Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-03-04 18:11:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Kalbim Sıkışıyor, Kalp Sıkışmasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Google News

Kalp sıkışması, kalp kaslarının yeterli oksijen almaması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kalp sıkışmasına çoğu zaman kollara, boyuna ve karına

Kalbim Sıkışıyor, Kalp Sıkışmasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Kalp sıkışması, kalp kaslarının yeterli oksijen almaması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kalp sıkışmasına çoğu zaman kollara, boyuna ve karına yayılan ağrı, nefes darlığı, kalp atışında düzensizlik, çarpıntı, terleme ve göğüste ağırlık hissi gibi belirtiler eşlik eder. Kalp sıkışması genellikle soğuk havaya maruz kalmaktan dolayı kas spazmından meydana gelir ve çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez.  

Kalp sıkışması nasıl tespit edilir?

 1. Kalp Eko’su
 2. EKG (Elektrokardiyogram)
 3. Kan testleri
 4. Göğüs röntgenleri
 5. Koroner Anjiyografi ve Kardiyak Kateterizasyon
 6. Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi

Kalp sıkışmasının nedenleri

 1. Hareketsiz yaşam
 2. Sigara içme alışkanlığı
 3. Stres
 4. Aşırı sıcağa yahut soğuğa maruz kalma
 5. Ağır yemekler tüketme
 6. Yüksek kolestrol
 7. Astım hastalığı
 8. Kalp yetersizliği
 9. Spor, yürüyüş yapmamak
 10. Panik atak
 11. Çeşitli kalp hastalıkları
 12. Oksijen yetersizliği (Kansızlık gibi çeşitli nedenlerden kalbin yeterli oksijeni  alamaması)
 13. Kardiyomiyopati ( Kalp iltihabı, aşırı alkol tüketimi, kemoterapi ilaçları, kanser gibi nedenlerden ortaya çıkan kalp kaslarının zayıflığı, kanı olması gerektiği miktar ve hızda pompalayamaması sağlık sorunudur.)
 14. Koroner kalp hastalıkları (Yüksek tansiyon, obezite, kolestrol, şeker hastalığı ve sigara alışkanlığı gibi nedenlerdenden kalp damarlarının daralıp yeterli oksijen alamaması)
 15. Kalbin elektrik sinyaline dair bozukluklar (Kullanılan ilaçların yan etkileri, uyuşturucu içme alışkanlığı, zehirli maddeye maruz kalma, hormon bozuklukları gibi nedenlerden meydana gelebilir)

Kalp sıkışması nasıl tedavi edilir?

Kalp sıkışmasından muzdaripseniz bir Kardiyoloji doktoruna başvurmalısınız. Doktor size çeşitli tetkikler yapacak ve bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sarımsak tüketin

Sarımsak kalp sıkışması dahil kalp hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı en etkili bitkilerdendir.  "The Journal of Nutrition" isimli tıp dergisinde yayınlanan 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sarımsağın düzenli tüketilmesi kalp hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olduğu bildirilmiştir. Günde 1-2 diş sarımsak yemeye devam edin.

Bal ve Limon Suyu

Bir bardak ılık suya iki yemek kaşığı bal karıştırın. Ardından dört yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı sabah kalkar kalkmaz yaparak için. Kan damarları temizlenir ve kolesterol oluşumu engellenir.

Şiddetli kalp sıkışması durumunda ne yapmalı?

Şiddetli kalp sıkışması ile karşı karşıya kaldıysanız endişelenmeyin. Başınız yüksekte kalacak şekilde uzanın. Doktorunuza danışıp bir tane aspirin alın. Fazlası zararlı olabilir, ikinciyi almayın. Daha önce doktorunuz reçete ettiyse dilaltı nitrogliserin hapınızı alın.

Kalp sıkışmasını önlemek için uzman önerileri

 1. Günde 8-10 bardak su içmeye devam edin.
 2. Günde 8 saat düzenli uyuyun.
 3. Stresten uzak durun.
 4. Kalp sıkışması kansızlıktan kaynaklanıyorsa doktorun verdiği kan ilaçları kullanılabilir.

Nefes Alırken Kalp Ağrısı Ve Kalp Batması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kalp Ritim Bozukluğu Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Tedavi Edilir? Tıklayınız

Göğüste Baskı Ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.