20 Mayıs 2022, Cuma 06:59

Kakao Kaç Kaloridir, Kakao İle Zayıflatan İçecek Tarifi

Kakao Kaç Kaloridir, Kakao İle Zayıflatan İçecek Tarifi

1 Paket 1 Tatlı Kaşığı 1 Yemek Kaşığı Kakao Kaç Kalori Zayıflatır mı?

Toz Kakao Kaç Kaloridir?

Kakao, herkesin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çikolatanın temel malzemesidir. Kakao ağaçları tropikal iklimlerde yetişmektedir ve bu ağacın meyvelerindeki tanelerden kakao elde edilmektedir. Çeşitli tariflerde kullanılan kakao tozu, kakao çekirdeklerinin öğütülüp preslenmesiyle meydana gelmektedir. Lezzetiyle herkesin damak zevkine hitap eden kakaonun sağlığa faydaları da bir hayli çoktur.

Kakao Kaç Kaloridir?

 1. 1çay kaşığı yani 2 gr kakao 5 kaloridir.
 2. 1 tatlı kaşığı yani 5 gr kakao 11 kaloridir.
 3. 1 yemek kaşığı yani 10 gram kakao 23 kaloridir.
 4. 1 paket yani 25 gram kakao 57 kaloridir.
 5. Dr. Oetker marka 100 gr kakao 226 kaloridir.

Kakaonun Zayıflamaya Faydaları

Kakao tozu, geçmişten bu yana kullanılan önemli bir besin maddesidir.

Kakaonun zayıflamaya faydaları şöyledir;

Beslenme Uzmanı  Bersu Ekinci bildiriyor:

"Kakao, mutlu hissetmemizi sağlayan serotonin ve dopamin hormonlarını uyarır. Böylelikle iştahı da azaltır. Kakaoyu doğal bir antidepresan olarak nitelendirebiliriz. Kakao metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve enerji düzeyini artırır. Bu konuyla ilgili 2005 yılında bir deney yapılmıştır. Her gün belirli bir oranda kakao tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği, enerji seviyelerinin de belirgin şekilde sabit kaldığı gözlemlenmiştir."

Kakao, fenolik adlı bir antioksidan içerir. Bu madde yağ yaktırır ve damarları açar. Kakao, enerji kaybetmeden, halsiz ve yorgun düşmeden kilo vermek için kullanılabilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı kakao, zayıflamayı büyük ölçüde kolaylaştırır. Hem zayıflamak hem de ideal kilosunu muhafaza ederek sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin kakao tüketimine de ihtiyacı vardır. Pastaların, keklerin ve pek çok tatlının yapımında kullanılan bu malzeme günlük olarak da tüketilmelidir. Örneğin her gün biraz suyun içerisine bir miktar kakao ilave edilip gönül rahatlığıyla içilebilir. Çay, salep ve süt gibi sıcak içeceklerin lezzetini de kakao ile artırmak iyi bir fikirdir. Böylece daha hızlı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci’den Zayıflatan Metabolizmayı Hızlandıran Kakao Kürü

Malzemeler

 1. İki çay kaşığı çiğ kakao
 2. İki tatlı kaşığı Türk kahvesi
 3. İki kahve fincanı dolusu su

Suyu cezveye koyalım ve kahveyi ilave edelim. Kısık ateşte karıştıralım. 2 dk sonra kakaoyu ekleyip karıştırmayı sürdürelim. Kahvemiz köpürmeye başladığında fincanlara doldurup ikram edelim.

Kakaonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Kakaonun içerdiği antioksidanlar kansere karşı koruyucudur. Antioksidan oranı yeşil çayın 3 katıdır.
 2. Tansiyonu dengeler.
 3. Kalp-damar hastalıklarına engel olur.
 4. Kötü kolesterolü düşürür.
 5. Kanserle mücadelede etkin rol oynar.
 6. Enerjik hissettirir.
 7. Beyin ve sinir sistemine faydalıdır.
 8. Kan şekerini düzenler.
 9. Sinirleri yatıştırır.
 10. Vücudu uyarır, zindelik verir. Beynin daha iyi çalışmasına yardım eder.
 11. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 12. Beynin daha fazla oksijen almasını sağlar. Kakaonun etken maddelerinden biri olan “flavanol”, beyne giden kan akışını artırarak hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına destek olur.
 13. Kakaonun yalnızca kokusu bile kendimizi iyi hissetmemiz için yeterlidir. Öte yandan kakao damarları rahatlatır ve kalp sağlığını korur.
 14. Yoğun tempoda yaşayanların günde belirli bir miktar kakao tüketmesi daha da önemlidir. Çünkü kakao, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Kakaonun stresi ve depresyonu hafiflettiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Mutluluk hormonuna doğal bir ek takviye olan kakaonun antidepresan etkisi oldukça güçlüdür.
 15. Kakao protein ve vitamin açısından zengindir. Antioksidan, nişasta, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından da çok iyi bir kaynaktır. Yüksek oranda tuz ve demir barındırır. A, D, E vitaminlerine sahiptir.
 16. Kakao neye iyi gelir? sorusunu cevaplandırırken; bu gıda malzemesinin aynı zamanda şifa dolu bir sağlık kalkanı olduğunun altını çizmemiz gerekir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde etkilidir. Örneğin astım, kronik yorgunluk, kanser, solunum yolları rahatsızlıkları, obezite ve kolesterol bunlardandır.
 17. Bağırsakları düzene sokar ve metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyenler için gayet uygun bir tercihtir. Kabızlık ve benzeri sindirim problemlerine de engel olur. uzmanların belirttiğine göre kakaonun ihtiva ettiği lif, bağırsak florasını koruyarak sindirim sorunlarını önlemektedir.

Kakaonun Zararları Nelerdir?

Görüldüğü gibi kakaonun yararları çoktur fakat zararları olduğu da inkar edilemez. Mide rahatsızlığı yaşayanların kakaodan uzak durmaları önerilir. Aksi takdirde reflü ve diğer mide şikayetlerinde artış meydana gelebilir. Mide hassasiyeti olanların kakao tüketiminden kaçınması daha doğrudur. Ancak yine de tüketmek istiyorsanız miktarının çok az olmasına özen göstermelisiniz. Kakao böbrek taşı olanlar için de tavsiye edilmez. Taş oluşumunu tetikleyebilir. Kakao, bolca kafein içerdiğinden uykusuzluğa yol açabilir. Gerçi sinirsel açıdan rahatlama sağlamaktadır fakat kafein içeriği nedeniyle enerji vererek uykuyu kaçırabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT