10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:51

Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Siz de “Tuvalete çıkamıyorum, ne yapacağımı şaşırdım” diye yakınanlardan mısınız? Bu durumu uzman doktorlara sorduk, önce tuvalete çıkamamanın,kabızlığın 

Siz de “Tuvalete çıkamıyorum, ne yapacağımı şaşırdım” diye yakınanlardan mısınız? Bu durumu uzman doktorlara sorduk, önce tuvalete çıkamamanın,kabızlığın nedenleri, ardından da tedavi yöntemleri hakkında bize bilgi verdiler.

Hareketsiz yaşam

Kabızlığın en sık karşılaşılan nedeni, fiziksel aktivite eksikliğidir. Ömrünüz oturarak geçiyorsa, az yürüyor, az hareket ediyorsanız kabızlık yaşamanız hiç de sürpriz olmayacaktır.

Yetersiz lif alımı

Lifli gıdalar kabızlıkla savaşan, kabızlığı önleyen posalı yiyeceklerdir. Uzmanlar, kadınların günlük lif ihtiyacının 25 gr. erkeklerin lif ihtiyacının ise 35 gr. olduğunu bildiriyor. Özellikle meyve ve sebzeler, lif oranı en yüksek yiyecek gruplarındandır.

Gebelik

Hamilelikte kadın vücudunda yaşanan hormonal değişikliklerle birlikte çoğu zaman kabızlık gibi mide bağırsak sorunları ortaya çıkar.

Süt ve süt ürünleri

Bazı kişilerde süt ve süt ürünü gıdalar kabızlığa neden olabilir. Sizde de süt ürünleri kabızlık yapıyorsa, bu besinlerin alımını sınırlamalısınız.

Yaşlanma

Yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar ve bunun sonucunda daha az bağırsak aktivitesi ile karşılaşırız. Ayrıca sindirim sistemi kasları eskisi gibi çalışmaz ve sıklıkla kabızlık sorunu yaşanır.

İlaçların yan etkileri

Yüksek tansiyon, depresyon hapları ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi çeşitli tıbbi ilaçlar, yan etki olarak kişide kabızlığa neden olabilir.

Yetersiz sıvı alımı

Yeterli miktarda su içmemek, sıvı alımının az olması dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına neden olarak kakanın katılaşmasına ve kabızlığayol açar.

Kabızlığın diğer nedenleri;

 1. Depresyon ve psikolojik sorunlar
 2. Hormonal hastalıklar
 3. Bağırsak yapısındaki bozukluklar
 4. Pelvik taban kaslarının fonksiyon bozukluğu
 5. İritabl bağırsak sendromu
 6. Sinir ve kas uyarılarındaki düzensizlikler
 7. Kalın bağırsak hastalıkları
 8. Şeker hastalığı
 9. Tiroid hastalığı
 10. Multipl skleroz, parkinson hastalığı, felç, omurilik yaralanması ve psödoobstrüksiyon gibi nörolojik hastalıklar
 11. İrritabl bağırsak sendromu, kalın bağırsak kanseri, divertikülit, crohnhastalığı, devamlı laksatif kullanımı, pelvik taban hastalığı, anal hastalıklar gibi kalın bağırsak hastalıkları

Sual: 4 gündür tuvalete çıkamayınca doktora gittim, doktor 2 ilaç reçeteye yazdı. 2 gün kullanıp, ilaçları bırakınca tuvalete çıkamama sorunu tekrar baş gösterdi ne yapayım?

CEVAP

Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk'ün cevabı: (Özellikle kayısı ve incir olmak üzere bol bol meyve ve sebze tüketin. Kabızlık sorunu yine devam ederse dışkı yumuşatıcı ilaç almanızı tavsiye ederiz.)

Sual: 1 aydır ancak ilaçlarla tuvalete çıkabiliyorum. Günde 1 öğün yemek yiyorum. Genelde katı gıdalar ve fast food besinler tüketiyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Özge Karaaslan'ın cevabı:

(Kabızlığa yol açan pek çok neden vardır. Sizin kabızlığınız beslenme şeklinizden kaynaklanıyor gibi görünüyor, kesin teşhis ile gastroenterologa görünmenizi tavsiye ederim. Kabızlıktan kurtulmak için öğün sayınızı artırmalısınız, en az 3 öğün yemek yemelisiniz. Günlük su ve lifli gıda tüketiminizi artırmalısınız. Probiyotik yoğurt yiyin. Tüm bunlara rağmen şayet kabızlığınız geçmez ise, yediğiniz bazı yiyeceklere karşı intoleransınız olabilir, bu durumda 'gıda intolerans testi' yaptırmanızı öneririm.)

Sual: Tuvalete çıkamama sorunu yaşıyorum, bazen 5 günde bazen 10 günde bir çıkıyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Genel Cerrahi Uzmanı Doç Dr. Sezai Leventoğlu’nun cevabı: (Kabızlık;stres, lifli gıdalar açısından yetersiz beslenme, sabah kahvaltı yapılmaması, geç kalkmak, çeşitli ilaçların yan etkisi, yaşlanma, hareketsiz yaşam, askerlik-evlilik gibi sosyal değişiklikler başta olmak üzere onlarca davranışsal ve fiziksel nedenden kaynaklanabilir. Bazı hastalarda ise polipler, divertiküler hastalık, anal fissür nedeniyle dışkılamaktan kaçınma gibi organik nedenler altta yatabiliyor. 40 yaş üzerindeki kadınlardakabızlığın en sık görülme nedeni ise doğumlara bağlı gelişen bağırsak fıtıklaşması (rektosel)'dir. Tüm bu ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır. Doktorun laksatifler (yumuşatıcılar) yazıp hastayı eve göndermesi, sorunu ertelemekten başka bir işe yaramıyor. Gastroenteroloğa başvurup tüm bu ihtimalleri ekarte etmeli, gerekli teşhis ve tedavi uygulanmalıdır.)

Kabızlığı İyi Gelen Yiyecekler, Şifalı Bitkiler Ve Meyveler Nelerdir? Tıklayınız

 Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl İçilir? 5 Etkili Yöntem Tıklayınız

İncir Kabızlığa İyi Gelirmi? Kabızlık İçin İncir Kürü Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

19 Yorum

 1. Anar Məmmədov

  22 yaşım var.Erkeğim5 gündür sıçamıyorum.Kakam geliyor oturuyorum.Hiç bir şey çıkmıyor.Duruyorum,boku hiss ediyoruum.Dün de bakdım Sulu qıdalar yiyorum.Meyve, su yeterince tüketiyorum çıkmıyorum.İlaçlar da yardım etmiyor.Zütümdev kaldı bok.Lavmandan da korkuyorum.Nasıl sıçayım?

 2. Yardam edin hocam

  20 gundur hic bişey yemedim, sadece corba

  katik, mive suvu icdim. 2 gundir kaka yapamiyorum aciyor tuvalete vardigim da ben yabamciyim amma Turklere cok guvenyorum yardim edin lütfen

 3. Misafir

  1 aydir bekunis hapiyla çıktım ishal vs yapti sonradan mide bulantisi bas ağrısı yan etkileri oldu 4 gün wc ye cikamayinca dun 2 tane ictim iftardan sonra bugun cok kotuyum midem patlicak gibi bir ise de yaramiyor

 4. Misafir

  Tuvalete cikamiyorum haftada 2 defa zor cikiyorum nedeni nedir

 5. İsmail

  Beslenme çok dikkat ettiğim hâlde ayriyetten her gün spor yapıyorum ama yine de büyük tuvalaete çıkamıyorum ne yapmam gerek

 6. Efendim bulunduğunuz şehirde Araştırma Hastanesi Dahiliye doktoruna gidin durumunuzu bildirin. Doktor gerekli testler uygulayıp bu durumun nedenini tespit eder ve gerekli tedaviyi uygular.

 7. çiğdem

  iyi günler lütfen bize yardım edin 6 yaşında bir çocuğumuz var ve malesef tuvalete gitmeyi kabul etmiyor büyük tuvaletini yapamıyor sürekli bir toz veriyorlar tuvalete çıkması için herhangi bir konulan teşhis konulamıyor yarın ameliyat edicez diyorlar poposundaki kasların gevşemesi için lütfen yardımcı olun bu ameliyatta kesin bir çözüm değil diyorlar 6 ay sonra yeniden bakacağız diyorlar

 8. Kabızlık

  Hergün muntazam dışarı çıkıyorum. Bugün yapamadım kendime lağman yaptım biraz boşaldım fakat makatımda tam bir kitlenme oldu. Budurumu gaz yaparmı. Yardımcı olursanız çok memnun olurmu. Afedersiniz adım Tevfik

 9. Bilal

  5 senedir kalin sicamiyorum psikolojik tedavi görüyorum önceden ilaç kullaniyodum 2 senedir iğne oluyorum nedeni bu olabilir mi ne yapmam lazim

 10. Huri

  Tip1 diyabet hastasıyım. Aynı zamanda Cushing hastalığım var. 4 gündür tuvalete gidemiyorum. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 11. Sercan

  7 gündür tuvalete çıkamıyorum doktora gidene kadar bi ilaç kullanmalımıyım ya da ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 
 
KAPAT