10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:05

Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl İçilir? 5 Etkili Yöntem

Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl İçilir? 5 Etkili Yöntem

Kabızlıktan kurtulmak için doktorun verdiği ilaçları kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı da kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Kabızlık her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı çok yaygın görülen gastrointestinal sağlık problemlerindendir. Peklik olarak da bilinen kabızlık durumunda kişiler ya dışkı yaparken zorlanırlar, yahut dışkılama normalden daha az gerçekleşir. Uzmanlar haftada 3'ten az görülen dışkılamayı kabızlık olarak tanımlıyor.

Kabızlığın en sık karşılaşılan nedenleri arasında hareketsiz yaşam, yetersiz lif ve sıvı alımı, ilaçların yan etkileri, kötü beslenme ilk sıralarda yer alıyor.

Kabızlıktan kurtulmak için doktorun verdiği ilaçları kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı da kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Zeytinyağının kabızlığa faydaları

  1. The World Journal of Gastroenterology (Gastroenteroloji Dünya Dergisi)'nde 2012 yılında yayımlanan makalede, zeytinyağının hafif müshil etkisi olan bir yağ türü olduğu, normalden daha fazla zeytinyağı tüketiminin ince bağırsak tarafından emilip kabızlığı rahatlattığı bildiriliyor.
  2. Zeytinyağı tüketimi sindirim sistemini uyarır, böylece yiyeceklerin kolay sindirilmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzgün çalışması da bağırsak hareketlerini düzenleyip kabızlığı önler.
  3. Zeytinyağı safra üretimini artırıp gıdalarda bulunan yağların sindirimini kolaylaştırır.
  4. Zeytinyağı bağırsaktaki şişkinliği ve tahrişi önler, bağırsakların çalışmasını rahatlatır, dışkının anüsten zorlanmadan çıkmasını sağlar.
  5. Zeytinyağı, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan E vitamini, K vitamini,antioksidanlar ve Omega 3 yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır. Sağlıklı bir sindirim sistemi de kabızlıkla karşılaşmanızı engeller.

Zeytinyağı kabızlık için nasıl kullanılır?

1.Yöntem

Sabah uyandığınızda 1 yemek kaşığı zeytinyağını şurup gibi için, şifa bulana kadar buna devam edin. Zeytinyağı alımından sonra 1 saat boyunca su içmeyin. Şayet kabızlığınız geçmediyse akşam yemeğinden bir saat önce de 1 yemek kaşığı zeytinyağı içmeye başlayın.

2.Yöntem

Salatalarınıza limon suyu ile zeytinyağını ekleyip öyle tüketin.

3. Yöntem

Bir su bardağı portakal suyuna bir yemek kaşığı zeytinyağı katıp, sabahları aç karnına için.

4. Yöntem

Bir yemek kaşığı zeytinyağına bir tatlı kaşığı limon suyu katıp bunu için. Yahut bir dilim limona bir yemek kaşığı zeytinyağı döküp bunu da yiyebilirsiniz.

5.Yöntem

Bir bardak ılık süte bir yemek kaşığı zeytinyağı katıp sabah aç karnına bunu için.

Not: Yukarıdaki 5 yöntemden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

İncir Kabızlığa İyi Gelirmi? Kabızlık İçin İncir Kürü Tarifleri Tıklayınız

Karpuz Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Nar Kabızlığa İyi Gelirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Armut Kabızlığa İyi Gelirmi Ve Bebeklerde Armut Kabızlık Yaparmı? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. beyaz katar

    ben zeytinyağını kızım bebekken bile kullandım çok işe yarıyor hatta evde kedim var kabız olduğunda zeytinyağı içiriyorum

 
 
KAPAT