Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadın istihdamını arttıracak kadın kooperatifleri güçlenecek

Mavikadin>Yaşam>Kadın istihdamını arttıracak kadın kooperatifleri güçlenecek

Tükiye'de ilk kadın kooperatifi 1999'da kuruldu. O zaman günümüze kadar sayısı ve faaliyetlerini hızla arttırmaya devam ediyor. Şu ana kadar üç bakanlığa bağlı 40 tip kooperatif 60 bin kurumuyla kadınların güçlendirmeye yönelik eğitim, destek ve istihdam sağlıyor. Tarım ve Orman bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı, kadın kooperatiflerinde eğitimleri ve istihdamı arttırmaya yönelik projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu araştırma kapsamında Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, kadın kooperatiflerin geliştirilmesi için çalışacak.
Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu araştırma kapsamında Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, kadın kooperatiflerin geliştirilmesi için çalışacak.

1999 yılında kurulan kadın kooperatifleri, kadınları maddi yönden ve sosyal açıdan güçlendirmek, işgücüne katılımını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Türkiye'de 40 farklı alanda 60 bin kadın kooperatifi bulunmaktadır. Kadın kooperatifleri sayesinde günümüze kadar 5 bin 586 kişi destek 2 bin 764 kişiye eğitim verildi. 

Kadın istihdamını arttıracak kadın kooperatifleri güçlenecek

KOOPERATİFLERDE KADINLARIN İSTİHDAM ORANI ARTTIRILACAK

Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, kurumsal kapasite geliştirme, farkındalık artırma, bilimsel ve teknik çalışmalar, koordinasyon ve işbirliği olmak üzere 5 bileşenden oluşuyor. Projenin yürütüldüğü illerde çoğunun kadın ortaklardan oluşanlan 102 tarım kooperatifi var. Tarım kooperatiflerinde 2 bin 220 kadın ve 557 erkek ortak üye bulunuyor. Akademisyenler ve uzmanlar tarafından 342 kişiye kurumsal kapasite geliştirme çalışmaları kapsamında eğitim verildi.

Ticaret bakanlığının eğitim ve danışmanlık hizmetleri çerçevesinde ilgili üyelerin katılımıyla 213 anket, 52 derinlemesine görüşme ve 5 odak grup toplantısı yapıldı, verilerden yola çıkılarak içerikler genişletildi.  Yapılan görüşmeler sonucunda, kadın kooperatiflerinin danışmanlık hizmet taleplerinin, standart üretim, gıda güvenilirliğine uygun sorumlu üretim, tasarım ve ambalajlama, markalaşma ve patent, pazarlama ve tanıtım, sosyal medya, dış ticaret, e-Ticaret, ürün çeşitlendirme, AR-GE, dokümantasyon, kaynak geliştirme, katma değeri yüksek niş ürünler konusunda olduğu belirlendi.

Bilimsel ve teknik çalışmalarda ise Türkiye'de kadın kooperatifleri, ortak sayıları ve çalışma alanlarını tespit etmeye yönelik haritalama çalışması yapılacak. Böylece kooperatiflerin mevcut çevreleri ve piyasa dikkate alınarak, hangi mal ve hizmetin ne şekilde üretilmesinin karlı olduğuna yönelik potansiyel ürünler çalışması gerçekleştirilecek.

Koordinasyon ve işbirliği çalışmaları kapsamında, kadın kooperatifleri alanında proje illerinin kendi önceliklerini ve ihtiyaçlarını yansıtmasını mümkün kılmak amacıyla, bütün proje kentlerinde yerel paydaş toplantıları düzenlenecek. Çıkacak sonuçlar doğrultusunda, ile özgü "Kadın Kooperatiflerini Güçlendirme Yol Haritası ve Faaliyet Planı" hazırlanacak.

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı ve Tarım ve Orman bakanlığının  ortaklaşa yürüttüğü projeyle, kadın kooperatifleri ile kadın kooperatifçiliğine ilişkin politika geliştiren ve uygulayan kurumların kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla kadın işgünün istihdamda daha fazla yer alması ve kadınların güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca kadınların, kooperatiflerin yönetimlerinde daha yüksek oranda yer alması projenin amaçları arasında bulunuyor.

KADIN KOOPERATİFLERİNİN DUYRULMA ÇALIŞMASI

Kamuoyunada  farkındalık artırma çalışmaları çerçevesinde ve projenin daha fazla kişiye ulaşma amacıyla kamu spotu hazırlanarak ulusal medya kanallarında yayımlandı. 

Kaynak : Mavi Kadın, aa.com.tr
Editör : Sümeyye Can
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...