Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kan ilacı kilo aldırır mı? Demir ilacı iştah açar mı?

Mavikadin>Diyet>Kan ilacı kilo aldırır mı? Demir ilacı iştah açar mı?

Kansızlık özellikle kadınlarda regl dönemine bağlı olarak yaygın görülen bir sağlık sorunu. Kansızlığın tedavisinde kan ilaçları olarak da bilinen demir ilaçları kullanılıyor. Halk arasında yaygın inanca göre kan ilaçları kilo yapıyor. Peki kansızlık için kullanılan ilaçlar iştah açıp gerçekten de kilo aldırıyor mu? 'Kan ilacı kilo aldırır mı' diye soranlar için işte ayrıntılar...

Kan ilaçları (demir ilaçlarının) yan etkilerinden biri de kilo almaya neden olabilmesidir.
Kan ilaçları (demir ilaçlarının) yan etkilerinden biri de kilo almaya neden olabilmesidir.

Demir, vücudunuzun işlevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu temel minerallerden biridir. Vücudumuz tarafından üretilemediğinden beslenme yoluyla veya demir ilaçları yoluyla temin edilebiliyor. Günlük demir ihtiyacı erkeklerde 8 mg, kadınlarda ise menopoz dönemine kadar 18 mg., menopozdan sonra ise 8 mg.'dir. Yetersiz beslenme, adet dönemlerinde aşırı kanama, Akdeniz anemisi gibi sebepler kansızlığa yol açabiliyor. Kansızlık tedavisinde ise ilk adımlardan biri de kan ilacı kullanımıdır. Pek çok kişi kilo aldırır korkusuyla kan ilacı kullanmak çekiniyor. Acaba kan ilacı kilo aldırır mı? İşte ayrıntılar.

KAN İLAÇLARI KİLO YAPAR MI?

Vücudumuzun sağlıklı işleyebilmesi için her gün bir miktar demir minerali almamız gerekiyor. Demir minerali bedenimizde pek çok görev üstleniyor: Kanda oksijen taşıyor, DNA üretimine yardımcı oluyor, metabolizmayı destekliyor, bağışıklığın çalışmasında aktif rol oynuyor. Demir eksikliğinin sonucunda ise kansızlık sorunu ortaya çıkıyor. Kansızlık, halsizlik, depresyon, el ve ayaklarda üşüme, kalp çarpıntısı gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor. Ancak demir ilacı iştah açar mı diye merak ediliyor.

Klarity Health’de yer alan makalede kan ilaçlarının (demir ilaçlarının) kilo aldırıp aldırmadığı ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

2016 yılında yapılan bir araştırmada, demir takviyesi alımı ile kilo alma arasında bir bağlantı olduğu görüldü. Bu çalışmada demir takviyesi alan 33 hasta üç ay boyunca gözlemlendi. Çalışma sonunda demir ilacı kullanan 33 kişiden 30'unun kilo aldığı ve alınan kilo miktarının artan hemoglobin düzeyleriyle ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Demir ilaçlarının yan etkilerinden birinin kilo alma olduğu tespit edilse de bu yan etki yaygın olarak bildirilmemiştir ve bu durumu kesin teyit edebilmek için daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.”

Kan ilacı kilo aldırır mı? Demir ilacı iştah açar mı?

KAN İLACI İŞTAH AÇAR MI?

Demir eksikliği anemisi, vücudumuzda yeterli demir bulunmamasına bağlı olarak, kırmızı kan hücrelerinin üretiminin azalmasıdır. Bunun sonucunda kansızlık sorunu ortaya çıkar. Kansızlığın tedavisinde pekmez, ciğer, kuru üzüm gibi besinler yardımcı olabildiği gibi doktor gerek görürse demir ilacı da reçete edebilir. Kan ilaçlarıyla ilgili merak edilen soru ise iştah açıp açmadığıdır.

The Journal of Nutrition 1994 Mayıs ayında yer alan makalede, Kenya'da 87 ilkokul çocuğunda demir takviyelerinin iştah ve büyüme üzerindeki etkisi incelendi. Araştırma sonunda demir ilacı kullanan çocukların plasebo alan çocuklarla karşılaştırıldığında daha hızlı büyüdükleri ve demir ilaçlarının iştah açtığı görüldü.

Şubat 2004'te Journal of Nutrition Dergisi'nde yer alan makalede Zanzibar'da 400'den fazla okul öncesi çocuk üzerinde yapılan çalışmada da çocuklarda iştah artışı gözlemlendi.

KANSIZLIK KİLO ALMAYA SEBEP OLUR MU?

Drwholeness.com'da Dr. Matthew S. Angove kansızlığın metabolizma hızını azaltarak ve halsizliğe bağlı daha az fiziksel aktiviteye yol açarak kilo almaya neden olabileceğini söylüyor. Kan ilacı kilo aldırır mı diye soranların bunu bilmeleri gerekiyor.

KAN İLAÇLARININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Medicinenet’de kan ilaçlarının yan etkileri şöyle sıralanıyor:

  • Kabızlık
  • Koyu renkli dışkı
  • Mide rahatsızlığı ( ağrı, şişkinlik, ishal ,bulantı ve kusma )
  • Dişlerde leke
  • Ağızda metalik tat
  • Mide yanması

Kaynak : Klarity Health, The Journal of Nutrition, drwholeness.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...