2021-11-19 15:52:28 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:26

Kadın sığınma evinde hayat nasıl, şartları ve başvuru koşulları nedir?

Maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olan, fiziksel şiddet veya psikolojik baskı altında kalan, bekar, evli reşit olmuş her kadın ve çocukları kadın sığınma evine başvurabilir.

Kadın sığınma evinde hayat nasıl, şartları ve başvuru koşulları nedir?

Ülkemizde kadınların gidebileceği 145 kadın sığınma evi bulunmaktadır. Kadın sığınma evleri kadınların devlet tarafından korunma altına alındıkları kurumdur. Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan her kadın yaş fark etmeksizin başvuru yapabilir.

Kadın Sığınma Evinde Başvuru Nasıl Yapılır?

Kadın sığınma evine başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Kadın sığınma evine başvuru yaparken herhangi bir belge götürmeye gerek yoktur.

Fiziksel şiddet veya psikolojik baskı gören her kadın sığınma evine başvuru yapabilir. Maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olan, can güvenliğinin tehlikede olduğunu düşünen her kadın ve çocukları kadın sığınma evinde kalabilir. Başvuru için bir yönlendirmeye ihtiyaç yoktur. Kadın sığınma evinde kalmak isteyen her kadının başvurusu kabul edilir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak reşit olması gerekir.  

Kadın Sığınma Evinde Kurallar ve Yasaklar

Kadın sığınma evinde uygulanan kuralları bozmamak ve düzeni sağlayabilmek için kurumda kalan kadınların kendisine verilen temizlik, mutfak vb. işleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Kadın sığınma evinde kalan kadınların ziyaretçi getirmemeleri yasaktır.

Kadın sığınma evinde görevli olan yetkililerinin izni olmadan dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır.

Kuruluş içerisinde ve izinli olarak dışarı çıktığında alkol ve uyuşturucu kullanmak yasaktır. Bu tür kendine zarar veren maddelerden her koşulda uzak durulmalıdır.

Kadınların güvenliği ve yaşayabilecekleri herhangi bir problemi önlemek için sıkı kurallar koyulmuştur.

Kadın sığınma evlerinin düzenli ve sistematik bir şekilde ilerleyebilmesi için bazı kurallar koyulur. Bu kurallar kadınların güvenliğini oluştururken aynı zaman da sığınma evinin düzeni sağlaması için gerekli kurallardır. Şayet burada kalan kadın kurallara uyulmaz ise kadın sığınma evindeki hakkını kaybeder.

Kadın sığınma evinde kalmak için kadının ekonomik, fiziksel veya psikolojik şiddet görüyor olması gerekir.  Şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan tüm kadınlar ve beraberindeki çocukları da kuruluşa kabul edilir.

Kadın sığınma evlerine güvenlik açısından misafir getirmek yasaktır. Kadın sığınma evi içinde kalan kadınların ziyaretine gelecek kişilerin izni için titizlikle çalışılır.

Kadın sığınma evlerinde cep telefonu kullanmak yasaktır. Aynı zamanda dışarı çıkarken izinle çıkılır. Bu izin saatleri kadın sığınma evi yönetimi tarafından belirlenir.

Aile şiddetine maruz kalan, tehdit edilen veya şiddet gören her kadın sığınma evinde kalabilir.

Erkeklerin kadın sığınma evine girmeleri kesinlikle yasaktır.Kadın sığınma evlerinde her kadının faydalanabilmesi için kalma süresi sınırlıdır. Kadın sığınma evinde kalınma süresi 6 aydır. Daha fazla kalabilmesi için özel durumlarının olması gerekir.

Kadın sığınma evinde kalan kadınların sosyal hayata uyum sağlamaları için destek verilir. Gerek beceri geliştirme kursları, gerekse iş imkanı desteği sağlanır.

Kadın sığınma evlerine günün ve gecenin her saatinde ulaşabilirsiniz. Telefonla ulaştıktan sonra, sığınma evinin adresini öğrenebilir veya sığınma evinden bir çalışan sizi buluşma noktasından alır. Güvenlik açıcısından kadın sığınma evlerinin adresleri gizlidir.Kadın sığınma evlerinde kalan şiddet gören veya devletten yardım isteyen her kadın hukuki ve maddi yönden destek görür. Aynı zamanda eşinden ayrılmak isteyen ancak maddi durumu el vermeyenler için destek verilir.

Mavi Kadın
9 Görüş
Şule 19 Mart 2023 - 19:17
Ben eşimden şiddet gördüğüm için ayrılma aşamasındayım 1.buçuk yaşında bi kızım var ailemle kalıyorduk ama artık istenmiyorum bebeğimden dolayı çalışamıyorum her hangi bir desteğim yok bana yardımcı olursanız sevinirim
Baris17 Mart 2023 - 22:18
Bugüne kadar evime çoluk çocuğuma sahip çıktım ii olsunlar die extra çalıştım güzel yaşasınlar die ama ne yaptım sa eşime yaranamadım meğerse evimde yılan beslemisim insan evdeki özelini arkadaşına anlatırmi bana ilgi gösteriyordu bende her namazimda Allahim bana böyle bir eş nasip ettiğin için sana binlerce kez şükürler olsun die dua ediyordum kanser çıktı eşimde ağladim onun için çok dua ettim sonuçları ii çıktı çok sevindim ama bendede şimdi kanser çıktı tedavi görüyorum bana dediki senin sonucun kötü gelirse sana kim bakacak yinede bisey demedim benim hasta halimle 2 tane oğlumla bırakıp sığınma evine gitti hakkımı helal etmiyorum ne diyim ne yapayım Allah büyük
G.04 Mart 2023 - 13:46
Kacarak evlendim ailemle preoblemlerim var geri eve dönecek ne yuzum var nede cesaretim.esimin önceki cocuklari ve anneleri hep huzurumu bozuyorlar her ne kadar takmayim bos vereyim desemde olmadi .esim her problemde kadini ariyor cocuklar 26 ve ustü.zoruma gidiyor surekli bunlarin hayatimda olmalari bu yuzden esimden sogudum yatak bana mezar gibi geliyor bosanmak istiyorum ama caresizim gidecek yer yok 9aylik kiz bebegim var param yok buna mama lazim bez lazim kadin siginma evinde karsilaniyormu bilemiyorum bu cocukla calisamam da ne yapacam bilemeiyorum cok caresiz ve esek gibi pismanim
emel01 Mart 2023 - 20:12
telefinlarin yasak olmadi iyi degil sonucta cocuklarimiz var ayrica zaten oraya siginan birisi telefondan nerde oldunu paylascak veye söylicek degil yani
Serpil Geçili 18 Şubat 2023 - 10:36
Bnm.iki kizim var biri zihinsel engelli 21 yasinda diger kizimda 18 yasinda onlarda gelebilirlermi
keziban09 Şubat 2023 - 20:11
kimsem yok gidecek yerim yok
Halime Kahraman 09 Aralık 2022 - 02:09
Çocuğumun okulu da degismese
Halime Kahraman 09 Aralık 2022 - 02:09
Çocukların dersleri cep telefonuna geliyorsa,ne yapılıyor,yada akrabalar nasıl ulaşır
Tugba17 Kasım 2022 - 18:50
Eşimle hiçseverek evlendik evlendigimiz günden beri aldatiliyorum bunları her defasında kanıtların eşimin ailesi herseferinde orta yolu buldu bisekilde düzeltti ama eşim hiç düzelmedi hergun ben ve çocuklarım psikolojik sittet görüyoruz ve hep ezici kırıcı konuşup bagiriyo 2tane çocuğum var biri bir buçuk yaşında biri 5aylik ve ben artık bunlara katlanmak istemiyorum eşim her seferinde bişey desem tehtit ediyo aileme ve akrabalarıma gitmek istemiyorum nasıl bı yol izlemem lazım artık bitsin istiyorum hayatımdan endiseliyim 25yasindayim Ankara'da oturuyorum çocuklarımdan ayrılmak kesinlikle istemiyorum