Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-08 03:59:25 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Kabak Çekirdeği Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Google News

Kabak çekirdeğinin bir diğer önemli özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Kabak Çekirdeği Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Kabak çekirdeği, karbonhidrat, protein, sodyum, potasyum, lif mineralleri ile A vitamini, C vitamini, B vitamini ve E vitamini gibi vitaminlerden oluşan sağlık için çok faydalı bir atıştırmalıktır. 

Kabak çekirdeğinin bir diğer önemli özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Kabak çekirdeği, tekli ve doymamış yağ içeriği sayesinde metabolizmanızın sorunsuz çalışmasını sağlar, hormon salgılanma dengesini korur ve uzun süre tok tutarak gereksiz kalori alımını engeller.

Kabak çekirdeği kalori cetveli

  1. 1 çay bardağı kabak çekirdeği 560 kalori
  2. 100 gr kabak çekirdeği 560 kalori
  3. 100 gr tadım marka kabak çekirdeği 559 kalori    

100 gr kabak çekirdeği 13,8 gr lif içeriği ile harika bir lif kaynağıdır. Lif, kabızlığı önleyen ve tokluk hissi veren maddelerdir. Lifli yiyecekler ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur. "European Journal of Clinical Nutrition" (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi)'nde son zamanlarda yayımlanan makalede, obez kadınlar üzerinde yapılan araştırmada yüksek lifli bir beslenme programının kilo kaybı ve kolesterol üzerindeki etkileri incelendi. Araştırma sonucunda günde en az 35 gr lif alımının zayıflamaya yardımcı olup, toplam vücut yağ oranını azalttığı tespit edilmiştir.

1 su bardağının dörtte biri kabak çekirdeğinde 15 mg kalsiyum, 2,5 mg çinko, 2,8 mg demir, 261 mg potasyum, 191 mg magnezyum ve 19 mcg folat bulunur. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kabak çekirdeği, diyet yaparken vitamin eksikliğini önler.

Kabak çekirdeği, yüksek protein içeriğine sahip bir besindir. “The Journal of Nutrition” (Beslenme Dergisi)'nde 2009 yayınlanan bir çalışmada, proteinli besinlerin hem kişiyi uzun süre tok tuttuğu hem de daha fazla kalori yaktırdığı tesbit edilmiştir. 

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400’tür. Kabak çekirdeğinin kilo verme özelliğinden yararlanmak için günlük 30 gr. tüketimi aşmamalıdır. Günlük kalori ihtiyacına ilaveten yapılacak kabak çekirdeği tüketimi, kilo vermeye değil kilo almaya neden olur.

Antep Fıstığı Kaç Kalori, Kilo Yaparmı? Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız
Zeytinyağı Kilo Aldırırmı, Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Salatalık Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı, Salatalık Kaç Kalori? Tıklayınız

Domates Kilo Yaparmı, Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi? Tıklayınız

Kivi Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Kivi Diyeti Listesi Tıklayınız

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.