Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2019-09-20 21:42:44 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:08

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Google News

Türk kahvesi içildikten sonra fincanın dibinde kalan kısma kahve telvesi denir. Türk kahvesi fincanda biraz bekledikten sonra telvesi dibe çökmeye ve burada birikmeye başlar. Kimi insanlar bu telveyi yemekten hoşlanır.

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kahve Telvesinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi içildikten sonra fincanın dibinde kalan kısma kahve telvesi denir. Türk kahvesi fincanda biraz bekledikten sonra telvesi dibe çökmeye ve burada birikmeye başlar. Kimi insanlar bu telveyi yemekten hoşlanır. Telve yedikten sonra üzerine su içiliyor ise bu alışkanlığın herhangi bir zararı olmaz. Ancak su içilmezse tanecikler boğaza takılıp kişiyi rahatsız edebilir.

Kahve Telvesinin Sağlığa Faydaları ve Zararları

  1. Kahve telvesi tüketmek, birçok kanser çeşidi karşısında koruyucu etki sağlar. Bu kanser türlerinin başında prostat, kolon, pankreas ve meme kanseri gelir.
  2. Yorgun hissedilen dönemlerde kahve telvesi tüketerek enerjinizi tazeleyebilirsiniz.
  3. Çok sık baş ağrısı problemi yaşayan kişiler telve yiyerek bu sorundan kurtulabilir. Kahve telvesi, kısa süre içerisinde baş ağrısını geçirir.
  4. Kahve telvesi tüketmek, kanda bulunan şeker seviyesini dengeler ve kontrol altına alır.
  5. Sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olmak için kahve telvesi tüketimi tavsiye edilir. Bu sayede sindirimi güç olan enzimler kolayca sindirilebilir. Ayrıca bağırsak tembelliği de önlenmiş olur. Kahve telvesi tüketen kişilerin metabolizmaları daha hızlı çalışır. Aynı zamanda sindirim sisteminin rahatlaması ve hazmı kolaylaştırması gibi etkileri nedeniyle sık sık kabız olan kişilere önerilir. 
  6. Kahve telvesi, beyin fonksiyonlarının gelişmesini destekler. Depresyon ve moral bozukluğunun düşmanı olan telve, düşünce sistemlerinin olumlu şekilde etkilenmesini sağlar.
  7. Her gün düzenli olarak kahve telvesi tüketerek astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azaltılabilir.
  8. Kahve telvesi, içerisinde kafein olduğu için uykuyu kaçırır. Bu nedenle fazla tüketilmesi halinde uykuya dalmayı güçleştirir. Gün içerisinde bir fincandan fazla kahve telvesi tüketilmemelidir.

Kahve Telvesi Yemenin Nedeni Nedir?

Kahve telvesi yemek, kimi insanların oldukça sevdiği ve vazgeçemediği bir alışkanlıktır. Bazı insanlar lezzetinden ya da faydalarından yararlanmak için bu alışkanlığı sürdürür. Bazı insanlar ise hoşlanmadıkları halde, içgüdüsel olarak kahve telvesi yemek isteyebilir. Peki sevilmemesine rağmen kahve telvesi yeme isteği neden olur? Çünkü bu durum buz ya da toprak yeme isteğine benzer. Kan değerleri düşük olan ve anemi hastalığı bulunan kişilerin telve tüketmeye eğilimli oldukları kanıtlanmıştır.

Dr. Cengiz Ceylan kahve telvesi yeme isteğinin kansızlık yaşayan kişilerde meydana geldiğini bildirmektedir. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İzmir) Hematoloji Kliniği’nde Sorumlusu olan Uzman Dr. Cengiz Ceylan, kahve telvesi tüketmek isteyen kişilerde demir eksikliği anemisi olabileceğini açıkladı. Ceylan, bu kişilerin telve yemesi ile birlikte hastalığın daha şiddetli bir hale geleceğine dikkat çekti. Aynı zamanda telve yenirse aneminin provoke edileceğini de sözleri arasına ekledi.

Uzm. Dr. Cengiz Ceylan, demir eksikliği anemisi bulunan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Özellikle et, tavuk, balık, karaciğer, fasulye, baklagil, yumurta, mercimek, badem, kuru erik ve üzüm gibi demir açısından zengin besinlerin gün içerisinde yeterli miktarda alınması gerektiğini de hatırlattı.

Yeterince beyaz ve kırmızı et tüketmeyen kişilerde bu durumun sıkça görüldüğünü açıklayan Uzm. Dr. Ceylan, uygun bir diyet programının izlenmesini tavsiye etti. Demir ve çinkonun eksik kalması ile birlikte, 30 ila 50 gün içerisinde kan değerlerinin düşmeye başlayacağını da vurguladı. Son olarak bu durum sonucunda çeşitli hastalıkların meydana gelebileceğini de sözleri arasına ekledi. 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Mehmet Torun15 Temmuz 2023 - 10:23
Bu bilgilerin herhangi bir araştırmaya dayalı olup olmadığını öğrenmek istiyorum istatistiksel olarak bilgilerini gönderirseniz çok memnun olurum