2016-07-16 08:12:51 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:33

Kan Pıhtısı Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtısı jel benzeri veya yarı katı haldeki kan kütlesine verilen isimdir. Kan pıhtılaşması ise yaralanma yahut kazayla bir yerimizi kesme gibi ..

Kan Pıhtısı Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtısı jel benzeri veya yarı katı haldeki kan kütlesine verilen isimdir. Kan pıhtılaşması ise yaralanma yahut kazayla bir yerimizi kesme gibi çeşitli durumlarda çok fazla kan kaybetmeyi engelleyen gerekli bir süreçtir. Kan pıhtısı belirtileri kan pıhtısının bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kan pıhtılaşması belirtileri arasında kan pıhtılaşması olan yerde kızarıklık, ağrı veya uyuşma, zonklama, pıhtının olduğu yerde yanma hissi ve iltihap sayılabilir. 

Hareketsiz bir kan pıhtısı genellikle size zarar vermez, ancak hareket edip tehlikeli hale gelme ihtimali de vardır. Kan pıhtısı bulunduğu yerden ayrılıp, kalp ve akciğere ulaşıp tıkanma yapabilir, ayrıca kan akışını da önleyebilir. Akciğerlere gittiğinde ise pulmoner emboli (PE) denilen acil durum ortaya çıkar.

Derin ven trombozu (DVT) vücudunuzun içinde derin büyük damarların birinde meydana gelen bir pıhtılaşma türüdür. Çoğunluklu bacakların birinde gerçekleşir, fakat ayrıca kollarda, pelviste, akciğerlerde hatta beyinde de meydana gelebilir.Venöz tromboemboli (VTE) ve derin ven trombozu (DVT) Arasındaki Fark Nedir?

Amerikan Hematoloji Derneği DVTnin her yıl 900.000 Amerikalı'yı etkilediğini ve bunların tahmini 100.000 kadarının ölümüne yol açtığını bildiriyor.

Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri

Kan pıhtısının hiç bir belirgin semptoma neden olmaması da mümkündür. Kan pıhtısının belirtileri diğer bazı hastalık semptomları ile aynıdır. Vücudunuzda kan pıhtılaşmasından şüpheleniyorsanız, en kısa sürede dahiliye(iç hastalıkları) doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bacakta kan pıhtılaşması

South Carolina Myrtle Beach Grand Strand Bölge Tıp Merkezi travma cerrahı ve yoğun bakım hekimi Akram Al Eş'ari, M.D., kan pıhtısının en yaygın görüldüğü yerin bacakların dizden alt kısmı olduğunu bildiriyor.

Bacakta kan pıhtılaşması belirtileri şunlardır;

 1. Şişme
 2. Ağrı
 3. Hassasiyet
 4. Sıcaklık hissi
 5. Ayak parmaklarınızı yukarı doğru kaldırdığınızda basenlerde ağrı
 6. Soluk veya mavimsi renk değişikliği
 7. Pıhtı büyüklüğüne göre belirtiler değişir. Herhangi bir belirti vermeyebilir yahut acısız bir şekilde baldır bölgesinde şişme görülebilir. Pıhtı büyükse, tüm bacak boyunca dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir.
 8. Aynı anda her iki bacakta da kan pıhtısı olması yaygın bir durum değildir.

Kalpte kan pıhtılaşması

Kalpte kan pıhtısı görülme olasılığı düşüktür, fakat yine de mümkündür. Kalpteki kan pıhtısı göğüste ağrı, acı duymanıza veya genel bir yorgunluğa neden olabilir. Baş dönmesi ve nefes darlığı da kalpteki pıhtılaşmanın diğer tipik semptomlarındandır.

Karında kan pıhtısı belirtileri

Kusma ve ishal ile birlikte şiddetli karın ağrısı karın bölgesindeki pıhtılaşmanın belirtilerinden olabilir. Bu semptomlar ayrıca midedeki virüs veya besin zehirlenmesinde de görülebilir.

Beyinde kan pıhtısı belirtileri

Beyinde kan pıhtısı, ani ve şiddetli baş ağrısı ile konuşmakta güçlük ve görmede zorlanma gibi belirtilere yol açabilir.

Akciğerde kan pıhtısı belirtileri

Akciğerlere geçen kan pıhtısına pulmoner emboli (PE) denir. Pulmoner embolinin olası belirtileri şunlardır;

 1. Ani nefes darlığı
 2. Göğüs ağrısı
 3. Çapıntı veya hızlı kalp atışı
 4. Solunum problemleri
 5. Kan tükürme

Kan pıhtılaşmasına neden olabilecek şeyler, risk faktörleri nelerdir?

Bazı durumlar kanda pıhtılaşma riskini artırır.

 1. 65 yaş ve üzerindeyseniz
 2. 4 saatten fazla oturarak seyahat etme
 3. Yatak istirahati ya da uzun süre için hareketsiz olmak
 4. Şişmanlık
 5. Gebelik
 6. Genetik yatkınlık
 7. Sigara içme
 8. Bazı doğum kontrol haplarının yan etkileri

Beyinde Kan Pıhtılaşması Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kan Pıhtılaşmasının Nedenleri Nelerdir? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…