30 Kasım 2021, Salı 14:22

Kabak Kesesi Lif Kabağı Ne İşe Yarar Defne Sabunu İle Kullanımı

Kabak Kesesi Lif Kabağı Ne İşe Yarar Defne Sabunu İle Kullanımı

Kabak Lifi Nedir Kabak Lifi Kesesi Nasıl Kullanılır Faydaları Ne

Kabak meyveleri kurutulduktan sonra kabukları soyularak çekirdekleri çıkarılır. İşte bu yöntemle meydana gelen ürüne kabak lifi denir. Baklagiller familyasından olan kabak lifi, çok kısa sürede yetişmesiyle ön plana çıkmaktadır. Kabak lifinden banyo kesesi olarak yararlanılmaktadır. Kabak lifi vücudun ölü derilerden arınmasını sağlar, selülitleri azaltır. Vücudun yeniden yapılanmasına destek olur. Cildi tazeler, yaşlılık belirtileriyle mücadele eder. Kabak lifiyle bacaklarınıza masaj yaparsanız üzerinde bulunan lifler damarları rahatlatır, kan dolaşımının hızlanmasına yardım ederek varisleri hafifletir.

Sarı renkte iri çiçeklere sahip olan lif kabağıadından da belli olduğu gibi lif bakımından zengindir. Kabaklar kuruduğu zaman kabukları soyularak elde edilen bu lifler sağlık için oldukça faydalıdır. Kabak lifi bulaşık süngerlerinde de kullanılmaktadır. Öte yandan kabak lifi içeren peelingler, vücudu ölü dokulardan temizlemektedir. Kabak lifinin yapısı çok serttir. Cildinizde tahrişe neden olmaması için en yumuşak olanını kullanmanız önerilir. Ancak zaten kabak lifi su gördüğü zaman yumuşayacaktır.

Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

Kuru halde bulunan kabak lifi son derece sert bir yapıdadır. Kullanılmadan evvel sıcak suya koyularak yumuşatılmalıdır. Arzuya göre defne sabunuyla köpürtülmelidir. Yumuşayan kabak lifi, vücuda kese yapmak için kullanılabilir. Fakat keseleme işlemini çok uzun süre ve sert bir şekilde yapmamaya özen gösterin. Aksi halde cildiniz tahriş olabilir. Kabak lifiyle işiniz bitince güzelce durulayıp hava alan kuru bir ortamda kurumaya bırakın. Kese yaptıktan sonra cildinizi mutlaka nemlendirin.

Yüz bölgenizi ovmak için de kabak lifi kullanabilirsiniz. Yukarıda yazılanlara dikkat ederek kabak lifiyle cildinize nazikçe doğal peeling yapmak size iyi gelecektir.

Kabak Lifi Ne Kadar Süre Kullanılır?

4 ay boyunca güvenle kullanılabilir. Ancak 4 ay geçtikten sonra -eskimese bile- daha fazla kullanılmamalı ve değiştirilmelidir. Bakterilere ve mikroplara karşı böyle yapmak hijyen açısından daha uygundur.

Kabak Lifinin Cilde Faydaları

  1. Kabak lifi doğal peeling etkisi gösterir. Ciltteki ölü hücreleri temizler ve yeni hücrelerin oluşmasına yardım eder.
  2. Selülitleri en aza indirir.
  3. Sivilceleri ve benzeri cilt sorunlarını giderir.
  4. Kabak lifiyle kese yapmanın faydaları arasında; kan akışını harekete geçirmesini de sayabiliriz.
  5. Aynı zamanda kabak lifi, sivilce izlerinin geçmesinde de rol oynar.
  6. Basen, göbek, bel, boyun ve bacaklarda görülen aşırı yağlanmayı kontrol altına alır.
  7. Kıl batıklarından kurtarır.
  8. Bacaklarda meydana gelen akne, batık ve selülit gibi problemlerde etkilidir. Pul pul görünen ölü hücreleri temizler ve tıkalı gözenekleri açar. Yani cilt kusurlarının üstesinden gelmesini bilir.
  9. Kabak kesesinde kimyasal maddeler ve naylonlar kullanılır. Oysa bunların üretiminde petrolden faydalanılmaktadır. Topraktan oluşan kabak lifi tam anlamıyla doğal ve saf bir üründür. Kullanımında hiçbir sakınca yoktur.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT