10 Ağustos 2022, Çarşamba 06:07

Kabak çekirdeğinin faydaları: Günde 1 avuç kabak çekirdeği yerseniz…

Kabak çekirdeğinin faydaları: Günde 1 avuç kabak çekirdeği yerseniz…

Her gün düzenli 1 avuç kabak çekirdeği tüketmek vücudu tepeden tırnağa yeniliyor! Kabak çekirdeği sağlığımız açısından oldukça faydalı bir kuruyemiş. İçerisinde bolca lif, vitamin ve mineral bulunan kabak çekirdeği, mide hastalıklarını tedavi ediyor. Peki kabak çekirdeği mide bulantısına iyi gelir mi? Kabak çekirdeği ne kadar tüketilmeli?

Kabak çekirdeği ülkemizde en çok tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. İçeriğinde bulunan linoleik asit sayesinde vücudumuzdaki fizyolojik fonksiyonların düzgün çalışmasını sağlıyor. Özellikle de mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Mide de hazımsızlığın yaşanması durumunda kabak çekirdeği tüketmek hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Yazımızın devamında kabak çekirdeğinin faydalarını, zararlarını ve nasıl kullanılması gerektiğini derledik.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN MİDE VE BAĞIRSAKLARA FAYDALARI

Kabak çekirdeği güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Böylece vücudu toksinlerden arındırır ve kabızlığı önler. Mide ve bağırsak sağlığında etkili kabak çekirdeğinin faydaları şunlardır:

 • Kabak çekirdeğinin en önemli faydalarından biri magnezyum eksikliği en doğal şekilde karşılıyor. Böylece magnezyum eksikliğinden dolayı meydana gelen mide bulantılarını giderir.
 • Faydalı yağ asitleri sayesinde mide kanserinin oluşumunu engeller.
 • Lif bakımından oldukça zengin olduğundan mide yanmasını rahatlatır.
 • Kabak çekirdeği sindirim sistemi rahatsızlıklarına da oldukça faydalı. Hazmı kolaylaştırır, bağırsak florasını dengeler.
 • Kabak çekirdeği tenya ve solucan dökmeye yardımcı olur.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeği, antioksidan, antienflamatuar , antimikrobiyal, anti-artritik ve antidiyabetik özelliklere sahiptir. İçeriğinde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve lif barındırır. Kabak çekirdeğinin faydaları şöyledir:

 • Kabak çekirdeğinin içeriğindeki çinko ve demir minerali bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttır.
 • Kabak çekirdeğinin bir diğer faydası da diyabetik komplikasyonların önlenmesinde yardımcıdır.  İçeriğindeki hipoglisemik özellik, şeker hastalarının kan şekeri seviyesini dengeler.
 • Bilimsel araştırmalar kabak çekirdeğinin idrar sökmede etkili olduğunu gösteriyor. İçerdiği çinko sayesinde erkekler için büyük sorun olan genişlemiş prostat semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.  Mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun önler. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan kişilerin düzenli kabak çekirdeği tüketmesi tavsiye edilir.

 • Kabak çekirdeği, kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerin güçlenmesinde etkili rol oynar. İleri yaşlarda özellikle de kadınlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesini önler.
 • Zengin çinko içeriği sayesinde erkek üreme sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Araştırmalar, kabak çekirdeğinin sperm kalitesini arttırdığını gösteriyor. Prostatit, prostat adenomu, erektil disfonksiyon ve kısırlığın görülme riskini azaltır.
 • Kabak çekirdeği gibi yağı da birçok fayda sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre kabak çekirdeğinin saç dökülmesini azalttığı görülüyor. Hem erkek hem de kadın tipi saç dökülmesine çare olarak düzenli kabak çekirdeği tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 • Düzenli kabak çekirdeği tüketmek, cilt sağlığı içinde önemli faydalar sağlıyor. Kabak çekirdeğinde bulunan A ve C vitaminleri, kolajen üretimini arttırıyor ve cildin daha genç görünmesini sağlıyor.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu gibi kabak çekirdeği de ölçülü tüketilmeli. Faydalı olan kabak çekirdeği, aşırı tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kabak çekirdeğinin zararları şöyle:

 • Kabak çekirdeği tükettikten sonra mide bulantısı ya da aşırı ishal gibi durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Ayrıca kaşıntı, kızarıklık, deride döküntü gibi farklı belirtiler ortaya çıkabilir.  Karpuz veya salatalık gibi besinlere alerjisi olan kişilerin kabak çekirdeği tüketmeden test yaptırmasında fayda var.
 • Kabak çekirdeği sodyum açısından zengindir. Aşırı tüketildiğinde ihtiyaçtan fazla sodyum alınmış olur. Bu da birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

 • Kabak çekirdeğinin aşırı tüketimi sivilce oluşumuna tetikleyebilir. Özellikle yağlı cilde sahip olan ve akne, sivilceye yatkın ciltli kişilerin kabak çekirdeğini aşırı tüketmemeleri tavsiye edilir.
 • Mide rahatsızlığı olan kişiler, günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketmeli. Fazla kabak çekirdeği tüketmesi mide ağrısını arttırabilir.
 • Kabak çekirdeği, ölçülü tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır.  Ancak kalori bakımından yüksek besin olduğundan aşırı tüketilmemeli. Bu durum kilo artışına neden olabilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Kabak çekirdeği, kavrulmuş halde satın alınır ve genelde bu şekilde tüketilir. Kabak çekirdeği kavrulduğu zaman zengin besin içeriğinin özelliklerini kaybeder. Ayrıca kavrulurken tuz eklendiği için faydadan ziyade vücuda zarar verir. Bu nedenle kabak çekirdeği çiğ tüketilmeli.

Kabak çekirdeği yulaf ezmesinde, salatalarda, çorbalarda, tam tahıllı ekmeklerde, pişmiş sebzelerde ve tatlılarda kullanılarak tüketilebilir. Aynı zamanda smoothielerde, yoğurtlarda ve meyvelerin üzerinde de kullanılabilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Kabak çekirdeği yüksek kalorili besinler içerisinde yer alır. 100 gram kabak çekirdeğinde 450 kalori bulunur. Kabak çekirdeğinin günlük önerilen tüketim miktarı 1 avuçtur. Gece yatmadan bir saat önce tüketilen kabak çekirdeği rahat uyumanıza yardımcı olur. Fazla tüketildiğinde kilo artışına neden olduğu gibi mide rahatsızlıklarına da yol açabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT