29 Kasım 2021, Pazartesi 12:54

Kalpte Baskı Ve Ağrı Nedenleri İle Tedavisi ( Doktorlar Anlatıyor)

Kalpte Baskı Ve Ağrı Nedenleri İle Tedavisi ( Doktorlar Anlatıyor)

Göğüste, kalpte baskı ve ağrı, psikolojik sorunlardan kalp hastalıklarına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Göğüste baskı ve ağrının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Göğüsteki, kalpteki ağrı ve baskı nasıl geçer?

Göğsünüzde baskı ve ağrı sorunundan muzdaripseniz ilk yapmanız gereken bir kardiyoloji uzmanına başvurmak olmalıdır. Doktor akciğer filmi, EKG, MR ve kan tahlili gibi tetkiklerle teşhise göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sual: 21 yaşındayım, birkaç gündür göğsümde baskı hissi var. Bu baskı hissini bazen göğsümün sağ, bazen de sol tarafında hissediyorum. Birkaç gündür midemde gaz sancısı sorunu yaşıyorum, bu durumla bağlantılı olabilir mi?

CEVAP

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. A. İrfan Taştepe'nin cevabı: (Yaşınızla değerlendirdiğimizde ciddi bir problem olmadığını düşünüyorum. Yine de bir akciğer filmi çektirin, şayet sıkıntı yoksa mide şikayetinizle bağlantılı ortaya çıkmış da olabilir.)

Sual: Göğsümde, kalbimde baskı hissediyorum, nefes alırken zorlanıyorum. Kardiyoloji doktoruna gittim, bir şey çıkmadı. Panik atak hastasıyım, göğüste baskı hissi, panik ataktan kaynaklanabilir mi?

CEVAP

Kardiyoloji Doktoru Ahmet Sağbaş'ın cevabı: (Panik ataktan kaynaklanması kuvvetli ihtimaldir.)

Sual: Bir haftadır göğsümde baskı var, sanki biri göğsüme bir şey koymuş da kaldırsa geçecek gibi. Kardiyolojiye gittim. Ekg, kan holter yapıldı, kan akciğer grafisi de çekildi, hepsi temiz çıktı. Nörolojik nedenden meydana gelmiş olabilir mi?

CEVAP

Beyin ve Sinir Cerrahisi Prof. Dr. Nezih Oktar'ın cevabı: (Diğer sistemlerde bir hastalık bulunamamış olduğundan, nörolojik kaynaklı göğüste baskı ortaya çıkmış olabilir. Nörolojik muayeneden geçmenizi tavsiye ederim.)

Göğüste, kalpte baskı ve ağrının nedenleri: (Doktorlar Bildiriyor)

 1. Miyokard enfarktüsü (kalp krizi)
 2. Kas hastalıkları
 3. Psikolojik problemler
 4. Akciğer hastalıkları
 5. Kemik hastalıkları
 6. Yemek borusunda oluşan yaralar, iltihap
 7. Aşırı soğuk hava ve üşüme
 8. Anafilaksi (yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon)
 9. Anksiyete veya panik atak
 10. Göğüs duvarı kas iltihabı
 11. Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)
 12. Plörezi (akciğerleri çevreleyen kese içinde kuruluk veya iltihap)
 13. Göğüs kafesi sorunları
 14. Kalp kasının kanlanma sorunları ve koroner damar problemleri
 15. Anjina (kalbe giden kanın azalmasıyla birlikte göğüste görülen ağrı veya baskı)
 16. Aritmi (düzensiz kalp atışı)

Kalp Sıkışması Nedenleri, Belirtileri Ve Etkili Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Nefes Alırken Kalp Ağrısı Ve Kalp Batması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Göğüs Ucu Ağrısı Ve Yanması Nasıl Geçer? 5 Doğal Yöntem Tıklayınız

Mastit Oldum Nasıl Geçer? Mastit (Meme İltihabı) Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız

Meme Ucu Ağrısı Ve Yanmasının En Önemli 15 Nedeni Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

64 Yorum

 1. Misafir

  Her gece düzenli olmasada göysümün sol ve ortasında baskı var sanki üstüne oturulmus gibi beni fena yaparak uyandırıyor.

 2. Sezer

  20 yasindayim Dört bes gündür gogusume sanki biri bastiriyor bazen solda bazen sagda o his oluyor birde boğazimda sanki birsey varmış gibi hissediyorum ama yok yardim edermisiniz tesekur ederim

 3. Yalçın

  Kronik kalp hastasiyim 2 tane stent takılı göğsümde baskı şeklinde bir ağrı var sanki aşağı doğru egilemiyecekmisim gibi boğazımda da sanki gaz birikintisi var gibi boğazımdan ses geliyor kendimi boğulacakmis gibi oluyorum anjiyo olalı 1 yıl oldu ekg ve kan tahlillerim temiz çıktı sebebi ne olabilir ilk anjiyomda dr.kalbe giden ince.damarlarda da tıkanıklık olduğunu onları açamadığını söylemişti fakat bunların sorun teşkil etmeyeceğini ana damarları açtığını söylemişti sizce sorun ne olabilir

 4. Sual

  Merhaba 34 yaşındayım aralıklarla kalbimin üzerinde batma veya ağrı oluyor bir kaç saniyelik sürüyor nefesimi alamıyorum en sonunda yavaş yavaş nefes almak için uğraşıyorum geçiyor ve bu aralar sık olmaya başladı ne olabilir teşekkür ederim

 5. Hasan Arslan

  Aynen sebeblernen sikayetiniz varsa cuzumu spor ve saglik

 6. Misafir

  Hocam göğsümde ağrı ve yanma var sol kolumda yanma ve ağrı var kan tahlili ve akciğer filmi yapıldı hiç bişey çıkmadı ama şikayetlerin gecmiyo sanki göğsümde baskı oluyo

 7. Sena

  Merhaba 18 yaşımdayım 14 yaşlarımda göğüs ağrısı nefes darlığı ve bayılma ile doktorlardan çıkmazdım kardiyoloji bölümüne gidince herhangi bir sorunum olmadığını anksiyete olduğunu belirttiler 17 yaşımda hamile kaldım son aylarda kontrollerde tansiyonum 13 den başlayıp 16 hatta 19 çıktı doğumdan sonra kardiyoloji bölümüne gittiğim de kalbimde delik olduğunu ti yaptırmam gerektiğini 1 cm altı ise sorun olmadığı ama üstündeyse kapatılması gerektiğini söyledi ama küçükken gittiğim doktor yok dediği içi çünkü herşeyim yapılmıştı üstünde fazla durmadım arada bir sağ göğsümün üst kısmında baskı oluyor genelde 5 dakika ara ile kesik kesik bazen çok oluyor sigara içiyorum zaten bırakamıyorum sizce yeniden doktora girmem gerekir mi neden kaynaklı olabilir?

 8. Nazmi aşık

  Benim kalbin altında siskinlik oluyor ve gegirmeyle birlikte ritim düzensiz atıyor gegirme bitince ritim düzeliyor neyapmak lazım

 9. umut hocaoğlu

  yutkundugumda soluk borumda birsey varmis gibi hissediyorum bi kac kez oluyo gundr ve nefes almami zorlastiriyor bunun sebebi nedir

 10. Zeynep arslan

  Kızımın sol göğsüne ağrı saplandı nefes almasını zorluyor batışma yapıyor bunlara sebep ne olabilir

 
 
KAPAT