Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

'Kabuğuyla yiyorum' dedi videosu viral oldu! Peki uzmanlar ne diyor?

Mavikadin>Sağlık>'Kabuğuyla yiyorum' dedi videosu viral oldu! Peki uzmanlar ne diyor?

Sosyal medyada portakal kabuğunu yiyerek çektiği video, kısa sürede büyük ilgi gördü ve tıklanma rekoru kırdı. Genç kadın, portakal kabuğunu yedikten sonra kabızlık sorununun sona erdiğini belirtti. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Prof. Dr. Vedat Göral konuyu Mavi Kadın'a değerlendirdi.

'Kabuğuyla yiyorum' dedi videosu viral oldu! Peki uzmanlar ne diyor?

ELİF DEMİRTAŞ BİLİR | MAVİ KADIN

Sosyal medya kullanıcısı Bethany'nin paylaştığı video viral oldu. Kabuğu da dahil olmak üzere bütün bir portakal yemenin, kabızlığı birkaç dakika içinde bitirdiğini iddia etti. İlk olarak Aralık 2022'de yayınlanan video, Aralık 2023'te yeniden yayınlandıktan sonra, kısa süre önce viral oldu. 23,6 milyon görüntüleme, on binlerce beğeni ve yorum aldı. 

Genç kadın, portakalın dışını yıkadıktan sonra her dilimi tarçınla kaplanarak tüketilmesi gerektiğini belirtti. Bu yöntemin birçok sağlık sorununa iyi geldiğini savundu ve özellikle kabızlığı bitirdiğini öne sürdü. Paylaşımına “5-10 dakika bekleyin, gerisi tarih olur!” yazdı.

Bethany, portakal kabuğunun işe yaradığını şu sözlerle anlattı:

"Çünkü portakalların genel olarak kabızlığa yardımcı olduğu gösterilen bir flavonoid olan naringenin içerdiğini ve çalışmalar naringenin'in müshil etkisine sahip olabileceğini gösterdi."

PORTAKAL KABUĞU KABIZLIKTA ETKİLİ Mİ?

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral Mavi Kadın'a portakalı kabuğu ile yemenin etkilerini anlattı. Göral, "Naringenin, bir flavonoid grubu olan polifenollerin bir türüdür ve genellikle çeşitli turunçgillerde bulunur. Greyfurtta ise en baskın olan flavonoiddir. Naringenin, antiinflamatuar özellikler, antioksidan aktivite ve cilt iyileşmesi dahil olmak üzere çok sayıda biyolojik aktivite göstermiştir" dedi. 

BİBER VE TARTÇIN DA... 

"Naringenin, osteoporoz, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi durumlarla ilişkilendirilen faydalı etkilere sahiptir."

"Özellikle içerdiği yüksek lif sayesinde, kabızlığa karşı en iyi ilaçlardan biridir. Sindirim sistemi işleyişini düzenler ve dengeler. Greyfurt, portakal veya mandalina gibi turunçgiller ferahlatıcı bir atıştırmalık olmalarının yanında iyi bir lif kaynağıdır. Örneğin; bir portakal yaklaşık günlük lif ihtiyacının %15'ini karşılayabilir."

"Turunçgiller ve özellikle kabukları da dahil olmak üzere çözünür lif olan pektin açısından fazlasıyla zengindir. Pektin ise bağırsak sistemindeki geçiş sürecini hızlandırarak kabızlığı azaltabilir."

"Biber ve tarçın, TRVP1 reseptörlerinizi (ağzınızda ve aynı zamanda vücudunuzda ve GI sisteminizde bulunur) tetikleyen ve GI sisteminizi uyararak olayların oldukça hızlı ilerlemesini sağlayan kapsaisin içerir!. Bu kabızlığa yardımcı olabilir."

'Kabuğuyla yiyorum' dedi videosu viral oldu! Peki uzmanlar ne diyor?

EN ETKİLİ İKİLİ: LİF VE SU

Prof. Dr. Vedat Göral, bilimsel araştırmalara göre naringenin bağırsaklara sıvı salgılanmasını artırarak, müshil etkisine neden olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu etki, bireysel de olabilir. Özellikle, hafif ve geçici kabızlıklarda fayda sağlayabilir. En azından denenmelidir."

"Kabızlık için, kahvaltıda ya da ara öğünde tüketilebilir. Lif ve su, kabızlığı gidermeye yardımcı olan en etkili iki şeydir."

PORTAKAL KABUĞUNDA BÖCEK VE İLAÇ KALINTILARINA DİKKAT!

Diyetisyen Amy Brownstein ise, portakal kabuklarını tüketmenin güvenli olduğunu, ancak kabukların böcek ilacı ve bakteri oluşumuna uygun bir yüzeye sahip olabileceğini ifade ediyor. Bu nedenle çok iyi yıkanması gerekir.

Öte yandan vücut lif dengesi oluştururken, lifin kolona ulaşması ve kabızlığı hafifletmesi saatler alabilir. Bu nedenle kronik ve ağır kabızlıkta faydalı olmayabilir.

Bethany kabızlık için portakalı tarçın ve acı biberin karıştırılarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak kişinin midesinde sorun varsa, tavsiye edilmez: 

"Biberi ve tarçın, TRVP1 reseptörlerinizi (ağzınızda ve aynı zamanda vücudunuzda ve GI sisteminizde bulunur) tetikleyen ve GI sisteminizi uyararak olayların oldukça hızlı ilerlemesini sağlayan kapsaisin içerir!. Bu kabızlığa yardımcı olabilir."

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...