10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:24

Kabızlıktan kurtulmak için evde lavman nasıl yapılır? Videolu anlatım

Kabızlıktan kurtulmak için evde lavman nasıl yapılır? Videolu anlatım

Kabızlık; bağırsak hareketlerinde yavaşlamasıyla meydana gelen, dışkının sertleşmesi durumudur. Bazı ilaçlar kabızlık tedavisinde fayda gösterse de lavman kalın bağırsakları temizlemek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Peki lavman nedir? Evde lavman nasıl yapılır ve hangi durumlarda yapılır?

Lavman, kalın bağırsakların temizlenmesini ve dışarı atılmasını sağlayan tıbbı bir uygulamadır. Yediğimiz gıdaların bağırsakta hapsolması kabızlığa neden olur. Lavman işleminde anüsten içeriye verilen kayganlaştırıcı sıvı, kalın bağırsakta sertleşen dışkının çözülmesi ve dışarı atılmasını sağlar.

LAVMAN NEDİR?

Lavman; bağırsakların temizlenmesi için kolon içine sıvı bir bileşenin rektum içinden tüp aracılığıyla gönderilme işlemidir. Lavman tüpünün ucu rektumu genişletir ve lavman solüsyonu gönderildikten 2 ila 5 dakika içinde kolayca dışkılama gerçekleşir.

Lavman gerektiği durumlarda oldukça faydalı bir işlemdir. Ancak çok sık lavman yaptırmak dehidrasyon yani su kaybına ve bağırsak florasının bozulmasına neden olabilir. Bağırsaklarda var olan faydalı bakteri grupları bağırsak sisteminin kusursuz çalışmasını sağlar. Sürekli lavman yapıldığında bağırsaklar lavmana bağımlı hale gelir ve bakteriler görevini yerine getiremez. Dolayısıyla lavman kabızlığı esas olarak tedavi eden bir uygulama olmadığından sürekli yapmamalıdır.

EVDE LAVMAN NASIL YAPILIR?

Lavman sağlık uzmanları tarafından yapıldığı gibi evde de kolayca yapılabilir. Kol ve omuzları kendi arkasına kadar ulaşabilecek esnekliğe sahip herkes kendisine uygulayabilir. Evde lavman yapmak için eczaneden lavman seti temin edilir. Lavman seti içerisinde bir adet torba, hortum ve kanca gibi aparatları bulunur. Uygulamadan önce lavman kitindeki talimatlar mutlaka okunmalıdır. Lavman setinin nasıl kullanılacağı videoda bildirilmiştir.

LAVMAN HANGİ DURUMLARDA KİMLERE YAPILIR?

Lavman kolonoskopi, sigmoidoskopi, ilaç tedavisi, kanser taraması, cerrahi operasyonlar öncesi veya kabızlık gibi durumlarda uygulanır. Lavman gerektiren durumlar:

Cerrahi operasyonlar

Rektum, bağırsak veya kolon ameliyatlarına girecek hastaların bağırsaklarını boşaltmak üzere lavman işlemi yapılır.

Kolonoskopi

Kolonoskopi, rektum ile kalın bağırsağın incelendiği endoskopik bir uygulamadır. Bu işlem öncesinde lavman uygulaması istenebilir.

Kanser taraması

Kolon röntgeni olarak da bilinen baryum lavmanı bağırsakta meydana gelen değişimleri ya da anormal durumları tespit etmek için kullanılan görüntüleme yöntemidir. Kalın bağırsakların röntgende görünmesi için baryum içeren beyaz renkli sıvı bağırsaklara verilir.

Kabızlık

Kabızlık tedavisinde dışkıyı yumuşatarak dışkı çıkışını kolaylaştırmak için lavman uygulanır.

İlaç tedavisi

İltihaplı bağırsak hastalıklarının ilaç tedavisinde lavman uygulanır.  Rektumdaki kan damarları ağı, vücuda giren ilacı diğer bölgelere hızlı bir şekilde taşıyabildiği için bazı ilaç tedavilerinde lavmana başvurulur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT