miktarda tüketmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde kilo alımı, sivilce, akne gibi sorunlara yol açar.
 • 1 avuç kabak çekirdeği günlük tüketim için yeterlidir.
 • Öğün aralarında tüketilebilir, açlığı bastırır.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...