28 Mayıs 2022, Cumartesi 14:11

Kan Neden Pıhtılaşır? Uzman Doktor Cevaplıyor

Kan Neden Pıhtılaşır? Uzman Doktor Cevaplıyor

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. İhsan Karadoğan kan pıhtılaşması hakkında bize şöyle bilgi veriyor; Kanın önemli fonksiyonlarından biri de kanın pıhtılaşmasını..

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. İhsan Karadoğan kan pıhtılaşması hakkında bize şöyle bilgi veriyor; (Kanın önemli fonksiyonlarından biri de kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Kan sıvı yapıda olan bir organımızdır. Damarların içinde sürekli olarak akış halindedir.

Damar sistemimizin kapalı olması çok önemlidir. Şayet bu kapalı sistemin herhangi bir yerinde delik oluşacak olursa sıvı yapıda olan kan burdan akıp gidebilir.

Organizmamız bunu engelleyebilmek için pıhtılaşma mekanizması adını verdiğimiz sistemi sigorta olarak kullanır. Şayet damarlarımızın herhangi birinde bozulma meydana gelirse kanın ordan akıp gitmemesi için o bölgede pıhtı oluşuyor ve kanın akması engellenmiş oluyor, kanın pıhtılaşmasının vazifesi budur. Pıhtılaşma sistemi oldukça karışık bir sistemdir. Bu sistemde bir takım bozukluklar olursa hastalarda kanamaya yatkınlık söz konusu olmaya başlıyor.Örneğin trombosit adını verdiğimiz kan hücreleri bu sistemin önemli parçalarından birini oluşturuyor, trombosit sayısının azalması, trombosit fonksiyonlarının bozulması kanamaya yol açabiliyor. Bunun sonucunda hastalarda ciltte, eklem yerlerinde, karında, göğüs içinde, mide bağırsak sistemi kanamaları gibi kanama tablosuyla doktora başvurmak zorunda kalıyor.

Keza kandaki pıhtılaşma proteinlerinin fonksiyonlarında ya da miktarlarındaki bozukluklarda ciddi kanamalar meydana gelebiliyor. Kan damarında, atardamarda, toplardamarda hasar olduğunda kanda pıhtılaşma meydana gelir. Bu hasar yaralanma, kesik gibi gözle görülebildiği gibi, çıplak gözle görülmeden de oluşabilir. )

 1. Damar sertliği
 2. Gebelik
 3. Uzun süreli oturma veya yatak istirahati
 4. Hormon tedavisi ilaçları, oral kontraseptif ve göğüs kanseri ilaçları gibi bazı ilaçlar,
 5. Derin ven trombozu (DVT)
 6. Faktör V Leiden
 7. Antifosfolipid sendromu
 8. Kan pıhtılaşması aile öyküsü yani genetik
 9. Düzensiz kalp atışı
 10. Kalp krizi
 11. Kalp yetmezliği
 12. Şişmanlık
 13. Periferik arter hastalığı
 14. Polisitemi vera
 15. Pulmoner emboli (akciğerdeki kan pıhtısı)
 16. Sigara içmek
 17. İnme
 18. Ameliyat

Beyinde Kan Pıhtılaşması Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. berrin

  annem 71 yaşında diz protezi ameliyatı olduktan sonra rahatsızlandı doktorlar bacağına pıhtı attığını söylediler, ayrıca kalp damarlarında 3 damarda %89 oranında tıkanma olduğu söylediler kasıktan pıhtı alındı bir gün sonra annem tekrar rahatsızlığında tekrar aynı bacaktan pıhtıyı aldılar daha sonra annemin ayak bileklerinde ve kolunda da pıhtı olduğunu söylediler bu pıhtıların alınması gerektiğini söleyerek ilk defa karşılaştıklarını alınan her pıhtıdan sonra bir pıhtı daha meydana geldi çaresiz kaldık şimdi de hemotolojiden sonuç bekliyoruz lütfen yardım edin

 2. Misafir

  Iki düştüğüm var doktor pıhtılaşma diyo ne yapmalıyım

 3. Tuğba

  Oğlumun plt si 180 di 170 oldu kan alırken hemşire kan donuyor dedi nedeni nedir

 4. Nimet

  Kızımın kan alınırken kanı pıhtılaşmış hemşire 5 tüp kan aldı pıhtılaştıgı için 1 tüpünü çöpe attı nedeni nedir

 5. Ayşenur

  37 haftalık hamileyim ve kan pıhtılaşması varmış ve clexane vuruluyorum her gün ama çok aşırı kasiklarım da oluyor ne yapmam lazım doğum için doktorum da 5 Şubat a gün verdi ama günlerimi çok zor geçiriyorum özellikle gece çok ağrım oluyor bacaklarım da kasılma gibi

 6. Nevin Aktaş Polat

  Kızımın hemogram kan testinde pıhtılaşma numune denmiş bu ne anlama geliyor riskleri nelerdir

 7. Misafir

  Beyinde kan pıtılaşmasi 22 gün sürerse ne olur felç olma ihtimali varmi

 8. Oktay biyik

  Oglum 3 yasinda kan pihtilasmasi var dedi sebebi nedir

 9. Gulay

  Neler yapmalidir

 10. mülkiye

  Nenem öldükten sonra annem bayılır gibi oluyor başı dönüyor bize bakıp susuyor korkuyorsıkıntı yapıyor sıcakta daha fazla oluyor

 11. Dahiliye ve Psikiyatri bölümüne gidin. Dahili bir sorun olabilir yahut psikolojik kaynaklı olabilir

 
 
KAPAT