31 Ekim 2020, Cumartesi 18:29

Kafa Kaşıntısı, Kafam Kaşınıyor, Neden Oldu, Ne Yapmalıyım?

Kafa Kaşıntısı, Kafam Kaşınıyor, Neden Oldu, Ne Yapmalıyım?

Kafa derisi kaşıntısı, saç diplerinde kaşıntı olarak da bilinen saç derisinde kaşıntı, stresten baş derisi mantarına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir durumdur. (Kafam, saç diplerim kaşınıyor ne yapmalıyım?) diye derdinize derman arıyorsanız, ilk yapmanız gereken bir Cildiye doktoruna başvurmak olmalıdır. Doktorunuz muayene sonucunda baş kaşıntısının nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. İşte saç derisinde, saç diplerinde, kafada kaşıntı nedenleri ve tedavi yöntemleri:

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, en sık karşılaşılan saç derisi kaşıntısı nedenlerindendir. Kontakt dermatit, tahriş edici veya allerjen ile doğrudan temastan kaynaklanan cilt iltihabıdır. Saçlardaki döküntü ve kaşıntının ortak nedenlerindendir. Saç için kullanılan şampuan, sabun, saç boyası ve saç bakım ürününün baş derisinde alerjiye neden olmasından kaynaklanır. Kontak dermatitin tedavisi, bu rahatsızlığa neden olan ürünü tespit etmek ve bundan uzak durmaktır. Doktorunuz gerek görürse steroid ilaç veya antibiyotik de reçete edebilir.

Saç derisi mantarı (Tinea Kapitis)

Tinea kapitis, baş derisinde görülen mantar enfeksiyonudur. Tinea kapitisine,dermatofit olarak bilinen bazı mantar türleri neden olur. Bu enfeksiyon,bölgesel saç dökülmeleri, saç derisinde kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilere yol açar. Ketoral şampuan, antifungal ilaçlar, saç derisi mantarının tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit, saç derisinde meydana gelen, kepeğe yol açan bir egzama türüdür. Bu rahatsızlık, saç derisinde kızarıklık, döküntü, kaşıntıya sebep olan kuru deri parçaları ve kepeklenmelere neden olur. Tedavisi, durumun nedeni ve şiddetine göre değişir. Antifungal ilaçlar, kortizon haplar, iğneler, olası tedavi yöntemlerindendir. Şiddetli durumlarda, iltihabı azaltmak için Takrolimus ve Pimekrolimus gibi bağışıklık sistemi baskılayıcılar kullanılır.

Saç biti

Saç deriniz kaşınıyorsa, ilk aklınıza gelmesi gereken şeylerden biri,başınızda sirke, bit gibi baş derisi kanını emen böceklerin varlığı olmalıdır. Bitler öldüğünde başınız da kaşınmaktan kurtulur. Eczanelerden temin edebileceğiniz antibit şampuanı ile bitleri yok edebilirsiniz.

Kepek

Yetişkinlerde, saç derisinde kaşıntının en sık rastlanan, kolay tedavi edilebilir nedeni, saç kepeğidir. Malassezia adlı mantarın saç derisinde aktivitesinin fazla olması, baş derisinde rahatsızlık oluşmasına ve bu da kepekle ilişkilendirilen kaşıntı ve pullanma gibi belirtilere yol açar. Kepek önleyici şampuanların kullanımı ile kısa sürede kepekten kurtulabilirsiniz.

Stres

Başınızdaki kaşıntının nedenini doktorlar tespit edemiyorsa, saç derinizde görünen her hangi bir problem yoksa, baş derinizdeki kaşıntıyı yüksek ihtimal stres tetikliyordur. Kaşıntının stresten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için, saçınızın kaşındığı zamanları gözlemleyin, sıkıntılı günlerinizde başınızı kaşıma ihtiyacı duyuyorsanız, stres bu kaşıntının ana nedenidir. Stresle baş etmek için sizi sıkan, üzen kişilerden uzak durun, kendinize faydalı meşgaleler edinin. Doktorunuz gerek görürse antidepresan reçete edebilir.

Saç derisi, kafa kaşıntısının diğer nedenleri

 1. Cilt kanseri
 2. Saç boyası kaynaklı alerjik kontakt dermatit veya irritan kontakt dermatit
 3. Akne Keloidalis Nuchae (özellikle Afrika kökenli erkeklerde görülen folikülitin özel tipi)
 4. Kepek ya da konak (seboreik dermatit)
 5. Diskoid lupus eritematozus (DLE)
 6. Egzama (atopik dermatit)
 7. Folikülit (bir saç kökü enfeksiyonu)
 8. Kafa derisinin bakteriyel enfeksiyonu
 9. Hipotiroidi
 10. Prurigo nodülaris
 11. Lupus
 12. Sedef hastalığı
 13. Nörodermatit
 14. Güneş yanığı

Kafa kaşıntısı, saç derisinde, saç diplerinde kaşıntı nasıl geçer?

Kafa derisi kaşıntısından, saç diplerindeki kaşıntıdan muzdaripseniz, bir Cildiye doktoruna başvurmalısınız. Doktor yukarıda bildirdiğimiz nedenleri gözden geçirecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır. 

Saç Dipleri Neden Acır, Ağrır, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir? Tıklayınız

Saç Diplerindeki Kaşıntı İçin Doğal Çözümler Tıklayınız

Saç Derisinde Kabuklanma, Saç Diplerinde Pullanma Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

8 Yorum

 1. merve

  bende egzema olustu sacta eczacım zıgavus medıcade sampuanı onerdı kısa surede ıyılesme oldu

 2. Misafir

  Saç diplerimde kaşıntı ve pullanma var uzun zamandır. Bir çok şey denedim artık kızarıklıklar oluyordu saç diplerimde ara ara sivilcelenme oluyordu. Cildiye doktoru bir arkadaşım var bana doğal keratin önerdi saç çıkarıcı titanyum seti aldım kullanmaya başladım saç diplerim de bir sıkıntı kalmadı çok rahatım artık. Hafif dökülme kaşıntı falan hepsi geçti.

 3. Kelebek

  Merhabalar . Kafamın sadece sağ tarafında bi kaşınma var kulak kısmıma yakın clear kullanıyodum ama değiştirdim belki ondandır diye ama gene aynı gene aynı deliriicem artık o kadar tatlı kaşınıyo ki sebebini bilmiyorum doktora gittim geçer dedi ama kaç aydır geçmiyo

 4. Murat

  O kadar araştırdım, 40 yıl daha düşünsem doktora gitmem gerektiği aklıma gelmezdi. Çok düşündünüz mü?

 5. Cabbar

  Meraba benim saçimda kaşinti var.küçük küçük şişlik var ve kafami kaşidiktan

  sonra beyeaz birseyler beliriyor saçimda kepek türünde bu nedir yardim eder

  Misiniz?

 6. Gülsüm

  Anlamadım bende bit yok

 7. Misafir

  Ben saç dökülmesini ve kaşıntıyı engellemek için öncelikle stresten uzak durmaya çalıştım şampuanla yıkadım kaşıntıdan eser kalmadı gözeneklerim açıldı çok rahatladım.

 8. Misafir

  Ya gerçekten saçlarım çok düz ve perma yaptırdıktan sonra pişman olurum gibi bir his var içimde bakalım yarın sabah erkenden kuaför salonunda olacağım hayırlısı... ❤

 
 
KAPAT