28 Mayıs 2022, Cumartesi 13:00

Kadınların imdadına yetişen KADES uygulaması hakkında 8 soruda merak edilen her şey

Kadınların imdadına yetişen KADES uygulaması hakkında 8 soruda merak edilen her şey

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan KADES uygulaması, kadına şiddet ve taciz olaylarının önüne geçmesini hedefleyen bir uygulamadır.

Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) sayesinde kendisini tehlike içerisinde hisseden kadınlar tek bir tuş sayesinde kolluk kuvvetlerine ihbar edebiliyorlar. KADES uygulaması 24 Mart 2018 tarihinde hizmete başlamış olup, binlerce kadının imdat çağrısına yetişmiştir.

1) KADES Uygulaması Nedir?

KADES; Şiddet yahut taciz gibi kötü durumlara maruz kalan kadın ve çocukların, bu kötü eylemlere maruz kalmaması adına tasarlanmış resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmış ve acil durumlarda kişinin ilk aklına gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

2) KADES Uygulaması Ne İşe Yarar?

Binlerce kişinin telefonuna indirdiği KADES uygulamasının amacı; bilhassa son dönemlerde iyice artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınların yardım çığlıklarına koşabilmek içindir. Eşinden yahut bir başkasından şiddet gören, taciz edilen ve şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı cep telefonlarına indirdiği KADES uygulaması sayesinde Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne tek bir tuşa basarak ulaşabiliyorlar.

3) KADES Uygulaması Nasıl İndirilir?

KADES uygulamasını akıllı telefonunuzun Google arama motoruna “Google Play Kades” yahut “Apple Store Kades” yazarak telefonunuzda indirebilirsiniz. Uygulamayı telefonunuzda indirdikten sonra karşınıza çıkacak sistemde sizden istenilen bilgileri doldurmanız gerekecektir. Sistemde sizden istenilen bilgi T.C. kimlik numaranız olacak, ardından EGM tarafından size gelen aktivasyon kodunu sisteme girerek böylece KADES uygulamasını aktif hale getireceksiniz.

4) KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Şiddete maruz kalma durumunda, KADES uygulamasına girip “yardım iste” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu tuşa bir kere tıkladığınızda, çağrınız 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşır. Emniyet güçlerine giden yardım çağrısı sayesinde, sizin konumunuz direkt olarak onlara ulaşır. Ve bulunduğunuz mevkiye en yakın olan polis ekibi, sizin bulunduğunuz konuma dakikalar içerisinde gelir.

5) KADES Uygulaması Nereden İndirilir?

KADES uygulamasını indirmek isteyen herkes telefonunun App Store ve Google Play bölümünden indirebilir.

KADES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın

KADES uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın

6) KADES İnternetsiz Çalışır Mı?

KADES uygulamasını kullanan kimsenin dikkat etmesi gereken husus; konumun doğru belirtilmesi ve kayıt işlemi esnasında internetin açık durumda olması gereklidir.

7) KADES Kaç Dakika İçerisinde Gelir?

Kadın Acil Destek mobil uygulaması kullanan kişiler, “yardım iste” butonuna tıkladıktan 5 dakika sonra polislerin olay yerine geldiğini söylemektedirler.

8) KADES Neyin Kısaltması?

KADES uygulamasının açılımı; Kadın Acil Destek Uygulamasıdır. Bu uygulama, şiddete yahut tacize maruz kalan her kadın ve çocuğun, bu kötü eylemlere maruz kalmaması için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış resmi bir uygulamadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT