21 Haziran 2021, Pazartesi 12:47

Kamburluk Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli Nasıl Geçer Düzeltilir

Kamburluk Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli Nasıl Geçer Düzeltilir

Kifoz, omurganın çok fazla eğri olduğu anlamına gelmektedir. Kifoz halk arasında kamburluk olarak bilinir. Kamburluk tedavisi Ortopedi doktoru tarafından yapılır. Her insanın omurgasında bir dereceye kadar eğrilik vardır ve tamamen normaldir. Ancak kifotik bir omurgada üst sırt anormal bir şekilde yuvarlanır ve kambur görünüm ortaya çıkar. Doğuştan gelebilen bir hastalık olabileceği gibi, sonradan da kifoz hastalığına yakalanmak mümkündür. Kifoz hastalığına genellikle ergenlik döneminde (10-15) yaş arasında yakalanma riski daha fazladır ve duruş bozukluklarıyla ortaya çıkar. Doğuştan kifoz hastalarında ise, anne karnındaki gelişim sürecinde omurların hızlı büyüyerek sinirsel işlevsizliğe sebep olmasıyla ortaya çıkmaktadır ve tedavisi gelişim bozukluğundan kaynaklandığı için daha zor yapılmaktadır. Yetişkinlik döneminde çoğunlukla kadınlarda görünen kifoz, ergenlik döneminde daha çok erkeklerde görülmektedir.

Kifoz (Kamburluk) Nasıl Anlaşılır?

Kifoz olup olmadığınızı anlamak mümkündür. Göğüs kafesinin etrafındaki omurga bölgesi kambur bir şekilde duruyorsa kifoz olabilir ya da dik durduğunuzda sırtınızdaki mevcut kambur düzeliyorsa büyük ihtimalle postürel kamburdur. Postürel kambur eğer en çıkıntılı yerinden düzeliyorsa sorun yoktur. Bazen dik durduğunda kamburun çıkıntılı yeri değil de üst ve alt omurlarında düzelme olabilir ya da kamburluk az bir belirginlik gösterir ve hafiften düzelir. Bunu anlamının tek gerçek yolu ise Cobb açısını ölçtürmek için röntgen çektirmenizdir. Röntgen çekilmesinin nedeni kamburluğunuzun kaç derecede olduğunu ölçmektir. Çünkü omurgadaki hafif eğrilik (kifoz) normaldir ve aşırı kifoz olup olmadığını sadece röntgende öğrenebilirsiniz.

Kifozun (Kamburluk) Nedenleri Nelerdir

Kifoz doğuştan da olabildiği gibi sonradan aşağıdaki nedenlerden de olmuş olabilir. Kifoz hastalığının bazı nedenleri şunlardır;

Osteoporoz ( kemik erimesi)

Kanser ve kanser tedavileri

Osteogenesis imperfecta (kırılgan kemik hastalığı)

 Duruş bozukluğu

Yaralanma sonucu veya enfeksiyon kapma

Scheuermann hastalığı ( omurun üst sırt bölgesinin öne doğru eğik olmasına neden olan hastalık) Bu hastalığın nedeni bilinmemektedir, genelde erkeklerde görülür.

Disk dejenerasyonu

Doğum kusurları ( genetik bozukluklar)

Prader-Willi hastalığı veya Marfan sendromu

Metabolik sorunlar

Nöromüsküler durumlar ( sinir ve kas rahatsızlığı)

Spina bifida ( ayrık omurga hastalığı)  Anne karnında oluşan bir hastalık

Kifozun (Kamburluk) Belirtileri Nelerdir

Kifozun belirtileri şiddetine göre az veya çok seyredebilir veya herkeste farklı belirtiler gösterebilir. Kifozun en yaygın belirtileri şunlardır;

İki omuz arasında yükseklik farklı olabilir.

Kafa, bedenin geri kalanına göre daha öne eğiktir.

Kürek kemiği konumunda farklılık meydana gelebilir.

Kişi öne doğru eğildiği zaman, üst sırtın yüksekliği normalden daha yüksek ve çıkıntılı görünür.

Sıkı hamstringler (arka uyluk) kasları

Sırtta ağrı meydana gelir veya sırt serleşir.

(Yürürken ve ayakta dururken omurganın dik tutulmasına özen gösterilmesi kifoz belirtilerini azaltır.)

Kifoz (Kamburluk) Nasıl Tedavi Edilir?

Kifoz yani kamburluk tedavisi Ortopedi doktoru tarafından yapılır. Kifoz belirtilerinin fark edilmesi ve doktora gidilmesinin ardından doktor öncelikle kişinin öne doğru eğilmesini isteyecek ve teşhis edecektir. Ciddi bir durum var ise sırttaki sinir yolları test edilebilir veya MRI, CT taraması gibi testlere girilir. Kifoz teşhisi konduktan sonra uygulanan bazı teknikler ile kamburluğun ilerlemesinin önüne geçmek mümkündür. Kifozun yani kamburluğun durumuna göre bu sorun ameliyatla düzeltilebilir.Kamburluk ileri olduğunda ( 80°den büyük ) ve hastada sık sık sırt ağrısı varsa cerrahi tedavi önerilebilir. Korse kullanımı da tedavi seçeneklerindendir. Korse ağrıyı gidermek amaçlı kullanılır, kemik gelişimi tamamlanan hasta da korse kamburluğu düzeltmez.

Osteoporozun neden olduğu bir kifoz ise, kemik kaybını azaltmak için ilaçlar verir. Veya kifozun neden olduğu ağrılar ilaçla tedavi edilir. Omurga eğriliğinin düzelmesi için sırt desteği takmak, omurganın gerilmesini ve uzamasını desteklemek için çeşitli egzersizler, omurganın rahatlaması için yürüyüş terapi, düzenli beslenmeyi sağlamak için uygun bir diyet, D vitamini ve kalsiyum içeren besinler ve takviyeler verilir. Ameliyat yüksek kompikasyon riski taşıdığından şiddetli kifoz vakalarına cerrahi tedavi uygulanır. Örneğin; ilaçla konrol edilemeyen bir kifoz söz konusu olduğunda, nefes almayı engelleyen bir durumda, sinir sisteminin işlevselliğini bozan durumlarda veya egzersizlerle düzelemeyen aşırı derecede bir eğriliklerde omurganın yapısının daha kötüye gitmemesi için ameliyat yapılır.

Kifoz (Kamburluk) Çeşitleri Nelerdir?

Kifoz hastalığının çeşitleri şunlardır;

Doğuştan (konjenital) kifoz

Postural (duruşsal) kifoz

Scheuermann kifoz (Yapısal kifoz)

Dejeneratif Kifoz

Nöromusküler Kifoz

Nutrisyonel (Beslenmeye Bağlı) Kifoz

İatrojenik Kifoz

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT