27 Mayıs 2022, Cuma 01:52

Kan Pıhtısı Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan Pıhtısı Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtısı jel benzeri veya yarı katı haldeki kan kütlesine verilen isimdir. Kan pıhtılaşması ise yaralanma yahut kazayla bir yerimizi kesme gibi ..

Kan pıhtısı jel benzeri veya yarı katı haldeki kan kütlesine verilen isimdir. Kan pıhtılaşması ise yaralanma yahut kazayla bir yerimizi kesme gibi çeşitli durumlarda çok fazla kan kaybetmeyi engelleyen gerekli bir süreçtir. Kan pıhtısı belirtileri kan pıhtısının bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kan pıhtılaşması belirtileri arasında kan pıhtılaşması olan yerde kızarıklık, ağrı veya uyuşma, zonklama, pıhtının olduğu yerde yanma hissi ve iltihap sayılabilir. 

Hareketsiz bir kan pıhtısı genellikle size zarar vermez, ancak hareket edip tehlikeli hale gelme ihtimali de vardır. Kan pıhtısı bulunduğu yerden ayrılıp, kalp ve akciğere ulaşıp tıkanma yapabilir, ayrıca kan akışını da önleyebilir. Akciğerlere gittiğinde ise pulmoner emboli (PE) denilen acil durum ortaya çıkar.

Derin ven trombozu (DVT) vücudunuzun içinde derin büyük damarların birinde meydana gelen bir pıhtılaşma türüdür. Çoğunluklu bacakların birinde gerçekleşir, fakat ayrıca kollarda, pelviste, akciğerlerde hatta beyinde de meydana gelebilir.Venöz tromboemboli (VTE) ve derin ven trombozu (DVT) Arasındaki Fark Nedir?

Amerikan Hematoloji Derneği DVTnin her yıl 900.000 Amerikalı'yı etkilediğini ve bunların tahmini 100.000 kadarının ölümüne yol açtığını bildiriyor.

Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri

Kan pıhtısının hiç bir belirgin semptoma neden olmaması da mümkündür. Kan pıhtısının belirtileri diğer bazı hastalık semptomları ile aynıdır. Vücudunuzda kan pıhtılaşmasından şüpheleniyorsanız, en kısa sürede dahiliye(iç hastalıkları) doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bacakta kan pıhtılaşması

South Carolina Myrtle Beach Grand Strand Bölge Tıp Merkezi travma cerrahı ve yoğun bakım hekimi Akram Al Eş'ari, M.D., kan pıhtısının en yaygın görüldüğü yerin bacakların dizden alt kısmı olduğunu bildiriyor.

Bacakta kan pıhtılaşması belirtileri şunlardır;

 1. Şişme
 2. Ağrı
 3. Hassasiyet
 4. Sıcaklık hissi
 5. Ayak parmaklarınızı yukarı doğru kaldırdığınızda basenlerde ağrı
 6. Soluk veya mavimsi renk değişikliği
 7. Pıhtı büyüklüğüne göre belirtiler değişir. Herhangi bir belirti vermeyebilir yahut acısız bir şekilde baldır bölgesinde şişme görülebilir. Pıhtı büyükse, tüm bacak boyunca dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir.
 8. Aynı anda her iki bacakta da kan pıhtısı olması yaygın bir durum değildir.

Kalpte kan pıhtılaşması

Kalpte kan pıhtısı görülme olasılığı düşüktür, fakat yine de mümkündür. Kalpteki kan pıhtısı göğüste ağrı, acı duymanıza veya genel bir yorgunluğa neden olabilir. Baş dönmesi ve nefes darlığı da kalpteki pıhtılaşmanın diğer tipik semptomlarındandır.

Karında kan pıhtısı belirtileri

Kusma ve ishal ile birlikte şiddetli karın ağrısı karın bölgesindeki pıhtılaşmanın belirtilerinden olabilir. Bu semptomlar ayrıca midedeki virüs veya besin zehirlenmesinde de görülebilir.

Beyinde kan pıhtısı belirtileri

Beyinde kan pıhtısı, ani ve şiddetli baş ağrısı ile konuşmakta güçlük ve görmede zorlanma gibi belirtilere yol açabilir.

Akciğerde kan pıhtısı belirtileri

Akciğerlere geçen kan pıhtısına pulmoner emboli (PE) denir. Pulmoner embolinin olası belirtileri şunlardır;

 1. Ani nefes darlığı
 2. Göğüs ağrısı
 3. Çapıntı veya hızlı kalp atışı
 4. Solunum problemleri
 5. Kan tükürme

Kan pıhtılaşmasına neden olabilecek şeyler, risk faktörleri nelerdir?

Bazı durumlar kanda pıhtılaşma riskini artırır.

 1. 65 yaş ve üzerindeyseniz
 2. 4 saatten fazla oturarak seyahat etme
 3. Yatak istirahati ya da uzun süre için hareketsiz olmak
 4. Şişmanlık
 5. Gebelik
 6. Genetik yatkınlık
 7. Sigara içme
 8. Bazı doğum kontrol haplarının yan etkileri

Beyinde Kan Pıhtılaşması Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kan Pıhtılaşmasının Nedenleri Nelerdir? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

17 Yorum

 1. Misafir

  Hocam bndede kan pihtilasmasi var dn sabahya basil dondu gozlerm kararir gibi oldu zor kendime geldim lutfen bir cvp verirmisiniz tehlikesi varmidir

 2. Secil

  Benim annem venuskus amleiyati oldu 3gun sonra kolda ayakta uyuşma felc oldu gibi gtrdik hastaneye beynine pihti atmis dedoler suanda hastanede kan sulandriici veriyorlar basi aciyor diye cok inliyor bu durum gecermi hocam nasil birseyle karso karşıyayız

 3. Gokhan

  Benim annem aniden baş dönmesi şikayetle yere yığındı ambulans geldi kalbi durdu yaklaşık 10 dakika doktorlar kan pıhtısından şüpheleniyor ama annem iki gündür uyan miyo bu normalmidir

 4. ipek

  4 yaşında bir kız çocuğun var burun kanaması var yere düşse dahi burnu kaniyo dizi bile carpsa burnu kaniyo kan tahlili tuttular kan pihtisi var dediler zararı var mi...

 5. Google

  Benim agizimda var ama kycuk baloncuk gibi bisey olurmu

 6. Şerife çalışır

  Bir hafta önce sağ bacağım uyuşmaya başladım ara ara uyuşma vardır dahiliye bölümüne gittim kalp ve damar hastalıkları bölümüne yönlendirdi gittim anlattım bacağımda uyuşma var diye doppler çekildi kan pıhtılaşması olduğunu söledi cleaxne verdi ilk doğumumdan sonra da kan pıhtılaşma var demişlerdi 4 tane düşük olmuştu sonra 2 hamileliğimde cleaxne kullandım acaba bacağımdaki uyuşma kan pıhtılaşma durumu olduğu için mi

 7. Bıdıbıdı

  anlatım güzeldi beğendim Allah tan bende kan PIHTISI YOK

 8. Gozde

  Bende 2 ay once beyinde bir damarimda tikanma vardi.DR bana clexsana diye bir igne verdi kullandim ancak tedavi mr sonucum temiz çıktıktan sonra bıraktım. Ben sunu merk ediyorum damarim tekrar tikanirmi.. teşekkürler..

 9. Cafer

  Hocam safra kesesinden taş vardı yengem ameliyat oldu sol kolu felç oldu ve beyinde kan pıhtılaşması oldu bu olaya birseneden fazla oldu buna nasıl bir çare bulunur simdi ise yavaş yavaş tutuna tutuna yürüyor dediklerimize anlıyor ama konuşamıyor buna nasıl bir çare bulunur doktor abii lütfen iyi açıklama olsun abiiii

 10. Firat

  Iki gundur burnumdan kan akiyor agizdanda kan pihtisi geldi kan pihtilasmasi varmiş bnm ölume yol acarmi hocam cok korkuyorum daha 15 yasindaom

 11. Dahiliye doktoruna gidip muayene olun. Muayene etmeden durumunuzu bilemeyiz

 
 
KAPAT